Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Denné spravodajstvo2. júla 2024Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 2 min

Európske Slovensko s Michalom Handzušom

O hokeji, ale aj o Európskej únii, Slovensku a občianskej angažovanosti sme sa rozprávali s bývalým špičkovým hokejistom. 

Európske Slovensko s Michalom Handzušom

V NHL začínal v roku 1998. Od vtedy sa na Slovensku mnohé zmenilo. Stali sme sa súčasťou euro-atlantických štruktúr a tento rok sme si pripomenuli 20 rokov nášho členstva v Európskej únii. Máme tiež za sebou nedávne voľby do Európskeho parlamentu. O výhodách členstva Slovenska v EÚ, aktívnom občianstve a záujme o veci verejné, ale aj o hokeji sa dozviete viac v podcaste Európske Slovensko s Michalom Handzušom. 

V Európskej únii sme doma. Ako súčasť EÚ môže aj malá krajina ako Slovensko zanechať vo svete svoju stopu. Spolu vieme zásadne ovplyvniť našu vlastnú budúcnosť a to, ako sa nám tu bude žiť. Za už 20 ročné členstvo sme toho získali mnoho. Stali sme sa súčasťou spoločného trhu, ktorý nám garantuje štyri slobody voľného pohybu - osôb, služieb, tovarov a kapitálu. Neplatíme clá a môžeme bez hraničných kontrol cestovať voľne po Európe. Pracujeme v ostatných krajinách bez špeciálneho pracovného povolenia a máme garantované rovnaké práva ako domáci obyvatelia. Svoje produkty môžu slovenskí podnikatelia ponúkať viac ako 440 miliónom kupujúcim z celej Európskej únie. Vďaka európskemu preukazu zdravotného poistenia máme v európskych krajinách nárok na potrebnú zdravotnú starostlivosť. Desaťtisíce slovenských vysokoškolákov využilo program Erasmus+ a strávilo študijný pobyt v zahraničí. Vďaka nášmu členstvu v EÚ máme bezvízový styk do 186 krajín sveta a slovenský pas je tak 9. najsilnejším pasom na svete. V Európskej únii je nám dobre! 

Pri príležitosti 20. výročia vstupu Slovenska do Európskej únie spolupracuje Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku so spravodajským portálom Aktuality na podcaste Európske Slovensko. Venujeme sa v ňom výhodám členstva v EÚ pre krajinu a jej občanov. S našimi hosťami sme sa pozreli na témy týkajúce sa zdravých potravín, ochrany klímy, zdravotníctva, ako aj bezpečnosti, euroobčianstva a zlepšovania životnej úrovne Slovákov a Sloveniek.   

Rozhovor s Michalom Handzušom si môžete prečítať na spravodajskom portáli Aktuality.sk tu. Podcast Európske Slovensko je tiež samostatne dostupný na streamovacích platformách alebo tiež na YouTube spravodajského portálu Aktuality.sk. 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
2. júla 2024
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku