Európsky pamätník obetiam holokaustu - Európska komisia
Prejsť na hlavný obsah
Oficiálne webové stránky Európskej únieOficiálne webové sídlo EÚ
Zastúpenie na Slovensku
  • Novinový článok
  • 20. februára 2025
  • Zastúpenie na Slovensku
  • Odhadovaný čas čítania: 2 min

Európsky pamätník obetiam holokaustu

V Múzeu holokaustu v Seredi sme si pripomenuli 80 rokov od oslobodenia koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau. 

Európsky pamätník obetiam holokaustu v Seredi

12. februára 2025 sa v Múzeu holokaustu v Seredi uskutočnilo podujatie Európsky pamätník obetiam holokaustu, ktoré spojilo študentov, odborníkov a verejnosť. Cieľom podujatia bolo pripomenúť si obete Shoah pri príležitosti 80. výročia oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau, no zároveň aj zdôrazniť dôležitosť boja proti antisemitizmu a všetkým formám nenávisti.

Holokaust patrí medzi najtemnejšie kapitoly európskej histórie a pripomienka tejto tragédie formuje hodnoty, na ktorých stojí Európska únia. Ľudské práva, ochrana menšín a nulová tolerancia nenávisti – to všetko je odkazom Shoah, ktorý je stále aktuálny, najmä v čase, keď antisemitizmus a prejavy nenávisti v Európe opäť narastajú.

Európsky pamätník obetiam holokaustu v Seredi

V rámci podujatia prebehol spomienkový akt položenia venca na pamiatku obetí, vzdelávacie aktivity a diskusie, kde sa o svoju osobnú skúsenosť podelil preživší Pavol Kučera. Spolu s ním diskutovali aj veľvyslanec Poľska Piotr Samerek, Radim Dvořák zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku a Martin Korčok z Múzea holokaustu v Seredi.

Pozrite si svedectvo človeka, ktorý nás všetkých môže inšpirovať svojím postojom žiť s úctou a porozumením.

Súčasťou programu bolo tiež odovzdanie grafiky z edície Skryté poklady Slovenska: Múzeum Holokaustu v Seredi, ktorej autorkou je grafička Adela Holubčíková. Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku chce predstaviť vďaka sérii moderných grafík výber zrekonštruovaných eurofondových pamiatok, medzi ktoré bolo zaradené aj Múzeum Holokaustu v Seredi. 

"Kultúrne a historické dedičstvo je oblasťou, ktorá je dôležitou súčasťou slovenskej identity. A práve ochrana kultúrneho dedičstva Slovenska je doménou, kde Európska únia podáva pomyselnú pomocnú ruku a chráni naše kultúrne pamiatky prostredníctvom eurofondových investícií do ich rekonštrukcie. Budeme radi, ak aj múzeum Holokaustu v Seredi si spolu s nami pripomenie, že Únia je po vyše 20-tich rokoch členstva SR v EÚ dôležitá pre našu budúcnosť, no je tiež kľúčová pre zachovanie hodnôt a dedičstva našich predkov ale aj spomienky národa na temnú minulosť," dopĺňa Radim Dvořák, zastupujúci vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Európska únia sa prostredníctvom svojej stratégie na boj proti antisemitizmu a podporu židovského života (2021 – 2030) zaviazala aktívne podporovať vzdelávanie o holokauste a vytváranie siete pamätných miest, ktoré pripomínajú, že holokaust sa odohrával naprieč celou Európou, vrátane Slovenska. 

Podujatie v Seredi zdôraznilo význam spomienky ako aktívneho nástroja na ochranu hodnôt Európskej únie. Odkaz Shoah nie je len historickou spomienkou – je varovaním, že takéto hrôzy sa môžu zopakovať, ak nebudeme bdieť nad základnými princípmi demokracie, tolerancie a ľudských práv.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
20. februára 2025
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku