Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok18. novembra 2016Odhadovaný čas čítania: 2 min

Historický štart európskej rakety Ariane 5 so štyrmi satelitmi navigačného systému Galileo

ariane_5.jpg
© EU
Štvrtok 17. november 2016 sa zapísal do dejín európskej vesmírnej politiky vypustením prvej európskej rakety Ariane-5, ktorá dopravila do vesmíru štyri satelity navigačného systému Galileo. Ide o prvý štart európskej rakety, ktorá vyniesla do vesmíru až štyri družice naraz. 

Doteraz boli družice Galileo vynesené na obežnú dráhu po dvojiciach ruskou raketou Sojuz. Štart rakety zabezpečila Európska vesmírna agentúra ESA spolu so spoločnosťou Arianspace. Európska únia vlastní a financuje globálny satelitný navigačný systém Galileo, ako aj vytvára rámec pre vesmírnu politiku Európskej únie.

Galileo je európsky civilný globálny navigačný systém. Umožní užívateľom na celom svete určiť veľmi presne ich pozíciu. Keď bude tento systém dokončený, bude pozostávať zo sústavy 30 satelitov a globálnej siete pozemných staníc. Po úspešnej štvrtkovej misii je na obežných dráhach už 18 satelitov.

Pri štarte rakety vo Francúzskej Guyane bol aj slovenský eurokomisár a podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič, ktorý je zároveň aj koordinátorom Európskej komisie pre vesmírnu politiku.

Maroš Šefčovič pred štartom rakety Ariane-5 povedal: ,,Až šesť percent Európskeho HDP, teda viac ako 800 miliárd EUR, závisí na vesmírnych, či presnejšie, satelitných technológiách.  Až päťdesiat percent komerčného priestoru menežuje  Európa. Každý tretí satelit na obežnej dráhe je vyrobený v Európe. Európsky vesmírny priemysel zamestnáva viac než 230 000 pracovníkov. Naše výpočty hovoria, že jedno euro investované do vesmírnych technológií sa nám vracia späť sedemnásobne.  Som presvedčený, že pokiaľ si chce Európska únia zachovať svoju autonómiu a predovšetkým nezávislý a vlastný prístup k vesmíru, vedľa takých konkurentov akými sú Spojené štáty americké, Rusko, Čína alebo India,  musíme mať  stratégiu a víziu, na ktorej všetci budeme spoločne pracovať. Preto sme v októbri prijali novú stratégiu pre vesmírnu politiku Európy. Žiadna členská krajina Európskej únie si nemôže dovoliť financovať vesmírne programy sama. Preto sme sa ako Európska únia rozhodli investovať 12 miliárd Eur do rozvoja vysokokvalitných vesmírnych projektov. Doteraz satelity Galileo boli umiestňované na obežnú dráhu ruskou raketou Sojuz. Verím, že štartom európskej rakety Ariane-5  sa začína písať nová história v oblasti európskej  vesmírnej spolupráce.  Našim zámerom je, aby sme do konca roka, vďaka umiestneniu štyroch nových satelitov,  sprevádzkovali prvé otvorené služby navigačného systému Galileo, ktoré umožnia oveľa presnejší signál ako súčasný systém GPS. Očakávame, že spustenie  prvých služieb Galilea  bude mať veľký vplyv na budúce technológie ako sú autonómne riadenie áut, inteligentná doprava, či pomoc ľuďom v núdzovej situácii ".

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
18. novembra 2016