Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok3. júla 2023Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 6 min

Európska komisia prichádza na Pohodu 2023

Blížia sa festival Pohoda 2023. Už po 15krát bude jeho súčasťou aj Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku. Tešiť sa môžete na EUrópa stage, EÚ Fun zónu, Opravárov spoločnosti a mnoho ďalšieho. 

Pohoda

Slovenky a Slováci nie sú v Európskej únii cudzincami. Aj o tom sa budete môcť presvedčiť vďaka aktivitám, ktoré prinesie Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku na Pohodu i tento rok vďaka EUrópa stage a EÚ Fun zóne!   

EUrópa stage bude plný dobrej hudby, no nezabudli sme ani na obľúbené diskusie Café Európa, ktoré sa neoplatí premeškať. Hovoriť budeme s tými najpovolanejšími o témach, ktoré dnes hýbu Slovenskom, Európou i svetom.   

Hravých návštevníkov a návštevníčky Pohody isto opäť naplno zamestná aj EÚ Fun zóna, ktorej poslaním je rozdávať užitočné múdrosti a aktívnu zábavu, a tým najbystrejším hlavám, aj praktické darčeky. Už tradične sa môžete pristaviť pri našich stanovištiach, kde si preveríme, ako dobre poznáte EÚ. A to nielen cez bájne európske koleso šťastia, ale i ďalšie kvízy a hry. Chýbať nebude ani naša novinka EdUtajner – európsky kontajner plný skvelých vzdelávacích aktivít.  

Tento rok opäť pohodovo spojíme sily aj s našimi rokmi overenými partnermi z Národnej agentúry programu Erasmus+ a Národného inštitútu vzdelávania a mládeže, ktorí pre návštevníkov festivalu taktiež pripravujú mnohé zábavné aktivity. Pridá sa aj Štátny inštitút odborného vzdelávania a ukáže vám, ako si vycibriť vaše zručnosti.  

Niektoré témy sú také jasné, že sa o nich ani neoplatí debatovať. Iné zas za debatu rozhodne stoja. Nenechajte si preto na festivale Pohoda ujsť debatu s názvom Tepláreň Nahlas: Európa pre všetkých.  

Festivalovým nováčikom bude stan Opravárov spoločnosti, kde nájdete slovenské mimovládne organizácie. Množstvo ľudí si už bez aktivít tretieho sektora svoj život nevie ani predstaviť. Ak chcete vedieť, v čom spočíva ich nezastupiteľná úloha, prípadne sa k nim chcete pridať alebo ich podporiť, navštívte na festivale Pohoda práve stan Opravári spoločnosti.  

Tešíme sa na vás! 

 

Café Európa: Chceme byť cudzincami v Európe?   

Piatok 7. júla 2023, 11:30 – 12:30, EUrópa stage 

Café Európa na Pohode: Chceme byť cudzincami v Európe?

Prieskumy opakovane ukazujú, že Slovensko je na posledných priečkach v úrovni podpory Európskej únie. Prečo je to tak? 

Nedá sa poprieť, že mnohí dôležití aktéri slovenskej spoločnosti obviňujú Európsku úniu z miestnych problémov vytváraním imaginárnych hrozieb a umelých hodnotových sporov. V súčasnosti je tiež populárne viniť Brusel za chaos a obavy občanov z vojny, energetickej krízy či nových ekonomických výziev. 

S blížiacimi sa predčasnými voľbami sa tvrdenia v neprospech EÚ a demokracie zintenzívňujú a ľudia sú podnecovaní k ešte väčšej polarizácii. 

Prečo sa zo Slovákov stávajú cudzinci v Európe? 
Ako odcudzenie zvrátiť a ochrániť sa pred hybridnými hrozbami a dezinformáciám? 
Prečo nesmieme podľahnúť apatii? 
Skutočne sa slovenské hodnoty líšia od tých európskych? 

Aj o týchto otázkach budeme hovoriť počas našej diskusie Café Európa na festivale Pohoda v piatok 7. júla o 11.30. Nájdete nás v EUrópa stage alebo online. 

Diskutujú: 

Lucia Mokrá, dekanka Fakulty sociálnych a ekonomických vied;
Daniel Milo, riaditeľ Centra boja proti hybridným hrozbám; 
Michal Vašečka, sociológ. 

