
Komisia vyjadruje poľutovanie nad rozhodnutím USA zaviesť takéto clá, ktoré považuje za neodôvodnené, rušivé pre transatlantický obchod a škodlivé pre podniky aj spotrebiteľov. Tieto clá v mnohých prípadoch spôsobia zvýšenie cien.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v tejto súvislosti uviedla: „Európska únia a USA majú najrozsiahlejšie obchodné vzťahy na svete, ktoré priniesli miliónom ľudí prosperitu a bezpečie. Vďaka vzájomnému obchodu vznikli na oboch stranách Atlantiku milióny pracovných miest. Od dnešného rána Spojené štáty uplatňujú 25 % clo na dovoz ocele a hliníka. Toto opatrenie vnímame so zármutkom. Clá sú vlastne dane. Zaťažujú podniky a ešte viac spotrebiteľov. Tieto clá narúšajú dodávateľské reťazce. Prinášajú do hospodárstva neistotu. V stávke sú pracovné miesta. Ceny budú stúpať, a to tak v Európe, ako aj v Spojených štátoch. Európska únia musí spotrebiteľov a podniky chrániť. Prijali sme dnes dôrazné, ale úmerné protiopatrenia. Keďže USA zaviedli clá v hodnote 28 miliárd dolárov, reagujeme protiopatreniami v hodnote 26 miliárd eur. Vyrovnávame tak hospodársky rozsah ciel USA. Protiopatrenia zavádzame v dvoch krokoch. Čiastočne od 1. apríla a v plnom rozsahu od 13. apríla. Medzitým budeme stále otvorení rokovaniam. Pevne veríme, že vo svete plnom geopolitických a hospodárskych neistôt nie je v našom spoločnom záujme zaťažovať si hospodárstva clami. Sme pripravení nadviazať zmysluplný dialóg. Poverila som komisára pre obchod Maroša Šefčoviča, aby obnovil rozhovory a spolu s USA hľadal lepšie riešenia.“
Komisia začala reakciu prostredníctvom dvoch protiopatrení:
- Opätovné uloženie pozastavených vyrovnávacích opatrení z rokov 2018 a 2020;
- Uloženie nového balíka dodatočných opatrení.
Keďže nové clá USA majú výrazne širší rozsah pôsobnosti a ovplyvňujú výrazne vyššiu hodnotu európskeho obchodu, Komisia začala proces ukladania dodatočných protiopatrení voči USA. Tie sa zamerajú na tovar v hodnote približne 18 miliárd EUR, ktorý sa potom bude uplatňovať spolu s opätovne uloženými opatreniami od roku 2018. Cieľom je zabezpečiť, aby celková hodnota opatrení EÚ zodpovedala zvýšenej hodnote obchodu ovplyvneného novými clami USA.
Prvým krokom v tomto procese je začatie dvojtýždňovej konzultácie so zainteresovanými aktérmi EÚ. Týmito konzultáciami sa zabezpečí, aby sa vybrali správne výrobky na začlenenie do nových protiopatrení, čím sa zabezpečí účinná a primeraná reakcia, ktorá obmedzí narušenie podnikov a spotrebiteľov v EÚ na minimum. Zoznam cieľových produktov, ktoré navrhla Komisia, bude uverejnený na webstránke DG TRADE.
Viac informácií (EN):
Podrobnosti
- Dátum uverejnenia
- 12. marca 2025
- Autor/autorka
- Zastúpenie na Slovensku