EÚ zohráva kľúčovú úlohu pri koordinácii reakcií na katastrofy v celej Európe i mimo nej, ako aj pri riešení epidémií, povodní, búrok, lesných požiarov, zemetrasení a katastrof spôsobených ľudskou činnosťou.
Katastrofy nepoznajú hranice a môžu súčasne zasiahnuť aj viacero krajín bez varovania. Dobre koordinovaná spoločná reakcia zabezpečuje jednotné kontaktné miesto počas núdzových situácií, čím sa zvyšuje jej efektívnosť a účinnosť. V roku 2001 bol zriadený mechanizmus EÚ v oblasti civilnej ochrany s cieľom posilniť spoluprácu medzi krajinami EÚ a desiatimi zúčastnenými štátmi v oblasti civilnej ochrany, predchádzania katastrofám a pripravenosti a reakcie na ne.
V prípade núdzovej situácie môže ktorákoľvek krajina požiadať o pomoc prostredníctvom Koordinačného centra pre reakcie na núdzové situácie (ERCC). Toto centrum, ktoré je nepretržite v prevádzke, monitoruje globálne udalosti a zabezpečuje rýchle nasadenie núdzovej podpory vďaka priamym prepojeniam s vnútroštátnymi orgánmi civilnej ochrany. Špecializované tímy a vybavenie, ako sú hasičské lietadlá, pátracie a záchranné tímy, ako aj lekárske tímy, možno rýchlo mobilizovať na misie v rámci Európy aj mimo nej. Tento prístup spája odborné znalosti a zdroje špecialistov prvého zásahu, zabraňuje duplicite úsilia a zabezpečuje rýchle poskytnutie pomoci.
Pri plánovaní reakcie sa ERCC môže spoľahnúť na službu riadenia núdzových situácií programu Copernicus (EMS), ktorá poskytuje včasné a presné geopriestorové informácie na plánovanie operácií zmierňovania následkov katastrof. Zaoberá sa rôznymi druhmi katastrof a podporuje úsilie v oblasti prevencie, pripravenosti, reakcie a obnovy.
Európska rezerva rescEU, ktorá je plne financovaná EÚ a ktorá sa nachádza v krajinách EÚ, ďalej posilňuje ochranu pred katastrofami a riadi vznikajúce riziká. Táto rezerva európskych kapacít zahŕňa hasičské lietadlá, vrtuľníky, zdravotnícke evakuačné lietadlá, zásoby zdravotníckych pomôcok a poľné nemocnice pripravené na núdzové zdravotné situácie. S cieľom pripraviť sa na sezónu prírodných požiarov v roku 2024 zriadila EÚ okrem rezervy rescEU aj flotilu 32 leteckých protipožiarnych prostriedkov a 556 hasičov v celej Európe.
Európsku reakciu na núdzové situácie v oblasti zdravia koordinuje v rámci mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany Európsky zdravotnícky zbor. EÚ od roku 2020 posilnila svoju zdravotnú pripravenosť prostredníctvom kapacít rescEU. To zahŕňa rezervy zdravotníckych potrieb a evakuačných kapacít na posilnenie kapacity Európskeho zdravotníckeho zboru na poskytnutie rýchlej lekárskej pomoci v rámci EÚ aj mimo nej.
Na účely okamžitej pomoci v núdzových situáciách je v celej EÚ k dispozícii bezplatné európske tiesňové telefónne číslo 112. Po zavolaní na 112 budete spojení so špeciálne vyškolenými operátormi, ktorí presmerujú váš hovor na príslušnú pohotovostnú službu vrátane zdravotnej záchrannej služby, hasičského zboru alebo polície.
Jednotný európsky prístup reakcie na katastrofy prostredníctvom mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany a rescEU je príkladom sily spolupráce pri ochrane životov a minimalizácii vplyvu katastrof.
Ďalšie informácie
Mechanizmus Únie v oblasti civilnej ochrany
Koordinačné centrum pre reakcie na núdzové situácie (ERCC)
Služba riadenia mimoriadnych situácií programu Copernicus.
112: Číslo tiesňového volania EÚ
EÚ chráni: Ako sa Európa spojila v boji proti lesným požiarom
Podrobnosti
- Dátum uverejnenia
- 13. augusta 2024
- Autor/autorka
- Zastúpenie na Slovensku