Prejsť na hlavný obsah
Logo Európskej komisie
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok31. mája 2022Zastúpenie na Slovensku

Dnes si pripomíname Svetový deň bez tabaku

Škodlivé účinky tabaku si každý rok naďalej vyberajú svoju daň na zdraví občanov a našej spoločnosti.

Svetový deň bez tabaku

Rakovinové ochorenia súvisiace s užívaním tabaku sú, žiaľ, dobre známou realitou. Rakovina pľúc predstavovala v roku 2020 približne 12 % všetkých nových onkologických diagnóz v EÚ. Je to štvrté najčastejšie sa vyskytujúce rakovinové ochorenie po karcinóme prostaty, prsníka, hrubého čreva a konečníka. A je aj hlavnou príčinou úmrtí na rakovinu.

Dobrou správou je, že výskyt rakoviny pľúc a počet úmrtí na toto ochorenie v poslednom období v mnohých členských štátoch EÚ klesol, a to najmä vďaka prevencii proti fajčeniu a zníženej spotrebe tabaku.

Tabak však nepoškodzuje len ľudské zdravie. Spotreba tabakových výrobkov a odpad, ktorý z nich vzniká, predstavuje takisto jasnú hrozbu pre naše životné prostredie. Posolstvo tohtoročného Svetového dňa bez tabaku je jasné: musíme obmedziť vplyv tabaku na zdravie ľudí a našu planétu.

Európsky plán na boj proti rakovine predstavuje našu víziu „beztabakovej generácie“. Jeho cieľom je, aby tabak do roku 2040 užívalo menej ako 5 % obyvateľov, a to aj vďaka prísnejším opatreniam na jeho kontrolu. Medzi opatrenia plánu patrí okrem iného aktualizácia odporúčaní EÚ, ktoré sa týkajú prostredia bez dymu s cieľom zahrnúť do odporúčaní aj nové výrobky, ako sú elektronické cigarety a zahrievané tabakové výrobky, ako aj rozšírenie prostredia bez dymu do vonkajších priestorov.

Všetci môžeme pozitívne zmeniť náš postoj k tabaku. Pri príležitosti Svetového dňa bez tabaku (31. máj 2022) vyzývame všetkých, aby sa začali starať o svoje zdravie a skoncovali s užívaním tabaku.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
31. mája 2022
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku