
Európske automobilové odvetvie sa aktuálne ocitá v kritickom zlomovom bode, keď musí čeliť rýchlym technologickým zmenám a rastúcej konkurencii. S cieľom riešiť budúce zmeny predsedníčka von der Leyenová iniciovala v januári strategický dialóg o budúcnosti európskeho automobilového priemyslu, čo je inkluzívny proces spolupráce zameraný na riešenie najnaliehavejších výziev tohto odvetvia. Komisia predkladá akčný plán, ktorý vychádza zo strategického dialógu a predstavuje konkrétne opatrenia, ktorými sa zabezpečí robustné a udržateľné automobilové odvetvie a ktoré pomôžu uvoľniť jeho inovačnú silu. S cieľom zachovať silnú európsku výrobnú základňu a vyhnúť sa strategickým závislostiam poskytneme 1,8 miliardy EUR na vytvorenie zabezpečeného a konkurencieschopného dodávateľského reťazca pre suroviny používané v batériách, čo pomôže podporiť rast európskeho automobilového priemyslu.
Predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová v tejto súvislosti uviedla: „Na svetovom trhu existuje obrovské množstvo nevyužitého potenciálu, pokiaľ ide o inovácie a čisté riešenia. Európsky automobilový priemysel musí zaujať vedúce postavenie. Preto podporíme domácu výrobu, aby sme sa vyhli strategickým závislostiam, najmä pokiaľ ide o výrobu batérií. Budeme sa riadiť našimi dohodnutými cieľmi v oblasti emisií, pritom však použijeme pragmatický a flexibilný prístup. Naším spoločným cieľom je udržateľný, konkurencieschopný a inovatívny automobilový priemysel v Európe, ktorý bude prínosom pre našich občanov, naše hospodárstvo a životné prostredie.“
Urýchlenie inovácií a prechodu na čistú mobilitu
Automobilové spoločnosti EÚ v kľúčových technológiách zaostávajú. Akčný plán preto zaraďuje vyššiu rýchlosť s cieľom pomôcť priemyslu získať vedúce postavenie pri prechode na prepojené a automatizované vozidlá využívajúce umelú inteligenciu. Špecializovaná Európska aliancia prepojených a autonómnych vozidiel združí európske zainteresované strany v automobilovom priemysle s cieľom formovať vývoj vozidiel novej generácie a pomáhať pri vývoji spoločného softvéru a digitálneho hardvéru potrebného na uvedenie tejto technológie do prevádzky. Rozsiahle testovacie prostredia a regulačné „sandboxy“ poskytnú inovátorom slobodu testovať a zdokonaľovať ich technológie pre autonómne vozidlá. Komisia bude regulačný rámec pre autonómne vozidlá ďalej rozvíjať. Tieto akcie budú v období 2025 – 2027 podporené spoločnými verejno-súkromnými investíciami vo výške približne 1 miliardy EUR na základe programu Horizont Európa.
Akčný plán sprevádza oznámenie o dekarbonizácii podnikových vozových parkov, v ktorom sa zdôrazňujú príklady dobrej praxe a členské štáty sa vyzývajú, aby prijali ďalšie opatrenia týkajúce sa ekologizácie podnikových vozových parkov, ktoré predstavujú približne 60 % nových registrácií vozidiel.
Väčšia flexibilita na účely dodržiavania noriem emisií CO2
Komisia vzala na vedomie jednoznačný dopyt po väčšej flexibilite vo vzťahu k cieľom v oblasti CO2 a je odhodlaná túto otázku riešiť vyváženým a spravodlivým spôsobom. Komisia tento mesiac navrhne cielenú zmenu nariadenia o normách CO2 pre osobné automobily a dodávky. Ak bude táto zmena prijatá, umožní výrobcom automobilov splniť ich ciele v oblasti dosahovania súladu s normami tým, že ich výsledky budú spriemerované za trojročné obdobie (2025 – 2027), čo im umožní kompenzovať prípadné nedostatky z jedného alebo dvoch rokov nadpriemernými výsledkami z iného roku (iných rokov), a zároveň zachovať celkové ambície, pokiaľ ide o ciele na rok 2025. Komisia takisto urýchli prácu na príprave plánovaného preskúmania nariadenia o normách CO2 pre osobné automobily a dodávky.
Komisia zároveň pracuje na spôsoboch, ako zvýšiť dopyt po európskych vozidlách s nulovými emisiami. Akčný plán zahŕňa opatrenia, ktoré poskytnú stimuly na prechod na vozidlá s nulovými emisiami a posilnia dôveru spotrebiteľov prostredníctvom konkrétnych opatrení, ako je dlhšia životnosť a lepšia opraviteľnosť batérií.
Komisia bude aktívne spolupracovať s členskými štátmi na optimalizácii týchto systémov stimulov pre spotrebiteľov.
Podpora odolnosti dodávateľského reťazca a pracovníkov v odvetví
Je veľmi dôležité, aby Európa dosiahla nákladovo konkurencieschopnú výrobu batériových článkov v EÚ, ktorá by pokrývala veľkú časť dodávok batérií a vytvárala európsku pridanú hodnotu v celom dodávateľskom reťazci. Komisia bude ďalej podporovať odvetvie batérií v EÚ a pomôže mu udržať silnú európsku výrobnú základňu financovaním z Inovačného fondu. Komisia sa bude zaoberať aj priamou podporou výroby pre spoločnosti vyrábajúce batérie a necenovými kritériami pre komponenty, ako sú požiadavky na odolnosť.
S cieľom pomôcť automobilovému priemyslu EÚ riešiť výzvy súvisiace s nedostatkom zručností, nesúladom medzi ponúkanými a požadovanými zručnosťami a so starnúcou pracovnou silou bude Európske stredisko pre monitorovanie spravodlivej transformácie, ktoré bolo zriadené Dohodou o čistom priemysle, vypracovávať a zhromažďovať údaje s cieľom pomôcť identifikovať očakávané budúce prípady, keď hrozí riziko presunu pracovných miest a chýbajúcich zručností. Komisia rozšíri podporu z Európskeho fondu na prispôsobenie sa globalizácii na pomoc pracovníkom, ktorí prišli o zamestnanie (EGF), aby bola poskytovaná rýchlejšie a v širšom meradle, čo spoločnostiam umožní aktivovať podporu a podporovať pracovníkov, ktorým hrozí okamžité prepúšťanie. Komisia bude okrem toho spolupracovať so sociálnymi partnermi a členskými štátmi na navýšení financovania z Európskeho sociálneho fondu plus (ESF+) pre automobilový priemysel, pričom bude podporovať pracovníkov, ktorí sa chcú rekvalifikovať a hľadať nové pracovné príležitosti. Komisia využije aj preskúmanie ESF+ v polovici trvania s cieľom motivovať členské štáty, aby nasmerovali viac finančných prostriedkov do automobilového priemyslu. Okrem toho, ako bolo oznámené v Pakte o zručnostiach, Komisia navrhne posilnenú iniciatívu na podporu pracovníkov v strategických odvetviach, ako je automobilový priemysel, so zameraním na programy zvyšovania úrovne zručností a rekvalifikácie.
Posilnenie odolnosti priemyslu v záujme lepšej globálnej konkurencieschopnosti
Aby bol automobilový priemysel EÚ odolnejší voči tvrdej konkurencii zo zámoria, Komisia zabezpečí rovnaké podmienky pomocou nástrojov na ochranu obchodu, ako sú antisubvenčné opatrenia, s cieľom ochrániť európske spoločnosti pred nekalou hospodárskou súťažou. Zároveň budú pokračovať rokovania s partnerskými krajinami na zlepšenie prístupu na trh a príležitostí získavania zdrojov pre automobilový priemysel. Komisia okrem toho navrhne opatrenia na zabezpečenie toho, aby zahraničné investície do automobilového priemyslu EÚ prispievali k dlhodobej konkurencieschopnosti tohto odvetvia, a zároveň sa bude usilovať o zníženie administratívnej záťaže pre európskych výrobcov automobilov zjednodušením právnych predpisov.
Súvislosti
Akčný plán je výsledkom inkluzívneho procesu spolupráce, ktorý zahŕňal viaceré diskusie a zapojenie zainteresovaných strán prostredníctvom strategického dialógu o budúcnosti automobilového priemyslu, ktorý iniciovala predsedníčka Ursula Von der Leyenová 30. januára 2025. Plán zároveň vychádzal z poznatkov otvorenej verejnej konzultácie o budúcnosti európskeho automobilového priemyslu a z činnosti niekoľkých pracovných skupín, ktoré viedli komisári Šefčovič, Hoekstra, Séjourné, Virkkunenová, Mînzatuová a Tzizikostas.
Ďalšie informácie
Predsedníčka von der Leyenová, Politické usmernenia
Oznámenie: Odvetvový akčný plán pre európsky automobilový priemysel
Oznámenie: Dekarbonizácia podnikových vozových parkov
Informačný prehľad – Akčný plán pre budúcnosť automobilového priemyslu
Informačný prehľad – Dekarbonizácia podnikových vozových parkov
Podrobnosti
- Dátum uverejnenia
- 18. marca 2025
- Autor/autorka
- Zastúpenie na Slovensku