Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok23. decembra 2021Zastúpenie na Slovensku

Európska komisia zabezpečila ďalšie zrýchlenie dodávok vakcín do členských štátov

Komisia sa dohodla koncom minulého týždňa so spoločnosťou BioNtech-Pfizer na urýchlení dodávok mRNA vakcín do členských štátov, a to už o niekoľko týždňov. V prvom štvrťroku 2022 BioNtech-Pfizer dodá ďalších 20 miliónov dávok vakcíny.

Coronavirus - Vaccination, Montenegro 

5 miliónov príde v januári 2022, 5 miliónov vo februári a 10 miliónov v marci.

Tieto dávky dopĺňajú už naplánovaných 195 miliónov dávok od BioNTech-Pfizer, čím sa celkový počet dodávok zvýšil v prvom štvrťroku na 215 miliónov.

Minulý štvrtok 16. decembra sa Komisia dohodla taktiež so spoločnosťou Moderna aj na dodávke ďalších vakcín v prvom štvrťroku 2022.

To je dobrou správou najmä pre tie krajiny EÚ, ktoré krátkodobo potrebujú dodatočné dávky vakcíny.

Vzhľadom na zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu v Európskej únii za posledné mesiace zostáva vakcinácia proti ochoreniu COVID-19 jednou z hlavných priorít EÚ v oblasti zdravia. Je to ešte naliehavejšie ako kedykoľvek predtým, ak vezmeme do úvahy očakávaný rýchly nárast infekcií spôsobených variantom Omicron.

Komisia naďalej úzko spolupracuje s výrobcami očkovacích látok s cieľom urýchliť dodávanie dávok očkovacích látok do členských štátov, aby bolo možné v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch zvýšiť očkovanie a posilňovanie imunity.

Komisia a členské štáty tiež aktivovali možnosť objednať si viac ako 200 miliónov dávok v rámci tretej zmluvy so spoločnosťou BioNTech-Pfizer.

Táto objednávka sa vzťahuje aj na vakcíny prispôsobené variantu Omicron, ak budú tieto vakcíny dostupné. Týmto nariadením sa EÚ pripravuje na prípad, že budú potrebné upravené vakcíny. Očakáva sa, že dodávky týchto viac ako 200 miliónov dávok sa uskutočnia od druhom štvrťroku 2022.

Tieto dávky dopĺňajú 450 miliónov dávok, ktoré sa už plánujú dodať v roku 2022 na základe už podpísanej dohody.

Celkový počet dodávok spoločnosťou BioNTech-Pfizer sa tak v roku 2022 zvýši na 650 miliónov dávok.

Viac informácií o bezpečných vakcínach nájdete na našom webe tu.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
23. decembra 2021
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku