Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok9. novembra 2017Odhadovaný čas čítania: 2 min

Jesenná hospodárska prognóza 2017

zeriavy_a_euro.jpg
© EU
Hospodárske výsledky EÚ ale aj Slovenska sú celkovo pozitívne. Charakterizuje ich solídny hospodársky rast a vytváranie pracovných miest, opätovné naštartovanie investícií a postupné znižovanie deficitu verejných financií a verejného dlhu. 

Hospodárstvo eurozóny je tento rok na dobrej ceste dosiahnuť najrýchlejšie tempo rastu za posledné desaťročie: rast reálneho HDP sa odhaduje na 2,2 %. To je podstatne viac, než sa očakávalo v jarnej prognóze (1,7 %). Aj hospodárstvo EÚ ako celok tento rok pravdepodobne prekoná očakávania a porastie o 2,3 % (odhad na jar bol na úrovni 1,9 %). Európska komisia v dnešnej prognóze očakáva, že rast v eurozóne aj v EÚ bude pokračovať, pričom v roku 2018 dosiahne úroveň 2,1 % a v roku 2019 sa bude pohybovať na úrovni 1,9 % (jarná prognóza: 2018: 1,8 % v eurozóne a 1,9 % v EÚ ­).

„Jesenná hospodárska prognóza Európskej komisie je pozitívna – tak pre Európsku úniu, ako aj pre Slovensko. V Európskej únii rastú investície, vznikajú nové pracovné miesta a klesá nezamestnanosť. Vďaka rastúcej spotrebe sa európskemu hospodárstvu darí lepšie než sa očakávalo. Európska komisia predpokladá, že tempo rastu sa aj naďalej udrží. V EÚ v tomto roku bude hospodársky rast na úrovni 2,3 % a v eurozóne 2,2 %. Slovensko má vyhliadky ešte lepšie, HDP by v tomto roku mal vzrásť o 3,3 % a v roku 2019 sa predpokladá nárast o 4 %. Klesať bude aj nezamestnanosť a hrubý verejný dlh. Do roku 2019 predpovedá Komisia pokles nezamestnanosti pod 7 %,” uviedol v tejto súvislosti vedúci Zastúpenia Európskej komisie Dušan Chrenek.

 

 

sk_sk_0.jpg
© EU

 

©

Ako je na tom Slovensko?

V prípade Slovenska sa predpokladá, že rast HDP dosiahne solídne tempo vo výške 3,3 % v 2017, 3,8 % v 2018 a 4 % v 2019. Hnacím motorom rastu na Slovensku je súkromná spotreba podporená stabilným rastom zamestnanosti, nárastom reálnych miezd a nízkymi cenami úverov. Vzhľadom na pozitívny výhľad hospodárskeho rastu a silný dopyt po pracovnej sile by nezamestnanosť mala ďalej klesať na 7,4 % v 2018 a 6,6 % v 2019. Prognóza predpokladá, že inflácia sa zotaví a dosiahne v roku 2017 hodnotu 1,3 %, a to najmä v dôsledku nárastu cien potravín a služieb. Očakáva sa, že porastú investície, najmä vďaka súkromným investíciám v automobilovom priemysle, ale aj veľkým verejným investičným projektom ako je napríklad bratislavský obchvat (D4/R7). Klesajúcu tendenciu má verejný dlh, odhaduje sa, že do roku 2019 poklesne na úroveň 47 % HDP. 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
9. novembra 2017