Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Denné spravodajstvo15. decembra 2023Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 2 min

Komisia schválila slovenskú schému štátnej pomoci vo výške 1 miliardy eur

Schéma je zameraná na podporu investícií do zariadení potrebných na prechod na emisne neutrálne hospodárstvo.

Braine-l'Alleud photovoltaic park

Európska komisia schválila slovenskú schému vo výške 1 miliardy eur na podporu investícií do výroby zariadení potrebných na podporu prechodu na klimaticky neutrálne hospodárstvo v súlade s priemyselným plánom zelenej dohody. Schéma bola schválená v rámci dočasného krízového a transformačného rámca štátnej pomoci prijatého Komisiou 9. marca 2023 a zmeneného 20. novembra 2023 s cieľom podporiť opatrenia v odvetviach, ktoré sú kľúčové pre urýchlenie zelenej transformácie a zníženie závislosti od palív.

Výkonná podpredsedníčka Európskej komisie Margrethe Vestagerová zodpovedná za politiku hospodárskej súťaže uviedla: „Slovenská schéma vo výške 1 miliardy eur poskytne výnimočnú investičnú pomoc v odvetviach, ktoré sú strategicky dôležité pre prechod na klimaticky neutrálne hospodárstvo. Ide o dôležitý krok smerom k splneniu ambicióznych cieľov Európy v oblasti klímy, pričom sa zabezpečí minimalizácia akýchkoľvek potenciálnych narušení hospodárskej súťaže.“

Slovensko v tejto súvislosti oznámilo Komisii a schému vo výške 1 miliardy eur na podporu investícií do výroby zariadení potrebných na prechod na klimaticky neutrálne hospodárstvo. V rámci tohto opatrenia bude pomoc do výšky 350 miliónov eur na spoločnosť pozostávať z priamych grantov, úľav na dani z príjmu a prevodov alebo lízingov nehnuteľného majetku za cenu nižšiu ako trhová hodnota.

Opatrenie bude k dispozícii pre spoločnosti, ktoré vyrábajú batérie, solárne panely, veterné turbíny, tepelné čerpadlá, elektrolyzéry, zariadenia na zachytávanie a ukladanie uhlíka či kľúčové komponenty alebo kritické suroviny potrebné na ich výrobu.

Komisia potvrdila, že slovenská schéma je v súlade s podmienkami stanovenými v dočasnom krízovom a prechodnom rámci. Pomoc bude i) stimulovať výrobu zariadení potrebných na emisne neutrálne hospodárstvo a ii) poskytne sa najneskôr do 31. decembra 2025.

Komisia dospela k záveru, že slovenská schéma je potrebná, vhodná a primeraná na urýchlenie zelenej transformácie a uľahčenie rozvoja určitých hospodárskych činností, ktoré sú dôležité pre vykonávanie priemyselného plánu zelenej dohody v súlade s článkom 107 ods. 3 písm. c) ZFEÚ a podmienkami stanovenými v dočasnom krízovom a prechodnom rámci.

Viac informácií nájdete v tlačovej správe.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
15. decembra 2023
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku