Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Denné spravodajstvo20. mája 2024Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 1 min

EÚ sa pripravuje na obdobie prírodných požiarov v roku 2024

Pre tento rok EÚ zostavila tím 556 hasičov z 12 krajín. Posilňuje tiež flotilu hasičských lietadiel.

EU's response to the wildfires in Chile

Leto je už za dverami. To znamená, že budeme opäť grilovať a užívať si pláže či zmrzlinu. V skutočnosti to však okrem iného znamená, že sa musíme pripraviť na ďalšie obdobie prírodných požiarov. preto prijala proaktívne opatrenia na zvýšenie úsilia v boji proti požiarom s cieľom lepšie chrániť naše komunity a životné prostredie.

Pre tento rok EÚ zostavila tím 556 hasičov z 12 krajín, ktorí budú v lete strategicky rozmiestnení na najohrozenejších miestach v Európe, napríklad vo Francúzsku, v Grécku, Portugalsku a Španielsku. Budú pripravení pomáhať miestnym hasičským zborom, keď rozsah prírodného požiaru preťaží kapacity danej krajiny. Okrem toho bude toto leto k dispozícii špeciálna flotila hasičských lietadiel rescEU, ktorá pozostáva z 28 lietadiel a 4 vrtuľníkov umiestnených v 10 členských štátoch.

Z finančných prostriedkov EÚ bolo zároveň pridelených 600 miliónov EUR na získanie ďalších hasičských lietadiel. Tieto dodatočné finančné prostriedky sa v budúcnosti použijú na nákup 12 nových hasičských lietadiel, ktoré budú rozdelené medzi šesť členských štátov EÚ, ako aj na nákup niekoľkých helikoptér.

Opatrenia v oblasti prevencie lesných požiarov a pripravenosti a reakcie na lesné požiare súvisia so záchranou životov a živobytia obyvateľov postihnutých oblastí a s ochranou životného prostredia. Rovnako ako sa dosah zmeny klímy pociťuje z roka na rok čoraz naliehavejšie, narastá aj hrozba prírodných požiarov. Preto je veľmi dôležitejšie, aby sme boli dobre pripravení.

Ďalšie informácie

Prírodné požiare

Kapacity rescEU

Mechanizmus Únie v oblasti civilnej ochrany

Koordinačné centrum pre reakcie na núdzové situácie

Tlačová správa: EÚ zvyšuje pripravenosť na obdobie prírodných požiarov v roku 2024 

EU Protects: Ako sa Európa spojila v boji proti lesným požiarom

Správa o lesných požiaroch v Európe, na Blízkom východe a v severnej Afrike za rok 2023

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
20. mája 2024
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku