Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok5. augusta 2019Odhadovaný čas čítania: 3 min

Eurobarometer 91: Európania vnímajú stav Európskej únie optimisticky

zastava_eu.png
© EU
Podľa výsledkov najnovšieho prieskumu Eurobarometer  (EB 91), ktorý prebehol po voľbách do Európskeho parlamentu od 7. júna do 1. júla 2019 vo všetkých 28 krajinách EÚ a piatich kandidátskych krajinách, môžeme konštatovať, že Európania vnímajú stav Európskej únie optimisticky.

Z prieskumu vyplýva výrazné zlepšenie názoru občanov na Európsku úniu, a to pri všetkých aspektoch: od ekonomiky až po stav demokracie. 

Medzi hlavné zistenia Eurobarometra patrí rekordne vysoká podpora eura a skutočnosť, že zmena klímy sa dostala na druhé miesto rebríčka najväčších obáv občanov EÚ, hneď po imigrácii.

Najlepšie výsledky prieskumu za posledné roky

Dôvera a optimizmus do budúcnosti sú na najvyššej úrovni od roku 2014 -  miera dôvery v EÚ narástla v 20 členských štátoch, najviac v Litve (72 %), Dánsku (68 %) a Estónsku (60 %). 

Od posledného prieskumu (jeseň 2018) narástol podiel respondentov s pozitívnou mienkou o EÚ v 23 členských štátoch EÚ - najviac na Cypre (47 %), v Maďarsku (52 %), Grécku (33 %) a v Rumunsku (60 %). EÚ vníma negatívne menej než pätina respondentov (17 %), čo je najmenej za posledných 10 rokov.

Väčšina hľadí na budúcnosť EÚ vníma  väčšina Európanov optimisticky  - 61 % - a len 34 % pesimisticky. Naj EU pozitívnejší sú v Írsku (85 %), Dánsku (79 %) a v Litve (76 %). Najviac EÚ pesimistov je v Spojenom kráľovstve (47 % vs 46 %) a vo Francúzsku (50 % vs 45 %).

55 % Európanov vyjadrilo svoju spokojnosť so spôsobom, ako v EÚ funguje demokracia, čo je najvyšší počet od jesene 2004.  

Spoločná mena euro má rekordne vysokú podporu - vyše tri štvrtiny respondentov (76 %) v eurozóne je jej zástancami. 

Vo všetkých 28 členských štátoch vyše polovica respondentov cíti, že sú skutočne občanmi EÚ. V EÚ ako celku sa s týmto pocitom stotožňuje 73 %, najviac Európanmi sa cítia Luxemburčania (93 %), Nemci (88 %) a Španieli (87 %). 

Prevažná väčšina občanov Únie podporuje „voľný pohyb občanov EÚ”, teda možnosť žiť, pracovať, študovať a podnikať kdekoľvek v EÚ“ (81 %). V každom členskom štáte EÚ tento názor zastávajú vyše dve tretiny respondentov. 

Najväčšou obavou na úrovni EÚ zostáva imigrácia: tento názor vyslovilo 34 % respondentov. Zmena klímy, teraz figuruje ako druhá najväčšia obava (výrazný nárast: +6 od jesene 2018). 

Ako odpovedali slovenskí respondenti?

Slováci majú prevažne pozitívny názor na súčasnú situáciu slovenskej ekonomiky (49 % ju považuje za dobrú, 46% za zlú) .

Čo sa týka finančnej situácie vo vlastnej domácnosti, Slováci sa cítia z veľkej časti stabilne  - až 60 % vníma svoju finančnú situáciu ako dobrú, 34 % ako zlú.

Pohľad na budúcnosť slovenského hospodárstva sa od minulého roka zmenil k lepšiemu, štvrtina ľudí si myslí, že sa v nasledujúcich 12 mesiacoch zlepší a 55 %, že zostane stabilná.

Podľa opýtaných čelí Slovensko momentálne problémom najmä v nasledovných oblastiach: zvyšovanie cien/inflácia/životné náklady (37 %), zdravie a sociálne zabezpečenie (36 %) a hospodárska situácia(17 %). 

Pri otázke čomu momentálne najviac čelí Európska únia, Slováci identifikovali ako výzvy: imigráciu (35 %), terorizmus (20 %) a stav verejných financií členských štátov/infláciu (18 %).

Dôvera v Európsku úniu je na úrovni 44 % (EÚ 46 %), nedôvera 46 % (EÚ 44 %). Svojmu parlamentu dôveruje 27 % opýtaných Slovákov (64 % mu nedôveruje).  Vládu vidí pozitívne  29 % opýtaných, nedôveruje jej 65 %. 

Až 82 % respondentov podporuje voľný pohyb v EU, 77 % respondentov sa vyjadrilo v prospech spoločnej obrannej a bezpečnostnej politiky a jednotnej meny euro. 

Za najpozitívnejší prínos EÚ považujú Slováci voľný pohyb, spoločnú menu  (41 %) a mier (40 %).  

Európskymi občanmi sa cíti byť až 80 % Slovákov, tu je Slovensko nad európskym priemerom, ktorý je 73 %. 77 % opýtaných by sa rado dozvedelo viac o svojich právach občanov EÚ, 63% tvrdí, že tieto práva pozná. 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
5. augusta 2019