Od 1. januára 2020 sú Rijeka (Chorvátsko) a Galway (Írsko) dejiskom jedného z najpopulárnejších projektov EÚ. Obe mestá budú totiž po celý rok držiteľmi titulu Európske hlavné mesto kultúry, ktorý je jedinečnou príležitosťou spájať spoločenstvá prostredníctvom kultúry a podporovať pevné lokálne, európske a medzinárodné partnerstvá.
Vďaka titulu Európske hlavné mesto kultúry môžu mestá posilniť svoj imidž, zviditeľniť sa vo svete, podporiť udržateľný cestovný ruch a prehodnotiť svoj rozvoj prostredníctvom kultúry. Titul má dlhodobý vplyv nielen na kultúru, ale aj na spoločenské a hospodárske podmienky.
„Vďaka tomuto titulu Rijeka a Galway naplno využijú kultúrny potenciál, aby tak obohatili naše životné skúsenosti a zblížili naše spoločenstvá,“ uviedol podpredseda Európskej komisie pre podporu európskeho spôsobu života Margaritis Schinas. Eurokomisár ďalej dodal: „Podpora kultúry ako základného prvku nášho spôsobu života má mnoho pozitívnych vplyvov na spoločnosť, pokiaľ ide o spoločenské začlenenie, integráciu či hospodársky rast. Umožňuje ľuďom získať nové skúsenosti, zručnosti a príležitosti na zapojenie sa do spoločnosti a zabezpečiť, aby boli naše spoločnosti spravodlivejšie a otvorenejšie. Prajem im v tomto úsilí veľa úspechov.“ Komisárka pre inováciu, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež Marija Gabrielová pri tejto príležitosti uviedla: „Iniciatíva Európske hlavné mesto kultúry spája ľudí a poukazuje na úlohu kultúry pri presadzovaní hodnôt, na ktorých stojí naša Európska únia: rozmanitosť, rešpekt, tolerancia a otvorenosť. Úspešné hlavné mesto kultúry je pre svojich občanov prístupné a užitočné. Je tiež otvorené svetu a reprezentuje ochotu našej Únie podporovať kultúru ako hnaciu silu mieru a vzájomného porozumenia na celom svete a zároveň priniesť do svojho regiónu dlhodobé sociálno-ekonomické výhody. Teším sa na návštevu Rijeky, ako aj Galway, a želám im veľa úspechov v roku 2020.“
Želáme mestám Rijeka a Galway v nadchádzajúcom roku veľa úspechov!
Ako to celé vzniklo?
Projekt Európskeho hlavného mesta kultúry iniciovala v roku 1985 vtedajšia grécka ministerka kultúry Melina Mercouriová. Odvtedy sa stal jednou najvýznamnejších kultúrnych iniciatív v Európe. Mestá sa vyberajú na základe kultúrneho programu, ktorý musí mať silný európsky rozmer, musí podporovať účasť a aktívne zapojenie obyvateľov mesta a prispievať k jeho dlhodobému rozvoju.
Pre mestá je to aj vynikajúca príležitosť na zmenu ich pôsobenia navonok, zviditeľnenie sa na mape sveta, prilákanie väčšieho množstva turistov a prehodnotenie svojho vlastného rozvoja prostredníctvom kultúry.
Titul má dlhodobý vplyv na mestá i okolité regióny, a to nielen z kultúrneho, ale aj zo sociálno-ekonomického hľadiska. Napríklad na základe jednej štúdie sa ukázalo, že počet turistov, ktorí navštívili Európske hlavné mesto kultúry a prespali v ňom aspoň jednu noc, sa v porovnaní s rokom pred udelením titulu zvýšil v priemere o 12 %.
V roku 2019 boli Európskymi hlavnými mestami kultúry Plovdiv (Bulharsko) a Matera (Taliansko). V roku 2021 nasledujú Timisoara (Temešvár, Rumunsko), Elefsina (Grécko) a Novi Sad (Srbsko, kandidátska krajina EÚ).
Podrobnosti
- Dátum uverejnenia
- 7. januára 2020