Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Denné spravodajstvo10. mája 2024Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 2 min

Európske Slovensko s cestovateľom Martinom Navrátilom

Pre 64 % Slovákov a Sloveniek je najväčšou výhodou nášho členstva v EÚ možnosť slobodne cestovať. O svoje zážitky z cestovania po svete sa s nami podelil dobroduh Martin Navrátil. 

Európske Slovensko s cestovateľom Martinom Navrátilom

Voľné cestovanie a rozšírené možnosti pre študentov či pracovníkov. Aj toto sú výhody, ktoré nám plynú vďaka členstvu v Európskej únii. Vstupom do schengenského priestoru odpadli hraničné kontroly na 94% našich hraníc, uľahčil sa voľný pohyb osôb i tovaru. Na prácu v Únii nie je potrebné pracovné povolenie, v zamestnaní máme garantované rovnaké práva ako občania daného členského štátu. Voľný pohyb po Európe znamená aj možnosť študovať v ktorejkoľvek členskej krajine EÚ. Populárny študijný program Erasmus+ využilo už viac ako 70 000 osôb zo Slovenska. Otvorili sa tiež dvere pre európsku  spoluprácu vedeckých inštitúcií, univerzít a inovatívnych podnikov, ale aj pre mestá, obce a regióny. O tom, ako sa nám cestovalo v minulosti, aj o tom, ako sa pre našincov zmenilo cestovanie po vstupe do EÚ v rozhovore s autorom blogu Travelistan Martinom Navrátilom v podcaste Európske Slovensko.  

Vďaka Európskej únii máme dvere do sveta otvorené dokorán. Slovenský pas je celosvetovo 9. najsilnejší. Zabezpečuje nám to bezvízový vstup do absolútnej väčšiny krajín. Konkrétne do 186 zo 193 krajín sveta. Veľkou výhodou pri cestovaní mimo Európskej únie je aj to, že sa občania môžu v prípade potreby obrátiť na konzulárny úrad ktorejkoľvek členskej krajiny. Jednoduchšie je samozrejme aj cestovanie v rámci krajín Európskej únie. Neexistujú tu žiadne roamingové poplatky a vďaka spoločnému európskemu preukazu majú občania Slovenska nárok na potrebnú zdravotnú starostlivosť v ktorejkoľvek členskej krajine. 

Pri príležitosti 20. výročia vstupu Slovenska do Európskej únie spolupracuje Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku so spravodajským portálom Aktuality na podcaste Európske Slovensko. Venujeme sa v ňom výhodám členstva v EÚ pre krajinu a jej občanov. S našimi hosťami sme sa pozreli na témy týkajúce sa zdravých potravín, ochrany klímy, zdravotníctva, ako aj bezpečnosti, euroobčianstva a zlepšovania životnej úrovne Slovákov a Sloveniek.   

Rozhovor s Martinom Navrátilom si môžete prečítať na spravodajskom portáli Aktuality.sk tu. Podcast Európske Slovensko je tiež samostatne dostupný na streamovacích platformách alebo tiež na YouTube spravodajského portálu Aktuality.sk. 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
10. mája 2024
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku