Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok21. októbra 2016Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 4 min

Diskusia Café Európa: Sme pripravení na Ukrajinu bez víz?

Pred dvoma týždňami výbor Európskeho parlamentu odporučil zaradenie Ukrajiny medzi štáty, ktoré získajú bezvízový styk s EÚ.

CE Sme pripravení na Ukrajinu bez víz?

Toto rokovanie taktiež podporil eurokomisár Johannes Hahn, zodpovedný za susedskú politiku. Je možné na základe týchto udalostí očakávať zrušenie vízovej povinnosti pre ukrajinských občanov a je na to Ukrajina vôbec pripravená? To sú otázky, o ktorých sa diskutovalo na októbrovej Café Európe v košickej Tabačke Kulturfabrik.

Pozvanie do diskusie prijal Rudolf Bauer, ktorý je bývalým primátorom mesta Košice a v súčasnosti je riaditeľom neziskovej organizácie so zameraním na zlepšovanie podmienok života ľudí žijúcich v pohraničných regiónoch strednej Európy, CESCI-Carpathia. Druhým hosťom bol Oleg Lukša, ktorý pôsobí v Asociácii miest Ukrajiny a v iných či už ukrajinských, ale aj medzinárodných organizáciách. Diskusiu viedol Patrik Kováč z SFPA.

Hoci politický lídri Ukrajiny avizovali pripojenie sa Ukrajiny k bezvízovej zóne s EÚ už skôr, doposiaľ sa tak nestalo. „Za túto situáciu môže byť zodpovedná aj kríza na východe krajiny, ktorej vyústenie neovplyvní len ďalší vývoj vo vnútri krajiny, ale aj Európsku úniu a celosvetovú geopolitickú situáciu,“ upozornil Lukša.

Cesta Ukrajiny k odstráneniu víz

Dnes sa Ukrajina nachádza na konci procesu, ktorého plán sa začal vytvárať v roku 2008 a bol predstavený v roku 2010 Európskou komisiou. Tento plán v sebe zahŕňal štyri oblasti, v ktorých Ukrajina musela splniť určité ciele, aby vôbec mohli byť vytvorené podmienky pre zrušenie vízovej povinnosti pre jej občanov. „Cieľové oblasti sa týkali hlavne bezpečnosti cestovných dokladov, integrovaného hraničného manažmentu, verejného poriadku - bezpečnosti a ľudských práv,“ vysvetlil Bauer.

Európska únia počas šiestich rokov monitorovala posuny Ukrajiny vo všetkých oblastiach a vydala konečné zhodnotenie, v ktorom uviedla, že Ukrajina splnila všetky určené podmienky. Týmto vytvorila predpoklad pre reálne zrušenie vízovej povinnosti Ukrajincov v dohľadnej dobe, ktorou by mohol byť koniec roka 2016 alebo začiatok toho nasledovného.

Lukša zdôraznil, že Ukrajina na svojej ceste potrebuje pomoc od Európskej únie, nie však pomoc v zmysle finančnej podpory, ale v rámci reforiem, ktoré sú nevyhnutné. Práve zrušenie víz je pre tento cieľ jedným z dobrých krokov, pretože odstráni veľkú bariéru a môže tak výrazne uľahčiť spoluprácu Ukrajiny so Slovenskom a ďalšími členskými krajinami EÚ.

Zaradenie Ukrajiny medzi štáty bez vízovej povinnosti môže tiež pôsobiť ako impulz pre nové reformy v krajine, obzvlášť v situácii v akej sa Ukrajina nachádza v súčasnosti vzhľadom na konflikt, ktorý sa odohráva na východe jej územia.

Ako sa má Ukrajina vyrovnať so svojou súčasnou situáciou?

Najväčším problémom Ukrajiny sú v súčasnosti politické strany, ktoré ovládajú oligarchovia a neangažovaná občianska spoločnosť. Ako upozornil Lukša, väčšina politických strán Ukrajiny je v rukách oligarchov.

Najdôležitejšími z procesov, ktoré sú potrebné pre zmenu súčasnej situácie sú, okrem rozvoja občianskej spoločnosti, decentralizácia a tzv. good governance (dobré spravovanie). Je však potrebné uvedomiť si, že všetky tieto ciele si vyžadujú dlhodobé zmeny, ktoré je dôležité systematicky podporovať.

Môže bezvízová zóna medzi Európskou úniou a Ukrajinou byť pre Slovensko hrozbou?

Hoci sa pri téme zrušenia víz môžu vynárať mnohé obavy zo strany občanov Slovenska, obaja hostia sa zhodli, že ak by sa aj nejaké z nich naplnili, bolo by to len krátkodobým problémom.

Strach z toho, že po otvorení hraníc by na Slovensko začala prúdiť lacná pracovná sila, ktorá by znamenala klesanie príjmov, je podľa Bauera neoprávnený. Uzákonením bezvízovej zóny medzi Európskou úniou a Ukrajinou nebude zrušené nutné vybavenie si povolenia pre prácu ukrajinských občanov v EÚ.

Ako podotkol Lukša, na základe štatistík je taktiež možné pozorovať, že Slovensko nie je prioritnou krajinou pre Ukrajincov, ktorí sa rozhodnú odísť za prácou do zahraničia, ale skôr naopak. Na druhej strane môžu práve Slováci získať zlepšením podmienok pre spoluprácu s ukrajinskými firmami a organizáciami.

Obaja hostia diskusie sa viackrát zhodli, že zrušenie víz pre Ukrajinu môže Slovensku, Európskej únii a hlavne samotnej Ukrajine priniesť omnoho viac pozitívnych než negatívnych dôsledkov. Pre Ukrajinu môže tento akt znamenať veľký impulz k ďalším dôležitým reformám a pre Slovensko a Európsku úniu okrem nových príležitosti, tiež napĺňanie idei rozširovania sa.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
21. októbra 2016
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku