Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Denné spravodajstvo13. februára 2024Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 1 min

Komisia navrhuje posilniť pravidlá trestného práva na boj proti sexuálnemu zneužívaniu detí

Deti v EÚ sú každý rok čoraz viac vystavené sexuálnemu zneužívaniu na internete aj mimo neho. Len v roku 2022 čelilo tomuto javu 1,5 milióna detí v EÚ. 

Internet security for children - Tablet and laptop

Hoci sa v oblasti lepšej ochrany detí na internete dosiahol pokrok, existujúce trestnoprávne pravidlá týkajúce sa sexuálneho zneužívania a sexuálneho vykorisťovania detí už nie sú vhodné na daný účel. Komisia teda teraz navrhuje tieto pravidlá aktualizovať, pretože treba zmeniť momentálnu realitu, keď každé piate dieťa trpí určitou formou sexuálneho násilia na internete aj mimo neho.

EÚ v prvom rade rozšíri vymedzenie toho, čo sa kvalifikuje ako trestný čin, pokiaľ ide o sexuálne zneužívanie detí, vo všetkých členských štátoch tak, aby sa vzťahovalo aj na trestné činy, ako je živé vysielanie sexuálneho zneužívania detí. Pokiaľ ide o riešenie trestných činov, posilní sa trestné stíhanie a podpora obetí. Obetiam sa tak poskytne dlhší časový rámec na oznamovanie sexuálneho zneužívania, a obete – deti aj dospelí, ktorí zažili sexuálne zneužívanie detí – budú mať právo na finančnú náhradu a väčšiu podporu.

Posilnia sa aj preventívne opatrenia. Členské štáty by mali lepšie využívať dostupné programy prevencie a viac investovať do zvyšovania informovanosti, najmä pokiaľ ide o riziká online. Okrem toho sa pri nábore pracovníkov na činnosti zahŕňajúce úzky kontakt s deťmi a do organizácií aktívnych v boji proti sexuálnemu zneužívaniu detí sa od uchádzačov musí požadovať výpis z registra trestov.

Ďalšie informácie:

Boj EÚ proti sexuálnemu zneužívaniu detí

Prehľad: Komisia navrhuje prísnejšie pravidlá trestného práva na boj proti sexuálnemu zneužívaniu detí

Stratégia EÚ v oblasti práv dieťaťa a Európska záruka pre deti

Tlačová správa: Boj proti sexuálnemu zneužívaniu detí sa posilňuje vďaka novým trestnoprávnym pravidlám

Otázky a odpovede: Boj proti sexuálnemu zneužívaniu detí sa posilňuje vďaka novým trestnoprávnym pravidlám

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
13. februára 2024
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku