Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok24. júna 2022Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 6 min

Festival Pohoda je vo veľkom štýle späť a my s EUrópa stage a EÚ Fun zónou nebudeme chýbať

Už o 14 dní je tu festival Pohoda so všetkým, čo k nemu patrí. A patrí k nemu už 14 rokov aj Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, ktoré je na festivale prítomné v podobe EUrópa stage a EÚ Fun zóny.

Pohoda 2022 sa blíži

Po dvoch rokoch s pandémiou sa už mnohí isto tešia na to, ako si naplno užijú obľúbený letný festival na trenčianskom letisku, a to v jeho plnej paráde s množstvom noviniek a hlavne bez obmedzení. Slávny návrat zažijú dokonca aj typické „pohodové“ slnečnice!  

U nás na Zastúpení Európskej komisie na Slovensku sú v týchto dňoch prípravy na Pohodu 2022 tiež v plnom prúde. Už tradične sa chystajú rôznorodé aktivity do našich EÚ stanov. Aj tento rok nás na Pohode nájdete v EUrópa stage a EÚ Fun zóne.

V EUrópa stage sa bude tancovať aj debatovať   

EUrópa stage bude i tentokrát pulzovať pod náporom kvalitnej hudby, ale okrem nej si v tomto našom stane budete opäť môcť aj podiskutovať s najpovolanejšími insidermi na aktuálne témy, ktoré dnes hýbu Slovenskom, Európou i svetom.

Diskusie v EUrópa stage v piatok odštartuje Café Európa pod názvom Vojna na Ukrajine a hybridné hrozby okolo nás (12:20 – 13:20 h). Reč bude o tom, či je Slovensko, s vojnou na svojich hraniciach, hybridným bojiskom. Ako Slovensko vôbec zvláda hybridnú vojnu? I akú úlohu zohráva EÚ v konfrontácií s hybridnými hrozbami. Hosťami tejto piatkovej diskusie bude Katarína Mathernová, zástupkyňa generálneho riaditeľa pre rozširovanie a susedskú politiku a šéfka Podpornej skupiny pre Ukrajinu v Európskej komisii, Katarína Klingová, analytička GLOBSEC a Michal Trnka, dátový analytik a zakladateľ Gerulata Technologies. Moderovať bude vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Vladimír Šucha.

Diskusie v EUrópa stage budú v piatok pokračovať špeciálnou diskusiou Café Európa pod názvom „Hudba - Keď rinčia zbrane, majú múzy mlčať?“ (14:40 -15:40 h). Počas Pohody býval v Kyjeve súbežne najväčší európsky hudobný festival - Atlas Weekend. S Pohodou vždy zdieľal niekoľkých umelcov a organizátori Pohody vždy pri stretnutiach s priateľmi z organizačného tímu Atlas Weekend s ľahkosťou žartovali, že sa na svoje festivaly navzájom nepozrú. Tento rok, žiaľ, Atlas Weekend neprebehne a dôvod je desivý – vojna na Ukrajine. Vlad Jaremčuk príde ako čestný hosť festivalu, spolu s bojovníčkou Stasik a členom už dvakrát presťahovanej Luhanksej Filharmónie Igorom Šapovalovom budú aj hosťami diskusie. Hostia priblížia, ako vnímajú vojnu ľudia z umeleckej komunity na Ukrajine. Ako im vojna zmenila život po 24. februári a odpovedia aj na ústrednú otázku diskusie, a to či majú podľa nich „múzy mlčať“, v čase keď sa časť ich krajiny ocitla pod vojenskou okupáciou ruských vojsk. Moderuje Oliver Rehák.

V sobotu budeme diskutovať na otázky stúpajúcich cien energií a rastúcej inflácie. V diskusii Café Európa: Zvládneme hlad a vysoké ceny? (12:20 h -13:20 h) sa budeme rozprávať aj o tom, čo môžu robiť spotrebitelia, štát a EÚ na zmiernenie dopadov energetickej chudoby. Hosťami tejto diskusie Café Európa budú Lenka Buchláková (ekonomická analytička a novinárka) a Karel Hirman (energetický analytik). Moderovať bude opäť Vladimír Šucha.

Poslednou diskusiou Café Európa na tohtoročnej Pohode bude sobotňajšia diskusia: Tri roky s prezidentkou (14:40 - 15:40 h). Keď v roku 2019 vystúpila prezidentka Zuzana Čaputová na Pohode, bola v úrade niečo vyše tri týždne, o rok sa z letiskovej veže prihovárala divákom Pohody in the Air. Sme hrdí, že sa teraz vráti na festival ako podstatne skúsenejšia štátnička. O troch rokoch na čele našej krajiny sa s prezidentkou Slovenskej republiky Zuzanou Čaputovou porozpráva Štefan Hríb.

Čo ponúkne EÚ Fun zóna?

V EÚ Fun zóne budeme rozdávať užitočné múdrosti a tým najbystrejším hlavám aj praktické darčeky. Na 9 stanovištiach si preveríte svoje vedomosti a spoznáte zaujímavosti i kultúru krajín   EÚ prostredníctvom otázok na už obľúbenom Európskom kolese šťastia. Pozrieme sa spolu aj na to „Ako pomohli fondy Európskej únie Slovensku“. Obzrieme sa za „Dejinami Európy a príbehom EÚ“, kde si preveríte vaše vedomosti z histórie. Národná agentúra programu Erasmus+ pre vzdelávanie a odbornú prípravu (SAAIC) si zase pre návštevníkov EÚ Fun zóny pripravila aktivitu pod názvom #pohodovyErasmus+, ktorej súčasťou budú kvízy, zábavné úlohy, veselý foto-kútik i slepá mapa Európy. Práve tu sa budete môcť dozvedieť, čo všetko ponúka program Erasmus+ i ako možno študovať a stážovať, a popri tom zažiť parádne dobrodružstvo.

Pohoda 2022 sa už blíži

V EÚ Fun zóne nájdete aj stánok Erasmus+YOUth od Národnej agentúry programu Erasmus+ pre oblasť mládeže a športu. Tu sa dozviete viac o príležitostiach, ktoré ponúkajú programy EÚ pre mládež, akými sú programy Erasmus+ pre mládež a šport, Európsky zbor solidarity, ale aj aktuálna iniciatíva Európsky rok mládeže 2022. Zistíte praktické informácie o tom, ako sa zapojiť do rôznych typov mobilít a dobrovoľníctva určených pre mládež vo veku už od 13 do 30 rokov alebo pre pracovníkov s mládežou. „Dezinformačný záťažový test“ zase zmeria, či dokážete rozoznať klamlivé informácie od tých pravdivých. A ani tento rok nebude chýbať jazykové okienko spojené so spoznávaním európskych filmov a rozprávok. Možno sa vám jazyky občas dopletú, ale určite sa zabavíte a naučíte sa pár slov, ktoré budete môcť využiť pri svojich cestách do zahraničia.

Tento rok do našej EÚ Fun zóny navyše priletí aj európska holubica mieru, na krídla ktorej budete môcť napísať svoj odkaz i želanie pre ťažko skúšanú Ukrajinu.

Šikovných účastníkov našich zábavných aktivít budú navyše čakať lákavé odmeny.    

Pohoda 2022 sa už nezadržateľne blíži a my sa už veľmi tešíme, ako si ju pod Trenčianskym hradom všetci spolu opäť naplno užijeme!

 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
24. júna 2022
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku