Európski spotrebitelia majú dôveru v bezpečnosť výrobkov, ktoré kupujú - Európska komisia
Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
  • Denné spravodajstvo
  • 17. marca 2025
  • Zastúpenie na Slovensku
  • Odhadovaný čas čítania: 4 min

Európski spotrebitelia majú dôveru v bezpečnosť výrobkov, ktoré kupujú

Komisia uverejnila hodnotiacu tabuľku spotrebiteľských podmienok na rok 2025.

Shopping centre

68 % európskych spotrebiteľov má dôveru v bezpečnosť výrobkov, ktoré kupujú, pričom 70 % verí, že obchodníci ich spotrebiteľské práva dodržiavajú. Z údajov uvedených v hodnotiacej tabuľke spotrebiteľských podmienok však takisto vyplýva, že spotrebitelia sú naďalej vystavovaní online rizikám vrátane podvodov, falošných recenzií a zavádzajúcich reklamných praktík.

"Zistenia hodnotiacej tabuľky spotrebiteľských podmienok sú zrejmé: EÚ musí zachovať ambiciózny charakter politík v záujme ochrany spotrebiteľov, a to online aj offline. Musíme zabezpečiť riadne vykonávanie a presadzovanie našich právnych predpisov a odstraňovať nedostatky v záujme zlepšenia digitálnej spravodlivosti. V týchto časoch neistoty môže spotrebiteľská politika priniesť hmatateľné zmeny v živote ľudí a pomôcť zabezpečiť rovnaké podmienky pre podniky, a zároveň ukázať pridanú hodnotu EÚ a prispieť k udržateľnému rastu," vyjadril sa Michael McGrath, komisár pre demokraciu, spravodlivosť, právny štát a ochranu spotrebiteľa

Hlavné zistenia hodnotiacej tabuľky za rok 2025

  • 70 % spotrebiteľov súhlasí s tým, že maloobchodníci a poskytovatelia služieb dodržiavajú práva spotrebiteľov, zatiaľ čo 61 % spotrebiteľov dôveruje verejným organizáciám v súvislosti s ochranou ich práv.
  • Cezhraničný elektronický obchod je na vzostupe, pričom v roku 2024 z inej krajiny EÚ nakúpilo 35 % spotrebiteľov a 27 % nakúpilo z krajín mimo EÚ.
  • V prípade kupujúcich v elektronickom obchode je o 60 % vyššia pravdepodobnosť, že budú mať v porovnaní s kupujúcimi v kamennom obchode problémy so svojimi nákupmi.
  • 93 % kupujúcich v elektronickom obchode sa obáva cielenej online reklamy, a to aj v súvislosti so zberom osobných údajov, nadmernou reklamou a personalizáciou.
  • 45 % spotrebiteľov sa stretlo s online podvodmi a mnohí sa stretli s nekalými praktikami vrátane falošných recenzií a zavádzajúcich zliav.
  • Napriek spomaleniu miery inflácie v roku 2024 a zlepšeniu spotrebiteľskej nálady v porovnaní s rokom 2022, 38 % spotrebiteľov vyjadrilo obavy, pokiaľ ide o ich schopnosť platiť účty a 35 % z nich malo obavy toho, či si môžu dovoliť nimi uprednostňované potraviny.
  • 74 % spotrebiteľov zaznamenalo prípady, keď sa veľkosť baleného tovaru zmenšila, zatiaľ čo 52 % zaznamenalo pokles kvality bez zodpovedajúceho zníženia ceny.
  • Environmentálne hľadiská pri rozhodovaní o nákupe klesli od roku 2022 o 13 % v dôsledku úvah súvisiacich s nákladmi na udržateľné výrobky a služby a nedôverou k spoľahlivosti tvrdení týkajúcich sa životného prostredia.

Komisia prijíma opatrenia na ochranu spotrebiteľov

Komisia prijíma rozhodné opatrenia na riešenie výziev, ktorým čelia spotrebitelia v celej EÚ. Prijatím nového nariadenia o všeobecnej bezpečnosti výrobkov sú spotrebitelia v súčasnosti lepšie chránení pred vystavením nebezpečným výrobkom predávaným online a offline. S cieľom riešiť riziká vyplývajúce z tovaru predávaného online maloobchodníkmi a na trhoviskách mimo EÚ, na ktorých obchodníci z krajín mimo EÚ pôsobia, Komisia začiatkom tohto roka prijala balík opatrení v rámci oznámenia o elektronickom obchode. Na doplnenie existujúceho súboru digitálnych pravidiel EÚ Komisia takisto pripravuje akt o digitálnej spravodlivosti, ktorého cieľom je posilniť ochranu spotrebiteľov pred škodlivými praktikami na internete.

Po začatí uplatňovania nových pravidiel podľa smernice o práve na opravu a smernice o posilnení postavenia spotrebiteľov v rámci zelenej transformácie v roku 2026 budú spotrebitelia čerpať výhody aj z jednoduchších opráv, intenzívnejšieho opätovného použitia výrobkov a jasnejších informácií o trvanlivosti a opraviteľnosti.

Ďalšie kroky

Členské štáty, spotrebiteľské združenia a podniky budú teraz viesť diskusiu o výsledkoch hodnotiacej tabuľky, ktoré sa premietnu do prípravy nadchádzajúcich iniciatív, ako je program pre spotrebiteľov na roky 2025 – 2030 a akt o digitálnej spravodlivosti.

Súvislosti

Hodnotiaca tabuľka spotrebiteľských podmienok je dvojročná správa, v ktorej sa monitorujú nálady spotrebiteľov v celej EÚ, ako aj na Islande a v Nórsku. Zhromažďujú sa v nej údaje o vnútroštátnych spotrebiteľských podmienkach, pričom sa zameriava na znalosti a dôveru, dodržiavanie a presadzovanie, sťažnosti a riešenie sporov. Hlavným zdrojom údajov pre hodnotiacu tabuľku je prieskum spotrebiteľských podmienok, v ktorom sa posudzujú postoje, správanie a skúsenosti spotrebiteľov na jednotnom trhu, najmä pokiaľ ide o dodržiavanie práv spotrebiteľov. Pokiaľ ide o správu na rok 2025, prieskum sa uskutočnil v novembri 2024. V relevantných prípadoch sa v hodnotiacej tabuľke používajú údaje z iných zdrojov (napr. Eurostatu, Safety Gate) aby sa poskytli kontextové informácie. 

Ďalšie informácie

Kľúčové spotrebiteľské údaje

Hodnotiaca tabuľka spotrebiteľských podmienok

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
17. marca 2025
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku