Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok4. júla 2017Odhadovaný čas čítania: 3 min

Ide o naše záujmy

euro_stena_web.jpg
© EU
Populisti a euroskeptici sa nás snažia presvedčiť, že Európska únia je zbytočná či prinajmenšom slabá a neschopná. Našťastie výsledky svedčia o niečom inom. Európska únia je pre nás veľkým prínosom a to, čo do EÚ vkladáme, sa nám bohato vracia.  Komentár Dušana Chreneka

Ak ste už dnes vykročili z domu, je veľmi pravdepodobné, že ste narazili aj na niektorú z investícií podporenú z európskeho rozpočtu. Prevažná väčšina verejných investícií je totiž financovaná z európskych fondov. Nejde len o renovované školy, či  nové diaľnice, ale aj o špičkové zdravotnícke prístroje, program pre študentov Erasmus, slovenskú vedu či naše prostredie.

Očakávame od Únie viac

Naše spoločenstvo dnes stojí pred výzvou, ako za menej peňazí dosiahnuť lepšie výsledky. Obyvatelia členských krajín majú na Úniu stále veľké nároky. Okrem zlepšovania kvality svojho života očakávajú aj jej väčšie angažovanie v témach ako je ochrana hraníc, boj proti terorizmu, pomoc rozvojovým krajinám, boj proti zmenám klímy či posilňovanie konkurencieschopnosti Európy napríklad cez výskum a inovácie.

Rozpočet EÚ pritom dnes predstavuje iba jedno percento hrubého národného dôchodku jej členských štátov. Príspevok  do spoločného rozpočtu z každej zarobenej stovky je len jedno euro. Z týchto peňazí samozrejme nie je možné naplniť všetky očakávania Európanov, stále však ide o pomerne veľké peniaze, ktoré potrebujeme využiť čo najefektívnejšie. Pre lepšiu predstavu, tohtoročný rozpočet EÚ predstavuje asi 158 miliárd eur, čo je zhruba desaťnásobok slovenského štátneho rozpočtu.

Rôzne scenáre

Prístupov, ako sa postaviť k výpadku spôsobenému Brexitom ako i k novým výzvam, existuje viacero. Základnou otázkou pritom zostáva, akú Európsku úniu si ako jej obyvatelia v ďalšom období želáme.

Chceme spoločenstvo, ktoré sa obmedzí iba na ochranu jednotného trhu, dáme prednosť viacrýchlostnej Európe alebo si vyberieme silnejšiu a akčnejšiu Európu, ktorá dokáže spolupracovať dôraznejšie ako dnes?

Netreba pritom zabúdať na to, že Slovensko patrí dlhodobo k najväčším čistým príjemcom podpory z eurofondov. Len v rokoch 2014 až 2020 môžeme z európskeho rozpočtu čerpať až o 13,5 miliardy eur viac ako doň prispejeme.

Otázka budúcnosti

Aj keď otázka o budúcnosti Európy môže niekomu pripadať akademická, od jej zodpovedania bude závisieť aj to, ako budú zostavované ďalšie európske rozpočty a čo všetko si vďaka nim budeme môcť dovoliť.

Túto dilemu za nás nevyrieši nikto, je to iba na nás. Ak tak aj nespravíme v rámci diskusií, ktoré k tejto téme práve iniciuje Európska komisia, budeme tak môcť urobiť vo voľbách.

Či už v tých národných alebo európskych by sme mali zohľadniť aj to, akú víziu pre Európu a naše miesto v nej nám jednotlivé strany a politici núkajú. Je nebezpečné pasívne čakať na ich výsledky a nezáujem voliť ospravedlňovať sklamaním z  predchádzajúcich volieb, či zo správania sa politikov. Bolo by veľkou chybou uveriť prázdnym frázam, ktoré sa často zakrývajú pod národné záujmy. Národné záujmy by mali byť tie, ktoré budú v prospech krajiny. A pre Slovensko je dôležité, aby bolo súčasťou silnej Európy.

Napokon, v tejto debate ide okrem spoločných hodnôt aj o naše vzdelanie, zdravie, zamestnanie, či kvalitu života.

Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku

Článok bol zverejnený na spravodajskom webe www.aktuality.sk 4. júla 2017.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
4. júla 2017