Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok5. októbra 2016Odhadovaný čas čítania: 2 min

Investovanie do mladých je investíciou do našej budúcnosti

zaruka_pre_mladych.png
© EU
Vďaka Záruke pre mladých budú mať aj naďalej mladí Európania šancu získať odbornú prax a zdokonaliť svoje zručnosti. Ako povedal vo svojom prejave o stave Únie predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker: "Nemôžeme dopustiť, aby bola Európa kontinentom mladých nezamestnaných ľudí." Záruka pre mladých je na dosah pre regióny a mladých ľudí, ktorí to najviac potrebujú.

Opatrenia Iniciatíva na podporu zamestnanosti mladých ľudí a Záruka pre mladých, ktoré boli zavedené v roku 2013, postupne prinášajú svoje ovocie. 

Iniciatíva na podporu zamestnanosti mladých ľudí (6,4 miliardy EUR pre celú EÚ) je hlavným programom financovania na úrovni EÚ, ktorý sa začal realizovať na účely postupného zavádzania Záruky pre mladých ľudí. Jej cieľom je poskytnúť osobitnú podporu regiónom, v ktorých nezamestnanosť mladých presahuje 25 % (patrí sem aj Slovensko). Všetky členské štáty zároveň na podporu zamestnanosti mladých ľudí využívajú prostriedky z Európskeho sociálneho fondu (ESF).

Nezamestnanosť mladých ľudí aj dnes naďalej trápi mnohé členské štáty, trendy sú však pozitívne. Do opatrenia Záruka pre mladých sa od roku 2013 sa zapojilo 14 miliónov mladých Európanov, z ktorých 9 miliónov dostalo pracovnú ponuku. 1,4 milióna mladých ľudí získalo priamu podporu z iniciatívy na podporu zamestnanosti mladých. To je dôvod, prečo sa Európska únia rozhodla predĺžiť záruku pre mladých a navýšiť ju o ďalšie 2 miliardy eur.

Mladí na Slovensku

„Slovensko je dobrým príkladom využívania európskych prostriedkov na podporu zamestnanosti mladých. Aj vďaka týmto prostriedkom sa na Slovensku znížila nezamestnanosť mladých ľudí do 25 rokov z 34 % v roku 2013 na menej ako 20 %. Mladí ľudia si zaslúžia pracovné príležitosti, ktoré im zabezpečia dobrú životnú úroveň. Európska podpora pomôže v najbližších rokoch desaťtisícom mladých ľudí získať buď kvalitnú ponuku zamestnania alebo ďalšie vzdelávanie či stáž, a to najneskôr do štyroch mesiacov po zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie,” uviedol Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

V rámci Iniciatívy na podporu zamestnanosti mladých ľudí má Slovensko k dispozícii 72, 175, 259 eur, k tomu navyše sú prostriedky z Európskeho sociálneho fondu vo výške 122, 175, 259 eur. Výsledkom Záruky pre mladých na Slovensku je 41,4 % mladých ľudí, ktorí prijali ponuku do štyroch mesiacov. Do programov v rámci Iniciatívy je zapojených 5 283 ľudí. 

Jedným z príkladov opatrení podporovaných v rámci Iniciatívy je na Slovensku projekt Praxou k zamestnaniu, ktorého základom je osvojenie si odborných znalostí a zručností pomocou mentoringu. 

 

 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
5. októbra 2016