Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok24. marca 2023Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 6 min

EÚ a medzinárodní darcovia poskytnú obyvateľom Turecka a Sýrie 7 miliárd eur ako pomoc po ničivom zemetrasení

Stalo sa tak na medzinárodnej darcovskej konferencii nazvanej „Spoločne pre obyvateľov Turecka a Sýrie“.

Darcovská konferencia

Medzinárodné spoločenstvo prisľúbilo pomoc v úhrnnej výške 7 miliárd eur. Stalo sa tak na medzinárodnej darcovskej konferencii nazvanej „Spoločne pre obyvateľov Turecka a Sýrie“, ktorej spoluorganizátormi boli predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a švédsky ministerský predseda Ulf Kristersson v mene švédskeho predsedníctva Rady.

S cieľom zmobilizovať podporu pre ľudí v Turecku a Sýrii po ničivých zemetraseniach, ktoré túto oblasť zasiahli vo februári 2023, a koordinovať reakciu v postihnutých oblastiach oboch krajín sa v Bruseli zišlo viac než 60 delegácií z Európskej únie, jej členských štátov a partnerských krajín a organizácií vrátane OSN, medzinárodných a európskych finančných inštitúcií, ako EIB a EBOR, a ďalších relevantných zainteresovaných strán. Darcovskej konferencii predsedali komisár pre susedstvo a rozšírenie Olivér Várhelyi a švédsky minister pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu a zahraničný obchod Johan Forssell. Komisár pre krízové riadenie Janez Lenarčič v tejto súvislosti informoval o následkoch zemetrasenia, ako aj o okamžitých krízových opatreniach, ktoré v Turecku a Sýrii prebehli.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v tejto súvislosti uviedla: „Medzinárodná solidarita sa dnes ukázala v tom najlepšom svetle. Spolu s našimi partnermi sme na podporu ľudí v Turecku a Sýrii po ničivom zemetrasení vyzbierali dohromady 7 miliárd eur. Viac než polovicu tejto sumy prisľúbil Tím Európa. Ukázali sme svetu, že pomáhame tým, ktorí sa ocitli v núdzi. A svojich partnerov vždy podržíme.“

Predseda švédskej vlády Ulf Kristersson v tejto súvislosti uviedol: „Dnešné stretnutie malo jeden dôležitý cieľ: premeniť naše vyjadrenia sústrasti a solidarity na reálne skutky. A poskytnúť rozsiahlu, efektívnu a koordinovanú pomoc ľuďom postihnutým ničivým zemetrasením. V mene švédskeho predsedníctva Rady EÚ by som rád ocenil dobrú spoluprácu s Komisiou pri organizácii dnešnej konferencie. Nesmierne nás teší jej výsostne pozitívny výsledok a s pokorou sa púšťame do dôležitej práce, ktorá nás ešte čaká.“

Celková výška prostriedkov prisľúbených v rámci tejto medzinárodnej darcovskej konferencie predstavuje 7 miliárd eur, z čoho 6,05 miliardy eur má formu grantov a úverov pre Turecko a 950 miliónov eur bude poskytnutých Sýrii v podobe grantov. Európska komisia a členské štáty EÚ, Európska investičná banka a Európska banka pre obnovu a rozvoj sa zaviazali prispieť viac než 50 % sumy tohto prísľubu, konkrétne 3,6 miliardy eur.

Finančné prostriedky určené pre Turecko sa použijú na pokrytie humanitárnych potrieb a na pomoc pri obnove postihnutých regiónov. Škody v Turecku boli predbežne vyčíslené na viac než 100 miliárd dolárov, pričom najviac poškodenými sú verejná infraštruktúra a obytné budovy. V rámci úsilia o obnovu sa zabezpečí, aby v seizmicky aktívnych regiónoch boli dodržiavané všetky medzinárodné stavebné normy a aby sa zohľadnili aj priority tureckej zelenej dohody. Finančné prostriedky určené pre Sýriu sa použijú na zabezpečenie humanitárnych potrieb a na podporu čo najrýchlejšej obnovy a dosiahnutie odolnosti.

Súvislosti

Dňa 6. februára 2023 zasiahlo Turecko a Sýriu zemetrasenie so silou 7,8 stupňa, po ktorom nasledovali dva ničivé otrasy. Výsledkom bola rozsiahla skaza, následkom ktorej o život prišlo viac než päťdesiat tisíc ľudí. Európska únia po zemetrasení zmobilizovala pre ľudí v Turecku a Sýrii okamžitú podporu. Humanitárni partneri EÚ zasahovali priamo na mieste a pomáhali zabezpečovať prístrešie, vodu, sanitáciu, hygienické potreby, zdravotnícke služby, distribúciu potravín a materiálnu pomoc, ako prikrývky, zimné oblečenie a iné základné predmety núdzovej pomoci.  

V rámci najväčšej pátracej a záchrannej operácie, aká bola v mechanizme Európskej únie v oblasti civilnej ochrany doteraz zrealizovaná, bolo do Turecka okamžite vyslaných a nasadených celkovo 1 750 záchranárov a 111 pátracích psov. Európske krajiny zároveň prostredníctvom uvedeného mechanizmu do oblasti vyslali šesť lekárskych tímov vrátane piatich provizórnych nemocníc a zdravotníckeho evakuačného lietadla. Títo pracovníci doteraz na mieste ošetrili 15 000 osôb. 21 európskych krajín navyše obyvateľom Turecka zaslali prostredníctvom spomínaného mechanizmu materiálnu pomoc vrátane prístreškov, ohrievačov, generátorov, nábytku, zdravotníckeho vybavenia, hygienických súprav, potravín a teplého ošatenia. EÚ tiež zmobilizovala svoje rezervy v systéme rescEU s cieľom poskytnúť dočasné bývanie, lôžka a zdravotnícke vybavenie.

Sýrii humanitárni partneri, ktorí boli financovaní z prostriedkov EÚ, vykonávali pátracie a záchranné operácie, pričom pre postihnuté osoby zároveň naďalej zabezpečujú prístrešie, vodu, sanitačné služby, zdravotnú starostlivosť a základné potreby. Dva dni po zemetrasení bol navyše aktivovaný i mechanizmus Európskej únie v oblasti civilnej ochrany. Pomoc do oblastí, ktoré sú pod kontrolou vlády, i do oblastí, ktoré nie sú pod kontrolou vlády, bola zo 16 európskych krajín dovezená nákladnými vozidlami smerovanými cez Turecko a Libanon. V snahe podporiť úsilie o pomoc v celej krajine poslala EÚ sýrskemu ľudu zo skladov európskej kapacity humanitárnej reakcie umiestnených v Brindisi a Dubaji aj núdzové prístrešky vrátane zateplených stanov a ohrievačov.

Spoločné výskumné centrum Komisie (JRC) prispelo k posudzovaniu potrieb tak, že poskytlo údaje o následkoch zemetrasenia na výstavbu – najmä údaje o objeme odpadu, ktoré sa použili na odhadnutie ekonomických údajov pre potreby obnovy. JRC zároveň poskytlo aj analýzu údajov o povodniach, možných poškodeniach priehrad následkom zemetrasenia, ako aj o dosahu zemetrasenia na kultúrne dedičstvo alebo poľnohospodárstvo v Turecku a Sýrii.

Ďalšie informácie

Webové sídlo medzinárodnej darcovskej konferencie – Spoločne pre obyvateľov Turecka a Sýrie

Úvodný prejav predsedníčky Ursuly von der Leyenovej

Vyjadrenie predsedníčky Ursuly von der Leyenovej

Úvodný príhovor predsedu vlády Ulfa Kristerssona

Vyjadrenie komisára pre krízové riadenie Janeza Lenarčiča

Vyjadrenie komisára pre susedstvo a rozšírenie Olivéra Várhelyiho

UNDP – Posúdenie potrieb po katastrofe

Turecko – informačný prehľad o krajine

Sýria – informačný prehľad o krajine

Turecko – Prehľad humanitárnej pomoci

Sýria – Prehľad humanitárnej pomoci

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
24. marca 2023
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku