Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok6. júla 2022Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 1 min

Je tu príležitosť vyjadriť sa k pravidlám technického stavu vozidiel v EÚ

Európska komisia dnes otvorila verejnú konzultáciu k revízii pravidiel týkajúcich sa technického stavu vozidiel v EÚ. Zapojte sa do nej aj vy. 

automobil

Kontroly technického stavu vozidiel sú nevyhnutné pre bezpečnosť cestnej premávky, ako aj pre zachovanie environmentálnych vlastností vozidla počas jeho životnosti.

V dôsledku technologického/regulačného vývoja sú vozidlá v EÚ technicky čoraz zložitejšie. Cieľom tejto iniciatívy je prispôsobiť vykonávanie technických kontrol vozidiel tomuto vývoju. Na účinnejšie presadzovanie opatrení v oblasti bezpečnosti cestnej premávky je potrebná aj lepšia výmena príslušných údajov o technickom stave vozidiel na úrovni EÚ.

Výsledky verejnej konzultácie budú podkladom pre revíziu pravidiel EÚ týkajúcich sa technického stavu vrátane pravidiel týkajúcich sa pravidelnej kontroly technického stavu, cestných kontrol úžitkových vozidiel a evidencie dokladov o vozidlách.

Európska komisia vyzýva všetky zainteresované strany, aby vyjadrili svoje názory na vplyv súčasného právneho rámca, ako aj na možné politické opatrenia, ktoré by sa mohli prijať, a na ich možný vplyv. V stratégii pre udržateľnú a inteligentnú mobilitu prijatej v decembri 2020 sa zdôraznil záväzok EÚ zlepšiť bezpečnosť cestnej premávkydosiahnuť cieľ nulovej úmrtnosti na cestách do roku 2050.

V tejto súvislosti sa v stratégii požadovali aj úpravy legislatívneho rámca týkajúceho sa technického stavu vozidiel.

Verejná konzultácia je otvorená do 28. septembra 2022 na tomto odkaze

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
6. júla 2022
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku