Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok13. júna 2017Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 6 min

Diskusia Café Európa: Prečo sú hulváti úspešní v politike?

Hulváti, populisti a neslušnosť ovládli politickú scénu a sú čoraz úspešnejší na celom svete, od USA cez Veľkú Britániu až po Slovensko. Prečo to tak je a dá sa s tým vôbec niečo robiť?

CE Prečo sú hulváti úspešní v politike?

Stav politickej scény na Slovensku a pomery, aké v slovenskej politike panujú, by mohli nezainteresovanému človeku pripadať ako úplný rozklad slušnosti a úrovne, ktorú by človek od ľudí rozhodujúcich o smerovaní celej krajiny čakal.

Smutná pravda však je, že v slovenskej politike nejde o žiadne veľké novinky. Aj s Procházkovým pamätným „chalani, vám musí j***ť“, s Ficovým „koncom politickej korektnosti“ a so „šaškovaním“ niektorých častí opozície nie je ľahké rozhodnúť sa, či naozaj každým dňom prerážame nové dno, alebo sa iba stále držíme na rovnako primitívnej úrovni, akú nastavili roky mečiarizmu.

Dnes máme v parlamente neonacistickú stranu a poslancov, ktorých hlavnou expertízou je hádzanie kameňov na detské kočíky za hlasného dožadovania sa sexuálneho aktu s božskou entitou centrálnou pre náboženstvo Islám.

V minulosti sme však mali v parlamente a vláde ľudí, ktorí pravdepodobne priamo nariaďovali mafiánske vraždy. Prípadne ministra spravodlivosti, ktorý má dnes v jednej z hlavných hlásnych trúb neonacizmu a konšpirácií pravidelnú talkshow.

Napriek tomu sa ťažko zbaviť pocitu, že dnes je čosi iné. Otvorenejšie a jasnejšie hulvátske. Navyše,  nielen, že sa úroveň nezvyšuje v mladých demokraciách, ktoré vznikli po páde železnej opony. Takmer voľným pádom padá i v krajinách, ktoré boli považované za výkladnú skriňu demokracie a slobody.

Prezidentom USA sa stal muž, ktorý je známy mnohými vecami, okrem vyberaného a slušného správania. Popravde najznámejší je práve presným opakom slušnosti. Pred voľbami sa preslávil najmä nahrávkou, na ktorej hovoril o tom, ako ženy môže len tak „schmatnúť“ za intímne partie. Napriek tomu (alebo snáď vďaka tomu?) sa stal prezidentom.

Kampaň za brexit viedli osoby, ktoré sú rovnako známe hulvátstvom a ich hlavnou zbraňou sa stala lož. Spomeňme si na to, ako pár dní po referende Nigel Farage v priamom prenose , že hlavný slogan o miliónoch pre britské zdravotníctvo namiesto posielania ich „do Bruselu“ bola jednoducho chyba.

Ako definovať „hulvátstvo“?

V politológii ani iných vedách nenájdeme jasnú definíciu toho, čo je to „hulvátstvo“. Podľa profesorky Dariny Malovej však všeobecne „hulvátstvo“ v politike možno definovať ako negatívnu prácu s emóciami, ktorú politická psychológia skúma podrobne. Ide najmä o zastrašovanie či používanie vulgarizmov pre vzbudenie emócie.

Hulvátstvo je však podľa Malovej viac, než len používanie nevyberaného jazyka. „Pozrite sa napríklad na SNS a jej nového predsedu, ktorý si veľmi zakladá práve na slušnosti“ a na vymedzení sa voči svojmu hulvátskemu predchodcovi, hovorí.

„Ale keď sa pozriete na to, čo SNS reálne robí napríklad v rezorte školstva, no tak to je čisté hulvátstvo!“ Možno dokonca ešte väčšie, než vulgárne vyjadrovanie. „Hulvátstvo zostalo, iba je sofistikovanejšie.“

Podľa Malovej záleží predovšetkým na tom, aby politik mal dlhodobé ciele, snažil sa niečo v spoločnosti a krajine zmeniť a reformovať. Nemal by iba mobilizovať na jednoduchých frázach.

