Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok16. októbra 2023Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 4 min

Európska únia podporuje digitálne zručnosti

Únia vypracovala celý rad politík a iniciatív na zvýšenie digitálnych zručností Európanov. Na Slovensku je dobrým príkladom putovný kontajner “EdUtajner”, ktorý sa zameriava na zlepšovanie digitálnych zručností, ale aj ďalších vedomostí žiakov.

digitálne zručnosti

Zistiť výsledok futbalového zápasu na internetovom vyhľadávači, spravovať peniaze cez online bankovníctvo, podeliť sa o zábavné video s našimi priateľmi na sociálnych médiách alebo požiadať o rodný list pre novorodenca. To všetko si vyžaduje digitálne zručnosti. Digitálne zručnosti sa však netýkajú len toho, čo je užitočné či zábavné v našom osobnom živote, pomáhajú nám aj v škole a na pracoviskách. Na súčasnom trhu práce si väčšina pracovných miest vyžaduje určitú úroveň digitálnych zručností. 

Pracovná sila vybavená zručnosťami, po ktorých je dopyt, prispieva k udržateľnému rastu, vedie k početnejším inováciám a zvýšeniu konkurencieschopnosti podnikov. Európsky rok zručností 2023 pomôže spoločnostiam, najmä malým a stredným podnikom, riešiť nedostatok zručností v EÚ. Podporí zmýšľanie zamerané na rekvalifikáciu a zvyšovanie úrovne zručností, čo ľuďom pomôže získať správne zručnosti pre kvalitné pracovné miesta.  

V Európe si viac ako 90 % pracovných úloh vyžaduje základnú úroveň digitálnych znalostí, rovnako ako základné zručnosti čítania a počítania. Využívanie digitálnych technológií sa rozširuje vo všetkých odvetviach od podnikania až po dopravu a dokonca aj poľnohospodárstvo. 

Približne 42 % Európanov však nemá základné digitálne zručnosti vrátane 37 % tých, ktorí sú zamestnaní. Preto EÚ investuje do školiteľských programov pre Európanov a na rozšírenie okruhu talentov v Európe.  

PC

„Musíme sa oveľa viac zamerať na naše investície do odborného vzdelávania a zvyšovania úrovne zručností. Potrebujeme lepšie spolupracovať so spoločnosťami, keďže len ony najlepšie vedia, čo potrebujú. Tieto potreby musíme zosúladiť s ambíciami ľudí. Musíme však takisto prilákať na náš kontinent tie správne zručnosti, ktoré pomáhajú podnikom a posilňujú rast Európy,“ hovorí v tejto súvislosti Ursula von der Leyenová, predsedníčka Európskej komisie. 

Dôležité je zlepšovanie našich digitálnych zručností nad rámec základnej úrovne. Pokročilé digitálne zručnosti nám môžu pomôcť v pracovných miestach, ako je digitálny marketing, sociálne médiá a ďalšie. Potreba digitálnych zručností v práci sa bude naďalej zvyšovať. Zároveň viac Európanov so silnejšími digitálnymi zručnosťami posilní konkurencieschopnosť Európy v digitálnom svete a nasmeruje nás k spravodlivejšej spoločnosti. Počas aktuálneho roka zručností sa preto EÚ zameriava na viacero iniciatív na podporu rozvoja digitálnych zručností, napríklad: 

Digitálne zručnosti hravou formou 

V apríli 2023 spustilo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku nový koncept EdUtajner: Európa hrou. EdUtajner – bielo modrý kontajner so symbolmi Európskeho roka zručností 2023, postupne parkuje pred viacerými základnými a strednými školami naprieč Slovenskom. Práve v ňom sa odohráva zábavná vyučovacia hodina. Počas nej si môžu žiaci a študenti overiť svoje vedomosti o Európskej únii. EdUtajner ponúka hry a aktivity, ktoré žiakom interaktívnym a zábavným spôsobom priblížia Európu

A to nie je všetko. EdUtajner si posvietil aj na rozvoj digitálnych zručností. Aktivity v EdUtajneri pripravili profesionáli v spolupráci s partnermi projektu IT Fitness Test, za ktorým stoja IT Asociácia Slovenska i Digitálna koalícia a Gamifactory, ktorého tvorcom je spoločnosť Impact Games. Súčasťou EdUtajnera je aj demoverzia najväčšieho testu digitálnych zručností na Slovensku. Práve digitálne zručnosti a vzdelávanie v IT sú dnes kľúčovým predpokladom úspechu v ďalšom profesionálnom živote mladých ľudí.  

EdUtajner

Nový školský rok odštartoval EdUtajner na školách vo Zvolene a Kremnici. Aktuálne si náš európsky kontajner vedomostí, zábavy a zručností môžu vyskúšať žiaci na Základnej škole Kriváň. Od 26. októbra sa EdUtajner presunie na Spojenú školu v Detve a odtiaľ poputuje 15. novembra na Strednú odbornú školu hotelových služieb a odchodu v Banskej Bystrici. Rok 2023 ukončí EdUtajner na Základnej škole Orkužná v Michalovciach, kde sa bude nachádzať od 29. novembra do 13. decembra.                 

Ďalšie informácie

Európsky rok zručností 2023 (europa.eu) 

EdUtajner – Európa hrou (europa.eu)                                       

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
16. októbra 2023
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku