Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok6. apríla 2019Odhadovaný čas čítania: 3 min

JUNIOR INTERNET AMAVET 2019: Na odrazový mostík do online sveta prišlo 75 talentov

junior_internet_2019.jpg
© EU
Bez talentovaných ľudí sa ďaleko nepohneme. Ako ich však objaviť? Dobrú prácu v tomto smere už 14 rokov robí súťaž Junior Internet Amavet 2019. 

Junior Internet pomáha objavovať talentovaných študentov na oblasť informačných technológií v rámci základných a stredných škôl. Na súťaži sa zúčastňujú začínajúci tvorcovia webu, grafici, dizajnéri, programátori mobilných aplikácií a blogeri, ktorých práce sú odbornou komisiou vybrané na celoslovenské finále. To už tento rok prebehlo 5. a 6. apríla na Fakulte informatiky a informačných technológií STU v Bratislave.

Finále súťaže prinieslo veľa kreatívnych nápadov, odbornosti, ale aj zábavy. Tento rok sa zamerali aj na bezpečnosť internetu a komunikáciu. Na úvodnej interaktívnej diskusii združenia digiQ o kybernetickej bezpečnosti sa zúčastnilo, okrem súťažiacich, aj 300 žiakov z bratislavských stredných a základných škôl.

Pod záštitou Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku odborná komisia vyhodnotila kategóriu JuniorTEXT, ktorá podnietila súťažiacich, aby sa zamysleli nad otázkami participácie v EÚ. Spolu so Zastúpením Európskej komisie na Slovensku AMAVET vyhlásil súťažnú tému pre kategóriu JuniorTEXT - „Tentoraz hlasujem za...“ Mladí ľudia sa veľmi intenzívne zamýšľali nad problémami, ktoré sú v EÚ pálčivé a väčšina z nich si zvolili tému ochrany životného prostredia v EÚ. „Touto témou sme chceli v mladých ľuďoch vyprovokovať úvahu o tom, za čo by oni v európskych voľbách zahlasovali, ak by mali možnosť ísť voliť. Veľmi milo ma prekvapili žiaci základných aj stredných škôl, ktorí túto tému vynikajúco zvládli. Som rád, že aj mladí ľudia na Slovensku si uvedomujú pálčivosť niektorých tém, ktorými žije nielen Slovensko, ale aj celá Európska únia. Najviac by som chcel vyzdvihnúť práce, ktoré veľmi pútavo písali o lepšej ochrane životného prostredia, ale aj tie texty, ktoré mapovali nebezpečnú radikalizáciu spoločnosti alebo zhoršujúcu sa úroveň školstva. Verím, že aj vďaka týmto prácam sa študentom podarilo motivovať nielen starších spolužiakov, ale aj ich učiteľov či rodičov, aby využili svoje právo a šli voliť v európskych voľbách, ktoré sa budú na Slovensku konať už 25. mája,“ uviedol Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Niekoľko zaujímavostí zo 14. ročníka:

  • Najmladší účastník Filipko Duda mal iba 8 rokov a s projektom Mojich 5 pravidiel bezpečnej cesty do školy prezentoval žiacke výukové video k bezpečnosti na ceste.
  • Kategóriu Junior Design starší žiaci ovládli dievčatá. Iba jeden projekt prezentoval chlapec.
  • Cenu Absolútny Junior Internet získal víťaz kategórie Junior Web, starší žiaci, Tomas Magnes (https://elitehost.cz/). Ide o projekt herného hostingu - o prenájom herných serverov pre hry Minecraft a GTA SA:MP a službu uloženia dát.
  • Víťaz kategórie Junior Learn Marek Mach prezentoval projekt Mladí proti fašizmu, (https://mladiprotifasizmu.sk). Ide o projekt upozorňujúci najmä mladých ľudí na nebezpečenstvá spojené s týmto režimom a jeho obdivovateľmi.
  • Víťazi kategórie Junior Blog - Oskar Lelko a Jakub Andrej Filčák  prezentovali projekt Čejndž. Čejndž.sk je médium, kde píšu komentáre k aktuálnym spoločenským a politickým udalostiam, ktoré menia náš svet. Ako povedali pri prezentácii ich cieľom je pomôcť ľuďom pozerať sa na udalosti z rôznych pohľadov, no zároveň sa v dobe hoaxov opierať o logiku a fakty.
  • Víťazi kategórie Junior APP - Jakub Bilkovič a Filip Nešták (HAKA) prezentovali zaujímavú  Aplikáciu na odhalenie ukradnutých áut.
  • Víťazkou kategórie Junior Text bola Sabína Sabová.                  (https://sabinkasabova.wixsite.com/hniezdocko/single-post/2019/02/28/Medzi-riadkami)

Prihlásené práce hodnotili odborníci z úspešných webových projektov a organizácií, ktorí okrem hodnotenia aj radili začínajúcim autorom v ich prezentovaní vo svete online marketingu.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
6. apríla 2019