Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok23. marca 2023Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 2 min

Eurokomisár Breton navštívil Slovensko

Komisár pre vnútorný trh EÚ Thierry Breton rokoval o možnostiach navýšenia produkcie delostreleckej munície určenej pre Ukrajinu  a posilnení bezpečnosti EÚ.

Breton

Eurokomisár Breton pricestoval v stredu 22. marca na krátku návštevu Slovenska, aby sa tu stretol vládnymi predstaviteľmi a so zástupcami obranného priemyslu. Z prieskumu kapacít obranného priemyslu v krajinách EÚ zameraného na výrobu munície, ktoré vykonala Európska obranná agentúra (EDA), vyplýva, že v súčasnosti pôsobí v EÚ 15 firiem v 11 členských štátoch, ktoré vyrábajú delostreleckú muníciu kalibru 155 mm, vrátane Slovenska. Európska komisia následne komunikovala svoj zámer tieto krajiny navštíviť. 

Dubnica

Komisár Breton navštívil spoločne s ministrom obrany SR Jaroslavom Naďom výrobnú prevádzku zbrojárskeho podniku ZVS Holding v Dubnici nad Váhom. Spoločne rokovali o možnostiach navýšenia produkcie delostreleckej munície pre potreby vojnou zasiahnutej Ukrajiny. Počas návštevy dubnického závodu sa komisár bližšie oboznámil so stavom výrobných kapacít slovenského obranného priemyslu a potrebami pre jeho ďalšie rozšírenie.

„Navštívil som závod významného výrobcu, kde sme spolu s ministrom obrany diskutovali s  tímami v týchto závodoch o tom, ako riešiť potenciálne prekážky a ako môže Európska únia podporiť zrýchlenie  navyšovania kapacity výroby. Spoločne dokážeme posilniť obranný priemysel EÚ,“ hovorí Thierry Breton, komisár pre vnútorný trh EÚ.

Heger

Následne sa eurokomisár stretol aj s predsedom vlády SR Eduardom Hegerom, aby taktiež spoločne prediskutovali naliehavú potrebu zvýšiť výrobu munície pre Ukrajinu a zaistiť bezpečnosť EÚ. 

„Som rád, že som v rámci svojej európskej cesty mapujúcej obranný priemysel navštívil aj Slovensko. Pri podpore Ukrajiny zohráva Slovensko aktívnu úlohu už od začiatku vojny. Dodáva vojenské vybavenie a veľmi potrebnú muníciu. Slovenský obranný priemysel je dynamický a teraz čelí výzve, podobne ako celá európska obranná priemyselná základňa, ako dosiahnuť rozmach, aby bolo možné rýchlejšie vyrobiť viac munície. Pre bezpečnosť Ukrajiny, pre bezpečnosť Slovenska a celej Európy,“ dopĺňa eurokomisár Breton.

V nadchádzajúcich týždňoch bude komisár pokračovať v dialógu so zástupcami obranného priemyslu EÚ a navštívi priemyselné zariadenia s cieľom posilniť európsky obranný priemysel.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
23. marca 2023
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku