Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok7. decembra 2016Odhadovaný čas čítania: 1 min

Mladí ľudia, využite nové príležitosti a ovplyvnite pozitívne svet okolo vás!

eu_solid_corps.jpg
© EU
Od dnešného dňa budú mať mladí ľudia vo veku od 18 do 30 rokov možnosť získať nové príležitosti, vďaka ktorým získajú nenahraditeľné skúsenosti a cenné zručnosti pre začiatok svojej pracovnej kariéry a to vďaka Európskemu zboru solidarity.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker v tejto súvislosti uviedol: „Európsky zbor solidarity poskytne mladým ľuďom možnosť zmysluplným spôsobom prispieť k fungovaniu spoločnosti a preukázať svoju solidaritu, ktorej na svete a v Európskej únii nie je nikdy dosť. Pre mňa to bol vždy absolútny základ toho, o čom Európska únia je. Nespájajú nás zmluvy ani priemyselné či ekonomické záujmy, ale naše hodnoty. A tí, ktorí pracujú ako dobrovoľníci, napĺňajú tieto európske hodnoty každý jeden deň.“

Dnešný návrh po prvýkrát spája na úrovni EÚ rôzne druhy činností s jediným cieľom: zlepšiť príležitosti pre mladých ľudí.

O čo ide?

V rámci nového európskeho zboru solidarity budú mať mladí ľudia možnosť zúčastniť sa projektu ako dobrovoľníci, stážisti, učni alebo zamestnanci na obdobie od 2 do 12 mesiacov.

 

 

Členovia zboru budú môcť zapojiť do širokej škály činností, ako sú vzdelávanie, zdravotná starostlivosť, sociálna integrácia, pomoc pri poskytovaní potravín, výstavba prístreší, prijímanie, podpora a integrácia migrantov a utečencov, ochrana životného prostredia alebo predchádzanie prírodným katastrofám. Mladí ľudia, ktorí sa prihlásia do európskeho zboru solidarity, budú musieť súhlasiť s poslaním európskeho zboru solidarity a jeho zásadami. Každá zapojená organizácia bude musieť dodržiavať Chartu európskeho zboru solidarity, v ktorej sú stanovené práva a povinnosti vo všetkých fázach solidárnej činnosti.

Mladí ľudia vo veku 17 až 30 rokov, ktorí prejavia záujem, sa od dnes môžu zapísať do európskeho zboru solidarity na adrese http://europa.eu/solidarity-corps. Minimálny vek účasti na projekte je 18 rokov. 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
7. decembra 2016