Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok29. septembra 2015Odhadovaný čas čítania: 2 min

IT Fitness test: Slováci si môžu otestovať svoje IT zručnosti

digitalna_agenda_0.jpg
© EU
Už piaty rok si Slováci môžu overiť svoje schopnosti práce s počítačom, vedomosti o internete a sociálnych sieťach v IT Fitness teste. Jeho výsledkom je certifikát, ktorý môžu priložiť k životopisu ako podklad o svojich IT znalostiach pre zamestnávateľa.

Užitočný pri pracovnom pohovore

Svet IT sa vyvíja obrovskou rýchlosťou a IT zručnosti sa v modernej spoločnosti považujú za samozrejmosť. Preto sme tento ročník zamerali na ľudí, ktorí si hľadajú prácu. Môže ísť o nezamestnaných, ale aj všetkých, ktorí sa chcú vo svojej kariére posunúť,“ povedal Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Výsledný certifikát, ktorý sa automaticky po vyplnení celého testu vygeneruje, môžu uchádzači o zamestnanie priložiť k životopisu.

Test v pohodlí domova alebo na škole

IT Fitness test si môže urobiť každý Slovák do konca decembra 2015 na webovskej stránke www.itfitnesstest.sk. Online test obsahuje 25 otázok so 4 variantmi odpovedí z rôznych oblastí IT.

Test nie je určený „itéčkárom“, ale širokej verejnosti. Môže si ho urobiť každý, kto si chce preveriť svoje IT schopnosti. Po ukončení získa certifikát s hodnotením, na aké percento v teste uspel. Zároveň dostane odporúčania, v ktorých oblastiach sa môže zlepšiť,“ dodáva Mário Lelovský, prezident IT Asociácie Slovenska, ktorá organizuje testovanie na Slovensku. V minulosti sa do testovania zapojilo už viac ako 100-tisíc Slovákov. Priemerná hodnota úspešnosti dosiahla vlani úroveň 48%.

Pre najaktívnejšie zapojené školy, budú pripravené motivačné ceny.

Test pre základné školy

Pre žiakov základných škôl je vytvorená špeciálna verzia testu. „Počítačová gramotnosť sa začína rozvíjať už s prvým tabletom alebo mobilom, ktorý rodičia často darujú deťom pri nástupe do školy. Je potrebné aby deti boli zároveň poučené nielen o zaobchádzaní s technikou a základmi práce s počítačom, ale aj o možnostiach a nástrahách internetu a sociálnych sietí,“ upozorňuje Mário Lelovský. Test preverí vedomosti detí aj ako sa vedia brániť pred šikanou na sociálnych sieťach alebo inými ohrazeniami z internetu.

Kampaň pod názvom „e-Skills for Jobs“ koordinujú spoločnosti DIGITAL EUROPE a European Schoolnet v spojení so stovkami partnerov na národnej a celoeurópskej úrovni. Na Slovensku sú v rámci kampane realizované tieto hlavné aktivity - IT Fitness test a národné kolo súťaže sieťových akadémií NAG 2015.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
29. septembra 2015