Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok22. decembra 2023Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 1 min

Komisia vyplatila Slovensku 80,5 milióna eur

Prostriedky sú určené na predbežné financovanie plánu REPowerEU v rámci Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti.

80,5 mil. € na slovenský plán REPowerEU

Predbežné financovanie pomôže urýchliť vykonávanie kľúčových investičných a reformných opatrení z jednotlivých kapitol venovaných plánu REPowerEU. Priblíži dosiahnutie cieľov REPowerEU, ktorými sú úspora energie, výroba čistej energie a diverzifikácia dodávok energie, s hlavným cieľom urýchliť zelenú transformáciu a dosiahnuť nezávislosť EÚ od ruských fosílnych palív. 

Platby sa vyplácajú po tom, ako Rada schváli prepracovaný plán jednotlivých krajín, ktorý zahŕňa kapitolu venovanú REPowerEU, a po podpise finančných dohôd. 

Predbežné financovanie rozdelené do dvoch platieb predstavuje až 20 % dodatočných finančných prostriedkov potrebných na financovanie opatrení uvedených v kapitolách venovaných plánu REPowerEU každej krajiny. Po vyplatení prvej časti predbežného financovania sa druhá časť musí vyplatiť do 12 mesiacov od podpísania dohody o financovaní.

Viac informácií o pláne REPowerEU a jeho súvislosti s Mechanizmom na podporu obnovy a odolnosti nájdete v tomto dokumente s otázkami a odpoveďami.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
22. decembra 2023
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku