Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok25. júla 2016Odhadovaný čas čítania: 1 min

EÚ sleduje s obavami vývoj v Turecku

turecko.jpg
© EU
Vyhlásenie vysokej predstaviteľky a podpredsedníčky Európskej komisie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federicy Mogheriniovej a Johannesa Hahna, komisára pre európsku susedskú politiku a rokovania o rozšírení, k vyhláseniu výnimočného stavu v Turecku.

Veľmi pozorne a s obavami sledujeme vývoj týkajúci sa výnimočného stavu v Turecku po pokuse o prevrat, ktorý Európska únia odsúdila.

Toto vyhlásenie prichádza v čase nedávnych neprijateľných rozhodnutí ohľadom vzdelávacieho systému, súdnictva a médií.

Ako sa uvádza v záveroch Rady a v rokovaní Európskej komisie tento týždeň, vyzývame turecké úrady, aby za každých okolností rešpektovali právny štát, ľudské práva a základné slobody, vrátane práva všetkých jednotlivcov, ktorých sa to týka, na spravodlivý proces.

Vyhlásenie výnimočného stavu udeľuje exekutíve rozsiahle právomoci vládnuť pomocou dekrétov. Podľa znenia tureckej ústavy by mali byť základné  práva nedotknuteľné aj v čase výnimočného stavu.

Prezident Erdogan uviedol, že toto opatrenie v žiadnom prípade neovplyvní demokraciu, právny štát a základné slobody.

Očakávame preto, že práva budú plne rešpektované a príslušné inštitúcie budú konať zdržanlivo tak, ako to Európska únia jasne uviedla  v záveroch Rady z 18. júla 2016. Akékoľvek dočasné pozastavenie Európskeho dohovoru o ľudských právach musí byť riadené pravidlami stanovenými pre takúto výnimočnú situáciu.

EÚ bude aj naďalej veľmi pozorne monitorovať celú situáciu, vrátane praktických dôsledkov výnimočného stavu. Očakávame, že parlament a všetky sily zastúpené v demokratických inštitúciách krajiny, si budú plniť svoju ústavnú úlohu v plnom rozsahu.

Vyhlásenie z 21. júla 2016 (v angličtine) nájdete tu.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
25. júla 2016