Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok3. apríla 2020Odhadovaný čas čítania: 1 min

Európska komisia chce poznať názory Európanov na digitálne finančníctvo a maloobchodné platby

konzultacie_finance_unsplash.jpg
© EU
Tretieho apríla 2020 Európska komisia spustila cielené konzultácie v dvoch oblastiach- digitálne finančníctvo a maloobchodné platby. 

Aj v súčasnej krízovej situácii spôsobenej pandémiou koronavírusu pokračuje práca na plnení dlhodobých priorít Komisie, akou je napr. budovanie silného a inovatívneho finančného sektoru. Súčasná situácia ukázala, že spotrebitelia a podniky v EÚ sa čoraz viac spoliehajú na digitálne finančné služby, ako napríklad bezhotovostné platby a digitálne finančné produkty. Európska komisia preto chce prostredníctvom konzultácie o digitálnom finančníctve získať ich názory na možné opatrenia potrebné na umožnenie ďalších inovatívnych digitálnych finančných služieb v EÚ, pričom sa zvažujú aj možné ťažkosti v oblasti hospodárskej súťaže so najväčšími technologickými spoločnosťami. Táto konzultácia sa premietne do novej stratégie Komisie v oblasti digitálneho finančníctva, ktorá bude predstavená neskôr v tomto roku. 

Druhá konzultácia usiluje o získanie spätnej väzby v súvislosti s nadchádzajúcou stratégiou EÚ pre maloobchodné platby, ktorá sa má rovnako prijať neskôr v tomto roku. Cieľom je vytvoriť inovatívny, integrovaný a konkurencieschopný sektor retailových platieb pre európskych spotrebiteľov, ktorý môže byť použitý aj na globálnej úrovni. Bezpečné a účinné platobné systémy a služby môžu prispieť aj k zlepšeniu schopnosti EÚ riešiť núdzové situácie, akou je súčasná pandémia koronavírusu. EÚ potrebuje strategickú víziu na zabezpečenie toho, aby spotrebitelia a spoločnosti v plnej miere využívali výhody rýchlych, bezpečných a pohodlných celoeurópskych platobných služieb.

Obe konzultácie budú prebiehať 12 týždňov. Viac informácií o bankových a finančných konzultáciách je k dispozícii tu.
 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
3. apríla 2020