Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok3. mája 2023Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 8 min

JUNIOR INTERNET AMAVET 2023

Poznáme víťazov súťaže výnimočných žiakov v oblasti IT a digitálnych zručností.

junior internet

Finále súťažnej konferencie JUNIOR INTERNET AMAVET 2023 sa uskutočnilo 28. a 29. apríla 2023 v Bratislave. Už 18 rokov je súťaž pre žiakov základných a stredných škôl živnou pôdou na objavovanie ich talentu v oblasti informačných technológií. Zúčastňujú sa jej začínajúci tvorcovia webu, grafici, dizajnéri, programátori mobilných aplikácií a blogeri, ktorých práce vybrala odborná hodnotiaca komisia na celoslovenské finále.

Prvý ročník sa konal v roku 2006. Na 18. ročníku organizátori v Asociácii pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) ponúkli zmerať si sily s rovesníkmi (ZŠ a SŠ) v šiestich kategóriách. Najlepšie práce v súťažných kategóriách JuniorWEB, JuniorDESIGN, JuniorAPP, JuniorBLOG, JuniorLEARN a JuniorTEXT odprezentovali autori prezenčne v Bratislave a prostredníctvom živého prenosu na Youtube AMAVET.

Do tohtoročnej súťaže prihlásili žiaci základných a stredných škôl 317 projektov. Po vyhodnotení základného kola do finále súťaže postúpilo 60 žiakov s 51 projektami.

Finalisti mali presne stanovený čas 3,5 minúty na prezentáciu svojej tvorby. Po každej prezentácii nasledoval priestor na otázky a diskusiu s členmi hodnotiacej komisie, ale aj divákmi, ktorí posielali otázky cez platformu sli.do. O úspechu projektu rozhodovala originalita a nápad, dizajn, technické prevedenie, ale aj responzivita, návštevnosť a zabezpečenie.

Absolútnym víťazom súťaže sa stal David Pilarčík s projektom It is here. IsItHere je aplikácia na verejnú dopravu a zdieľanú mobilitu. IsItHere ponúka odchody prostriedkov verejnej dopravy už v 4 mestách v Bratislave, Nitre, Trenčíne a v Žiline. Postavená na Nuxt.js, Ionic a Capacitor.js. Tak poďte s nami na cestu! IsItHere.sk

junior internet víťaz

Zaujímavosti z 18. ročníka:

  • Najmladším účastníkom konferencie bol dvanásťročný súťažiaci, ktorý prezentoval projekt v kategórii Junior WEB,
  • dievčatá mali na finále súťaže zastúpenie 28,3% (do finále sa prebojovalo 17 dievčat a 43 chlapcov),
  • najviac dievčat bolo ocenených v kategóriách JuniorTEXT (3), JuniorDESIGN- mladší žiaci (3).
  • Cez sli.do bolo odoslaných 373 otázok.

Partnerom súťažnej konferencie JUNIOR INTERNET AMAVET je aj Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku.

VÝSLEDKOVÁ LISTINA

JuniorWEB – základná škola

1.Andrej Zvarík (Block Blix)

2.neudelené

3. Santiago Jakub Ďuriš (JUST BAND)

JuniorWEB – stredná škola

1. David Gemerský (GlowHost.cz)

2. Šimon Farkaš (Wellnesso)

3. Tomáš Takács, Alexander Jakub Moravčík a Vladyslav Titarenko (AMOS)

Špeciálne ocenenie: Dávid Barič (Systém na vzdialené ovládanie školského rozhlasu)

JuniorDESIGN – základná škola

1. Júlia Štupáková (character design)

2. Nela Petricová (Tiché víťazstvo, Muž s hadom)

3. neudelené

Špeciálne ocenenie: Tatiana Zošiaková, Katarína Chrančoková, Alan Psotný (DESIGN a LOGÁ školských novín)

JuniorDESIGN – stredná škola

1. Vladyslav Titarenko (Design Portfolio 22/23)

2. Samuel Mieč (mieč_juniorDESIGN)

3. Juraj Horváth (JurajArt)

Špeciálne ocenenie: Lucia Cervová (Cervova_JuniorDesign)

JuniorAPP

1. David Pilarčík (IsItHere)

2. Maximilián Cverdeľ (Návestidlá)

3. Tomáš Nosaľ, Marko Olejník, Ľubomír Durkáč (SPŠE ADVENTURE & AETERNIX HUB)

Špeciálne ocenenie: Damián Čopík, Adrián Hamar (Double Down)

JuniorLEARN

1. Tomáš Varga (GLAarchiv)

2. Radoslav Záhumenský (MediaRZ - Youtube kanál Turzovky)

3.  Marián Lukáč a  Monika Lukáčová (Mizofónia)

Špeciálne ocenenie: Peter Bagin, Barbora Vangoríková, Dominik Kováčik (DEMILEARN)

JuniorTEXT na tému „Ako prežijem túto dobu?“

1. Sarah Birošová  (Ozveny 24. storočia)

2. Erika Vráblová (Ako na horskej dráhe)

3. Tamara Novotná (Keby každý mal babičku...)

Špeciálne ocenenie: Lujza Lea Lavriková (Ako to mám prežiť!)

JuniorBLOG

1. neudelené

2. Ráchel Bučeková (Denník v oblakoch)

3. Samuel Roštár (SR Planes)

Špeciálne ocenenie: Andrej Kubík a Samuel Chebeň (Utajená havária bombardéra)

Špeciálna cena dekana FIIT STU – prijatie na školu bez prijímacieho pohovoru

1. Dávid Barič (Systém na vzdialené ovládanie školského rozhlasu)

2. Peter Hrčka (Webová stránka o počítačovej grafike)

3. Tomáš Varga (GLAarchiv)

Absolútny víťaz JUNIOR INTERNET​

Dávid Pilarčík​ (IsItHere​)

--

Prečítajte si víťazný text v kategórii JuniorTEXT na tému „Ako prežijem túto dobu?“ od autorky Sáry Birošovej zo Základnej školy Bartolomeja Krpelca v Bardejove.

Ozveny 24. storočia

BARDEJOV 17. 05. 2373 – V našej pravidelnej rubrike Pýtame sa vám dnes prinášame netradičný prepis rozhovoru, ktorý naši šikovní redaktori získali z archívnej zbierky niekdajších regionálnych novín Bardejovské novosti. Písal sa rok 2023 a Slovensko sa konečne vymanilo z područia pandémie, ktorá dostala názov Covid 19. V historických časopisoch a učebniciach dejín sa toho popísalo neúrekom, no možno práve tento rozhovor vám priblíži myslenie, sny i obavy mladých ľudí vtedajšej doby. Aj keď obdobie spred viac ako troch storočí už nemá svojich aktérov, zdá sa, že už vtedy vedeli ľudia čo-to o posune v čase, pretože nasledujúce riadky sú rozhovorom 10-ročnej a 13-ročnej Ráchel a je to v podstate tá istá osoba. Alebo žeby to bolo všetko inak? 

Ráchel 10: Ahoj, si to ty? Dosť si sa zmenila.

Ráchel 13: Áno, som. Teda asi som, i keď sama sa niekedy nespoznávam.

Ráchel 10: Ako to myslíš? Trápi ťa niečo?

Ráchel 13: Chcela by som sa vrátiť v čase, teda do obdobia pred covidom 19.

Ráchel 10: Nerozumiem ti, hovoríš zvláštne.

Ráchel 13: Vieš, chcela by som byť naspäť v roku 2019. To bolo ešte všetko inak. Akosi lepšie, slobodnejšie, voľnejšie. Nebol covid, neboli ľudia zahalení od hlavy po päty, nebol strach, úzkosť, dovtedy som nikdy nepočula o pľúcnej ventilácii, o takom veľkom úmrtí ľudí, nevidela som ľudí bez tváre.

Ráchel 10: A zmenilo by sa tým niečo, ak by si toto všetko nezažila? Veď to sú len tri roky. Si odo mňa staršia tri roky a v hlase máš pritom toľko smútku.

Ráchel 13: Tri ťažké roky nás všetkých poznačili. Ak by sme vtedy vedeli to, čo vieme dnes, mohli sme sa na pandémiu lepšie pripraviť. Teda my nie, stále sme deti, ale vedci, lekári a všetci, ktorí nám napokon pomohli.

Ráchel 10: Ale veď je po všetkom, si znova šťastná, spokojná, môžeš chodiť do školy, objať blízkych a tešiť sa znova z obyčajných vecí.

Ráchel 13: Nie, nie som. Tá príšerná choroba, nesloboda, zákazy a nariadenia, to všetko ľudí akosi zlomilo. Prestali sa k sebe správať ako ľudia. Už nie sú tí, ktorí boli kedysi. Prestali si pomáhať, rozumieť si... Hlavné slovo dostali sociálne siete. Keby si len vedela, čo všetko sú ľudia schopní napísať na facebooku, len aby niekomu ublížili, urazili ho, ponížili. Čosi sa z nás vytratilo, čosi ľudské, čo tam malo zostať navždy, aby nás odlíšilo od zvierat.

Ráchel 10: Rozprávaš tak, že sa bojím.

Ráchel 13: Aj ja sa bojím, ver mi. A niekedy sa bojím sama sebe.... alebo sa bojím o seba? Neviem. Mám strach, bojím sa, že aj na mňa niekto zaútočí len preto, že som povedala svoj názor, ktorý sa inému nepáči, že pod moju fotku pripíše niečo, čo ma poníži tak, že začnem pochybovať o sebe.

Ráchel 10: A to môže?

Ráchel 13: Môže. Vieš, ľudia si myslia, že napísať na sociálnu sieť je to isté ako vyjsť večer do tmy a máš pocit, že ťa nik nevidí. A môžeš ubližovať. Do očí sa totiž všetko hovorí ťažšie ako napísať niečo na facebook. A niekedy aj pod falošným menom. Vtedy je človek iný „frajer“.

Ráchel 10: A takto to bude už navždy? Budeš sa už večne báť? Prestaneš sa usmievať len preto, že iní sú zatrpknutí, závistliví a sebeckí?

Ráchel 13: Urobím všetko preto, aby som sa znovu začala tešiť zo života, chodiť von, pomáhať iným, tancovať, spievať, vyjedať starkine koláče a robiť si klasické domáce úlohy do školy a plánovať si budúcnosť.

Ráchel 10: Sľúbiš mi to? Potrebuješ pomoc?

Ráchel 13: Potrebujem, ale ty mi nepomôžeš. Neuraz sa, ale ty si moje mladšie ja, minulosť. Musím si pomôcť budúcnosťou, pozerať ďaleko pred seba. A nebáť sa. Nebáť sa snívať a ísť si za svojimi snami. Obklopiť sa ľuďmi, ktorí mi na tej ceste pomôžu vstať, ak ma zrazia na kolená tí, ktorí v sebe zničili všetko ľudské.

Tu sa prepis rozhovoru končí. Napriek tomu, že sa naši redaktori snažili nájsť pokračovanie alebo aspoň nejaké ďalšie  útržky zamyslení, nič podobné už neobjavili. Takže dnes vám nevieme povedať, akým smerom sa uberal život 13-ročnej Ráchel a či v sebe našla odvahu nenechať sa zlomiť zlým svetom vtedajšej doby. Nevieme, či si splnila svoje sny a svoj smútok a strach premenila na život v šťastí, radosti a s dobrými ľuďmi. Ak sa však dnes, v 2. polovici 24. storočia obzriete vôkol, musíte vidieť, že jej predstavy o svete v láske a s láskou sa aj po viac ako troch storočiach nezmenili. Zostali v prapodstate človeka, byť dobrým, čestným a statočným človekom a denne sa premieňajú na skutočnosť. Len takto sa dá prežiť každá, aj tá najťažšia doba.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
3. mája 2023
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku