Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok23. novembra 2023Zastúpenie na Slovensku

Komisia otvára prístup k superpočítačom EÚ

Európski inovátori získajú možnosť stať sa svetovými lídrami v oblasti vývoja transparentnej a zodpovednej umelej inteligencie. 

IT kabeláž

Komisia a spoločný podnik pre európsku vysokovýkonnú výpočtovú techniku (EuroHPC) sa zaviazali otvoriť a rozšíriť prístup k superpočítačom EÚ svetovej úrovne pre európske startupy v oblasti umelej inteligencie, malé a stredné podniky a širšiu komunitu zaoberajúcu sa umelou inteligenciou, a to v rámci iniciatívy EÚ pre startupy v oblasti umelej inteligencie. Na podporu ďalšieho vývoja a rozšíriteľnosti modelov umelej inteligencie má zásadný význam prístup k špičkovým superpočítačom, ktoré urýchľujú výcvik a testovanie umelej inteligencie, čím sa čas odbornej prípravy trvajúci obvykle niekoľko mesiacov či rokov skráti na niekoľko týždňov.

Vyhlásenie bolo vydané v súvislosti so štvrtým zhromaždením Aliancie pre umelú inteligenciu v Madride a nadväzuje na oznámenie predsedníčky EK Ursuly von der Leyenovej, ktoré urobila v prejave o stave Únie v roku 2023Európski aktéri v oblasti umelej inteligencie a vysokovýkonnej výpočtovej techniky budú úzko spolupracovať na podpore prelomových inovácií a zvýšení konkurencieschopnosti európskeho priemyselného ekosystému umelej inteligencie. Urýchli sa tým rozvoj umelej inteligencie a Európska únia sa v tejto oblasti stane svetovým lídrom.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v tejto súvislosti uviedla: „Európa je vďaka investíciám, ktoré sme v posledných rokoch zrealizovali, lídrom v oblasti superpočítačov. V EÚ máme tri najmodernejšie superpočítače. Túto silu musíme využiť. Prístup k európskej superpočítačovej infraštruktúre pomôže startupom riadiť vývoj a rozširovanie umelej inteligencie, a to zodpovedne a v súlade s európskymi hodnotami.“

Európska únia je v súčasnosti jedným zo svetových lídrov v oblasti superpočítačov. Tri superpočítače EÚ – LEONARDOLUMI a MareNostrum5 – sú vďaka úsiliu spoločného podniku EuroHPC na svetovej úrovni. S blížiacim sa rozšírením pôsobnosti spoločného podniku EuroHPC na exaflopovú a vyššiu výkonnosť – vďaka exaflopovým superpočítačom JUPITER a JULES VERNE, ktoré budú pri práci s modelmi umelej inteligencie ešte výkonnejšie – zohrajú európske superpočítačové zdroje zásadnú úlohu pri vytváraní a trénovaní rozsiahlych modelov základnej umelej inteligencie.

Ďalšie kroky

Štáty zapojené do spoločného podniku EuroHPC s podporou Európskej komisie urýchlia úsilie v oblasti výskumu, vývoja, demonštrácie a zavádzania európskej superpočítačovej infraštruktúry. Tento záväzok by mal prispieť k všeobecnému cieľu Únie, ktorým je vytvorenie dôveryhodného a zodpovedného globálneho ekosystému umelej inteligencie. Predbežné ciele:

  • Spustenie Veľkej výzvy v oblasti umelej inteligencie: Táto súťaž, ktorá sa otvára, je výsledkom spolupráce v rámci projektu AI-BOOST financovaného z prostriedkov EÚ, pričom prístup k európskym superpočítačom zabezpečuje spoločný podnik EuroHPC. Snahou je prilákať čo najviac európskych startupov, ktoré majú skúsenosti s rozsiahlymi modelmi umelej inteligencie. Očakáva sa, že víťazi súťaže sprístupnia vyvinuté modely v rámci licencie s otvoreným zdrojovým kódom na nekomerčné použitie, alebo výsledky svojho výskumu zverejnenia. V rámci tejto výzvy sa vyberú maximálne štyri sľubné európske startupy v oblasti umelej inteligencie, ktoré získajú prístup k superpočítačom spoločného podniku EuroHPC s cieľom podporiť vývoj rozsiahlych modelov umelej inteligencie v Európe. Víťazi si rozdelia cenu vo výške 1 milión EUR.
  • Sprístupnenie európskej superpočítačovej kapacity: Zabezpečí sa prístup pre etické a zodpovedné startupy v oblasti umelej inteligencie, vďaka čomu budú môcť efektívne trénovať svoje modely pomocou európskych superpočítačov.
  • Rozšírené činnosti a služby: Spoločný podnik EuroHPC bude rozvíjať činnosti a služby využívajúce vysokovýkonnú výpočtovú techniku s cieľom podporiť dôveryhodnú umelú inteligenciu v Európe. Cieľom tohto úsilia bude uľahčiť prístup komunitám zaoberajúcim sa umelou inteligenciou a podporiť optimálne a efektívne využívanie vysokovýkonnej výpočtovej techniky na vedecké a priemyselné inovácie.

Okrem toho budú v rámci pracovného programu Komisie na rok 2024 navrhnuté zmeny nariadenia o spoločnom podniku EuroHPC, vďaka ktorým sa európskym startupom v oblasti umelej inteligencie zabezpečí udržateľný a trvalý prístup k európskej superpočítačovej kapacite.

Súvislosti

Predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová v správe o stave Únie v roku 2023 vyzvala, aby Európa využila svoje vedúce postavenie v oblasti superpočítačov. Oznámila preto novú iniciatívu, ktorej cieľom je sprístupnenie vysokovýkonných počítačov v Európe startupom v oblasti umelej inteligencie, aby mohli trénovať svoje modely, a podporiť tak inovácie v oblasti umelej inteligencie.

Ďalšie informácie

Vysokovýkonná výpočtová technika Európskej komisie

Spoločný podnik pre európsku vysokovýkonnú výpočtovú techniku

Európsky prístup k umelej inteligencii

Európska aliancia pre umelú inteligenciu

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
23. novembra 2023
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku