Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Denné spravodajstvo26. apríla 2024Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 2 min

Európske Slovensko s lektorkou vzdelávania o jedle Anettou Vaculíkovou

Sme to, čo jeme. O tom, ako Európska únia dbá na bezpečnosť a kvalitu potravín a ochraňuje zdravie spotrebiteľov, sme sa rozprávali s autorkou kníh s jedlou tématikou, lektorkou varenia a propagátorkou zdravej stravy Anettou Vaculíkovou. 

Európske Slovensko s lektorkou vzdelávania o jedle Anettou Vaculíkovou

Potravinový systém EÚ zabezpečuje čerstvé a bezpečné potraviny pre viac ako 400 miliónov Európanov. Bezpečnosť potravín je základom pre európske pravidlá v oblasti potravín. Ochrana zdravia spotrebiteľov je pri príprave noriem a právnych predpisov vždy na prvom mieste. Tieto pravidlá sa týkajú oblastí poľnohospodárstva, chovu hospodárskych zvierat, výroby a spracovania potravín, ale aj dovozu a vývozu tovaru. Sú to práve členské krajiny EÚ, ktoré následne prísne normy uplatňujú a presadzujú. Únia na ich uplatňovanie dohliada a kontroluje ich účinnosť. Tiež chráni slovenské potraviny, aj naše tradičné pokrmy, a to prostredníctvom systému označovania potravín. Vďaka stratégii “Z farmy na stôl” sa EÚ snaží o vytvorenie udržateľného potravinového systému, ktorý zabezpečí, aby potraviny na našom stole boli bezpečné, cenovo dostupné, ale aj zdravé a kvalitné. Viac v rozhovore s Anettou Vaculíkovou v našom podcaste Európske Slovensko

Európska únia dbá na to, aby boli potraviny v slovenských obchodoch kvalitné a najmä bezpečné. Ochrana zdravia spotrebiteľov je totiž v Európskej únii vždy na prvom mieste. Vďaka jednotným pravidlám pre poľnohospodárstvo, chov hospodárskych zvierat, výrobu a spracovanie potravín a tiež dovoz a vývoz tovaru si ľudia na Slovensku môžu byť istí, že potraviny sú rovnako kvalitné ako v ostatných krajinách Únie. Všetky informácie o potravinách a výrobkoch a ich zložení si môžu spotrebitelia prečítať na ich etiketách. Hoci doma sme na to zvyknutí, vo svete to nie je samozrejmosť. Tak si vždy môžeme byť istí, že vieme, čo nakupujeme. Únia dlhodobo podporuje aj farmárov na Slovensku, a to najmä finančnými dotáciami. Jednoducho, vďaka EÚ sú potraviny bezpečné od farmy až po stôl. 

Pri príležitosti blížiaceho sa 20. výročia vstupu Slovenska do Európskej únie spolupracuje Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku so spravodajským portálom Aktuality na  podcaste Európske Slovensko. Venujeme sa v ňom  výhodám členstva v EÚ pre krajinu a jej občanov. S našimi hosťami sa pozrieme na témy týkajúce sa zdravých potravín, ochrany klímy, zdravotníctva, ako aj našej bezpečnosti, euroobčianstva a zlepšovania životnej úrovne Slovákov a Sloveniek. 

Rozhovor s Anettou Vaculíkovou si môžete prečítať na spravodajskom portáli Aktuality.sk tu. Podcast Európske Slovensko je tiež samostatne dostupný na streamovacích platformách alebo tiež na YouTube spravodajského portálu Aktuality.sk.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
26. apríla 2024
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku