
Európska komisia prijala svoju stratégiu pre úniu úspor a investícií, ktorá je kľúčovou iniciatívou na zlepšenie spôsobu, akým finančný systém EÚ smeruje úspory do produktívnych investícií. Jej cieľom je ponúknuť občanom EÚ širší prístup ku kapitálovým trhom a lepšie možnosti financovania pre spoločnosti. To môže pomáhať rozvoju bohatstva občanov a zároveň podporiť hospodársky rast a konkurencieschopnosť EÚ.
Ursula von der Leyenová, predsedníčka Európskej komisie: „Dnešným návrhom týkajúcim sa únie úspor a investícií dosahujeme dvojnásobný úspech. Domácnosti budú mať viac možností a bezpečnejšie príležitosti investovať na kapitálových trhoch a zväčšiť tak svoje bohatstvo. Podniky budú mať zároveň ľahší prístup ku kapitálu, aby mohli v Európe inovovať, rásť a vytvárať kvalitné pracovné miesta.“
Únia úspor a investícií je horizontálnym kľúčovým faktorom, ktorý vytvorí ekosystém financovania v prospech investícií do strategických cieľov EÚ. Ako sa zdôrazňuje v Kompase konkurencieschopnosti, na to, aby bola Európa schopná riešiť súčasné výzvy, ako je zmena klímy, rýchle technologické zmeny a nová geopolitická dynamika, sú potrebné značné investície, ktoré sa v Draghiho správe odhadujú na ďalších 750 – 800 miliárd EUR ročne do roku 2030 a ktoré budú ďalej ovplyvnené zvýšenými potrebami v oblasti obrany. Veľa z týchto dodatočných investičných potrieb súvisí s malými a strednými podnikmi (MSP) a inovačnými spoločnosťami, ktoré sa nemôžu spoliehať výlučne na bankový úver. Únia úspor a investícií dokáže vytvorením integrovaných kapitálových trhov, spolu s integrovaným bankovým systémom, účinne prepojiť úspory a investičné potreby.
EÚ má k dispozícii talentovanú pracovnú silu, inovačné spoločnosti a veľké množstvo úspor domácností vo výške približne 10 biliónov EUR v bankových vkladoch. Bankové vklady sú bezpečné a ľahko dostupné, zvyčajne sú však menej výnosné než investície na kapitálových trhoch. Únia úspor a investícií môže podporiť kvalitu života našich občanov tým, že im ponúkne možnosť voľby a príležitosti získať lepšie výnosy, keď nechajú svoje úspory zarábať na kapitálových trhoch.
Viac investícií na kapitálových trhoch zároveň podporuje reálnu ekonomiku, keďže umožňuje podnikom v celej Európe rásť a prosperovať. To môže viesť k vytvoreniu lepších pracovných miest s konkurencieschopnejšími mzdami pre európskych pracovníkov a zároveň stimulovať investície a rast vo všetkých hospodárskych odvetviach, najmä v oblastiach, ktoré EÚ označila za strategicky dôležité, ako sú technologické inovácie, dekarbonizácia a bezpečnosť.
Realizácia únie úspor a investícií je úlohou, za ktorú nesú spoločnú zodpovednosť inštitúcie EÚ, členské štáty a všetky kľúčové zainteresované strany, pričom si vyžaduje spoločné úsilie a úzku spoluprácu v štyroch oblastiach činnosti:
- Občania a úspory: Retailoví sporitelia už zohrávajú ústrednú úlohu pri financovaní hospodárstva EÚ prostredníctvom bankových vkladov, ale v prípade záujmu by mali mať možnosť držať viac zo svojich úspor v nástrojoch kapitálového trhu s vyššími výnosmi, a to aj vzhľadom na dôchodkové zabezpečenie.
- Investície a financovanie: S cieľom stimulovať investície, a najmä investície do kritických odvetví, Komisia zavedie iniciatívy zamerané na zlepšenie dostupnosti kapitálu a prístupu k nemu pre všetky podniky vrátane malých a stredných podnikov.
- Integrácia a rozsah: Na zníženie neefektívnosti vyplývajúcej z fragmentácie bude potrebné značné úsilie o odstránenie akýchkoľvek regulačných alebo dohľadových prekážok brániacich cezhraničným operáciám trhových infraštruktúr, správe aktív a distribúcii finančných prostriedkov. To umožní podnikom, aby sa efektívne rozširovali v celej EÚ.
- Účinný dohľad na jednotnom trhu: Komisia navrhne opatrenia na zabezpečenie toho, aby sa so všetkými účastníkmi finančného trhu zaobchádzalo podobným spôsobom, bez ohľadu na to, kde v EÚ sa nachádzajú. To si bude vyžadovať posilnenie využívania nástrojov konvergencie, ako aj prerozdelenie právomocí v oblasti dohľadu medzi vnútroštátnou úrovňou a úrovňou EÚ.
Napokon sa únia úspor a investícií zameriava aj na posilnenie integrácie a konkurencieschopnosti bankového sektora EÚ, a to aj prostredníctvom prehĺbenia bankovej únie. Komisia posúdi aj celkovú situáciu bankového systému na jednotnom trhu vrátane jeho konkurencieschopnosti.
Ďalšie kroky
Kroky navrhované v tejto stratégii sa budú v nadchádzajúcom období ďalej rozvíjať v rámci pokračujúceho dialógu so zainteresovanými stranami. Balíky opatrení sa prijmú v obmedzenom počte oblastí a s jasnou väzbou na zvyšovanie konkurencieschopnosti hospodárstva EÚ, pričom v roku 2025 sa uprednostnia opatrenia s najväčším vplyvom.
Realizácia únie úspor a investícií bude vychádzať z legislatívnych aj nelegislatívnych opatrení, ako aj z opatrení, ktoré majú vypracovať samotné členské štáty. Budúci úspech si bude vyžadovať spoločné úsilie všetkých zainteresovaných strán vrátane členských štátov, Európskeho parlamentu, súkromného sektora a občianskej spoločnosti.
V druhom štvrťroku 2027 Komisia uverejní preskúmanie v polovici trvania týkajúce sa celkového pokroku smerom k dosiahnutiu únie úspor a investícií.
Ďalšie informácie
Podrobnosti
- Dátum uverejnenia
- 20. marca 2025
- Autor/autorka
- Zastúpenie na Slovensku