Ak však hovoríme o tom, ako veľmi a akými všetkými spôsobmi je hulvátska naša politika, nesmieme zabúdať na to, že zloženie parlamentu je iba odrazom toho, aká je naša spoločnosť. Akí sme my.

Všetci sa tvárime, že hulvátstvo odsudzujeme, no veľmi radi ho sledujeme a zabávame sa na ňom. Rovnako médiá radi hulvátstvo odsudzujú, no rovnako radi o ňom aj informujú a sú radi z vyššej sledovanosti, ktorú prináša.

„Politici vždy robia to, čo sa  im opláca a čo im dovolíme“ hovorí Malová. „Keď sa zabávame a tlieskame hulvátstvu, sami podporujeme jeho rast.“

A  je jednoznačné, že hulvátstvo sa politikom opláca. Na Slovensku dlhodobo rastie účasť vo voľbách, no rastie predovšetkým ako dôsledok mobilizácie na negatívnych emóciách.

Iná doba

Podľa Roberta Žanonyho, odborníka na politickú komunikáciu s bohatými skúsenosťami s predvolebnými kampaňami, ktoré v minulosti koordinoval najmä pre stranu SMER-SD, by sme nemali podľahnúť predstave, že negatívna kampaň je niečím novým.

Práve naopak, v minulosti taktiež často zohrala významnú úlohu. „Negatívna kampaň je v amerických voľbách od nepamäti. Lyndon Johnson a Reagan tým boli priam legendárni.“

Napriek tomu si myslí, že dnes je niečo výrazne iné, než kedysi. Hulvátstvo, populizmus a extrémizmus sa podľa neho šíria viac najmä z dvoch hlavných dôvodov.

Tým prvým je rozmach nových médií a internetu. „S internetom, elektronickou demokraciou, blogmi atď. sa na začiatku spájala nádej. Že demokratizujú formovanie verejnej mienky, prinášajú viac transparentnosti. Ale čo sa stalo je, že toto nové prostredie oveľa ľahšie šíri predstavu, že tento systém je skazený. Hocijaký uletený demagóg tam môže šíriť čokoľvek. Je to ešte bulvarizovanejšie a skratkovitejšie, ako sú bulvárne médiá.“

Aj internet a sociálne médiá pomohli vyformovať nové prostredie, v ktorom žijeme. „To prešlo takou zmenou, že hulvátstvo je úplne prijateľné a ráta sa.“ Stačí sa pozrieť na komentáre kdekoľvek na Facebooku. Mantinely toho, čo je prijateľné a čo slušný človek nikdy nevypustí z úst, sa na tomto mieste posúvajú ako prvé. Prechádza to potom ale aj do „offline“ života.

Doba podľa Žanonyho nahráva protestu, za ktorý sa často prezlieka hulvátstvo a populizmus, aj kvôli celkovému sklamaniu ľudí zo systému. „Primárne to je o ekonomike. Po finančnej kríze je tu zásadná emócia, ktorá je protestná. To, že stredové príjmy nerástli, nerovnosť, Panama papers, daňové raje. Ľudia sú preto nespokojní a preto je taký dopyt po rebeloch, preto sú hulváti takí úspešní.“

Zmeniť systém je ale ťažké. Podľa Žanonyho to politici pochopili a vydali sa tou najjednoduchšou cestou. Tváriť sa, že sú proti systému, čo najviac sa odlíšiť voči establišmentu. To je jednoduchšie a často žiaľbohu aj účinnejšie, než mať reálny plán.

Práve preto, ak sa má reálne niečo zmeniť a reformovať tak, aby boli ľudia so systémom opäť spokojní, voliť populistov a hulvátov nepomôže.

Ak má niekto tento začarovaný kruh rozseknúť, musí to byť nehulvátsky politik s jasnou reformnou víziou. Francúzske voľby ukázali, že aj s takouto komunikáciou sa dá víťaziť. Hulváti a populisti zmenu a poriadok, napriek tomu, že jej majú najplnšie ústa, neprinesú. Prinášajú naopak ešte väčší chaos a eskaláciu napätia. Stačí sa pozrieť na západnú stranu lamanšského kanála.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
13. júna 2017
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku