Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok23. novembra 2016Odhadovaný čas čítania: 1 min

Juncker navrhuje sprísnenie Kódexu správania eurokomisárov

juncker_kodex.jpg
© EU
Predseda Európskej komisie  Jean-Claude Juncker dnes navrhol sprísnenie Kódexu správania sa komisárov. Patrí sem napríklad požiadavka o predĺženie obdobia, počas ktorého sa osoba musí vyhýbať akýmkoľvek konfliktom záujmov, zo súčasných 18 mesiacov na dva roky v prípade bývalých komisárov a na tri roky v prípade predsedu Komisie.

Predseda Juncker v tejto súvislosti uviedol: „Vzhľadom na nedávnu skúsenosť s členmi predchádzajúcej Komisie sa domnievam, že náš kódex správania by sa mal sprísniť, aby sme etický štandard pre situácie prípadného konfliktu záujmov nastavili čo najvyššie. V budúcnosti chcem najmä predĺžiť obdobie, počas ktorého sa osoba musí vyhýbať akýmkoľvek konfliktom záujmov, v prípade bývalých komisárov na tri roky. Prirodzene, nie vždy prísnejšie pravidlá postačujú na zaistenie etického konania, sú však nevyhnutným východiskovým bodom.“

Tento návrh predsedu Komisie Junckera sa týka obdobia, počas ktorého sa osoba musí vyhýbať akýmkoľvek konfliktom záujmov a počas ktorej sú bývalí komisári povinní informovať Komisiu o svojom zámere vykonávať pracovnú činnosť po uplynutí ich funkčného obdobia. Predseda Komisie má v úmysle predĺžiť toto obdobie zo súčasných 18 mesiacov na dva roky v prípade členov Komisie a na tri roky v prípade predsedu Komisie. V súlade s rámcovou dohodou teraz žiada Európsky parlament o stanovisku k tomuto zámeru.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
23. novembra 2016