Moderuje:  

Vladimír Šucha, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. 

Otázky k téme môžete posielať cez slido.com a #cafeeuropa.

 

Café Európa na Pohode: Príbehy zo Slovenska

Piatok 7. júla 2023, 14:00 – 15:00, EUrópa stage 

Café Európa na Pohode: Príbehy zo Slovenska

Tento rok si pripomíname 30 rokov samostatného Slovenska. Hoci sa krajina stala súčasťou rodiny demokratických štátov, stále v nej prebieha súboj o právny štáty.

Daniel Tupý, Hedviga Malinová, Rómovia z Moldavy a Martina Kušnírová s Jánom Kuciakom. Rôzne obete nespravodlivosti na Slovensku.

Čím sa ich príbehy líšia a čo ich spája?

Môže sa to stať aj vám?

Aj o týchto témach a otázkach sa budeme rozprávať počas našej diskusie Café Európa na festivale Pohoda v piatok 7. júla o 14.00. Nájdete nás na EUrópa stage alebo online.

Diskutujú:
Zlatica Kušnírová

Ján Kuciak

Daniel Tupý starší

M. Hudák

Moderuje:

Samo Marec, prekladateľ a publicista

 

Café Európa: Zručnosti pre 21. storočie – práca v budúcnosti a inovácie 

Sobota 8. júla 2023, 11:30 – 12:30, EUrópa stage 

pohoda

O umelej inteligencii a digitalizácii sa v kontexte pracovného trhu hovorí už dlhšie. Už teraz je však zrejmé, že exponenciálna krivka ich vývoja pôjde nahor ešte strmšie, ako sme čakali.  

Aký to bude mať vplyv na pracujúcich?  
Aké zručnosti treba nadobúdať, aby sme sa zvládli prispôsobiť ére, v ktorej stroje a softvéry efektívne nahrádzajú všeobecné znalosti a zručnosti, ktoré si donedávna vyžadovali človeka? 
Aké nové povolania vznikajú? 

Zmeny sa nepochybne premietnu aj do organizácie pracovného času či dizajnu pracovísk. 
Čo môžeme očakávať? 
Ako sa budú vyvíjať práva a povinnosti pracujúcich v 21. storočí? 

Aj o týchto otázkach budeme hovoriť počas našej diskusie Café Európa na festivale Pohoda v sobotu 8. júla o 11.30. Nájdete nás v EUrópa stage alebo online. 

Diskutujú: 
Monika Uhlerová, prezidentka Konfederácie odborových zväzov; 
Marcela Havrilová, riaditeľka pre oblasť školstva Microsoft Slovakia; 
Matej Ftáčnik, spoluzakladateľ VacuumLabs. 

Moderuje: 

Vladimír Šucha, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku 

Otázky k téme môžete posielať cez slido.com a #cafeeuropa.

 

Café Európa na Pohode: Diskusia s prezidentkou SR

Sobota 8. júla 2023, 14:00 – 15:00, EUrópa stage 

Café Európa na Pohode: Diskusia s prezidentkou SR

Sledujte NAŽIVO priamo z festivalu Pohoda Café Európa: Diskusia s prezidentkou SR.

Veľmi nás teší, že do našej 4. diskusie na festivale Pohoda 2023 prijala pozvanie prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

Keď v roku 2019 vystúpila prezidentka Zuzana Čaputová na Pohode, bola v úrade niečo vyše tri týždne. Zuzana Čaputová sa tento rok vráti na festival Pohoda vo funkcii prezidentky SR zrejme poslednýkrát, keďže len prednedávnom ohlásila, že budúci rok sa o svoje znovuzvolenie nebude v roku 2024 uchádzať. O štyroch rokoch na čele krajiny sa s prezidentkou Slovenskej republiky Zuzanou Čaputovou bude rozprávať Štefan Hríb.

Poslednú Café Európa diskusiu na festivale Pohoda 2023 môžete vidieť v sobotu 8. júla 2023 o 14.00 naživo priamo v EUrópa stage alebo online na našom Facebooku Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
3. júla 2023
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku