Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok13. júna 2024Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 3 min

Mladý Európan 2024 a Mladý digitálny Európan 2024

12. júna 2024 sa v Žiline na pôde Žilinskej univerzity (UNIZA) uskutočnilo finále už 19. ročníka vedomostnej súťaže Mladý Európan a celoštátne kolo 6. ročníka súťaže Mladý digitálny Európan

Víťazi súťaže Mladý Európan 2024

Obe súťaže sú určené študentom 2. a 3. ročníkov gymnázií a stredných odborných škôl z celého Slovenska. Organizuje ich Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku spoločne s regionálnymi informačnými centrami Europe Direct a ďalšími partnermi.      

„Máme za sebou 19. ročník súťaže Mladý Európan. Jej poslaním je zvyšovať povedomie o Európskej únii a podporovať záujem mladých ľudí na Slovensku o veci verejné. Aktuálny ročník sa okrem všeobecných vedomostí o EÚ tiež zameral na témy súvisiace s nedávnymi eurovoľbami, bojom proti dezinformáciám či Európsku zelenú dohodu a Plán obnovy. Študenti a študentky opätovne prejavili svoje nadšenie pre európske témy. Je dôležité, aby sme mladých ľudí naďalej podporovali v ich záujme o Európu a poskytli im príležitosti na rozvoj ich potenciálu,“ hovorí Vladimír Šucha, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. 

Vo finále Mladého Európana sa stretlo 14 súťažných družstiev – víťazov regionálnych kôl – zo stredných škôl z celého Slovenska, ktorí si zmerali svoje sily vo vedomostiach  z oblasti európskej histórie, geografie, zaujímavostí o EÚ, či významných osobností EÚ a jej členských krajín. 

Tohtoroční víťazi Mladého Európana

  • 1. miesto:  Gymnázium Golianova, Nitra

     

  • 2. miesto:  Gymnázium  Jána Chalupku, Brezno
  • 3. miesto:  Gymnázium Poštová, Košice

Regionálne kolá súťaže Mladý Európan sa uskutočnili počas marca a apríla 2024. Prvé kolo regionálnych súťaží pozostávalo z vedomostného testu o Európskej únii. V druhom kole mohli súťažiaci preukázať svoje kompetencie v oblasti mediálnej gramotnosti. V treťom kole tímy čakali zaujímavé vedomostné otázky doplnené obrázkami. Víťazi regionálnych kôl zabojovali vo finále celonárodného kola. 

Súťaž  Mladý digitálny Európan realizuje Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku v spolupráci s Národným inštitútom vzdelávania a mládeže (NIVAM). Partnerom národného kola súťaže bola Žilinská univerzita. 

Víťazmi Mladého digitálneho Európana sú: 

  • 1. miesto:  Silvia Vrbovská, 2. ročník, Gymnázium Jozefa Gregora Tajovského, Banská Bystrica
  • 2. miesto:  Tobias Belavý, 7. ročník gymnázia s osemročným vzdelávacím programom Gymnázium Jána Hollého, Trnava
  • 3. miesto:  Martin  Šarvaic, 6. ročník gymnázia s osemročným vzdelávacím programom Gymnázium Vojtecha Mihálika, Sereď

Súťaž Mladý digitálny Európan sa realizuje elektronickou formou, žiaci vypĺňali elektronický test zameraný na Európsku úniu. Školské kolo súťaže Mladý digitálny Európan 2024 sa uskutočnilo 15. mája 2024 a zúčastnilo sa ho 2 374 žiakov zo 174 stredných škôl

Víťazi súťaží si hodnotné ceny v podobe tabletov či iných zaujímavých cien prevzali od vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Vladimíra Šuchu. 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
13. júna 2024
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku