MÝTUS: EÚ plánuje obnoviť plastové slamky - Európska komisia
Prejsť na hlavný obsah
Oficiálne webové stránky Európskej únieOficiálne webové sídlo EÚ
Zastúpenie na Slovensku
  • Informačný prehľad
  • 10. marca 2025
  • Zastúpenie na Slovensku
  • Odhadovaný čas čítania: 2 min

MÝTUS: EÚ plánuje obnoviť plastové slamky

Internetom sa šíria nepravdivé informácie o tom, že EÚ plánuje opätovne zaviesť niektoré jednorazové plasty. Vysvetľujeme ďalší euromýtus. 

Jednorazové plasty

FAKTY: Jednorazové plastové výrobky sa používajú len raz alebo na krátky čas a následne sa vyhodia. Tieto výrobky, keďže sú často nesprávne likvidované, výrazne prispievajú k znečisťovaniu prírodného prostredia. Plastový odpad sa potom hromadí v moriach, oceánoch a na plážach v EÚ, ako aj vo svete. To predstavuje vážne riziko pre morské ekosystémy aj zdravie ľudí.  

Viac ako 80 % morského odpadu tvoria práve plasty. Hoci sú plasty praktickým, užitočným a hodnotným materiálom, ich znečistenie spôsobuje environmentálne škody a negatívne ovplyvňuje ekonomiku. Poškodzuje odvetvia ako cestovný ruch, rybolov a lodnú dopravu a vytvára náklady na čistenie. 

V rámci úsilia o zníženie plastového znečistenia Európska únia neplánuje znovu zaviesť používanie plastových slamiek. Už v roku 2019 prijala Smernicu o jednorazových plastoch, ktorej cieľom je  znížiť odpad, riešiť problém s najčastejšie používanými plastovými výrobkami a rybárskym výstrojom na európskych plážach, či podporiť udržateľné alternatívy a obehové hospodárstvo. 

EÚ konkrétne zakázala tie jednorazové plastové výrobky, pre ktoré existujú cenovo dostupné opakovane použiteľné neplastové alternatívy: vatové tyčinky, príbory, taniere, slamky, miešadlá, paličky na balóny, ako aj niektoré výrobky z expandovaného polystyrénu (poháre a nádoby na potraviny a nápoje) a všetky výrobky z oxo-degradovateľných plastov. 

Komisárka pre životné prostredie Jessika Roswallová nedávno zdôraznila, že politika zameraná na zníženie plastového odpadu prináša pozitívne výsledky. Plastový odpad na európskych plážach klesol takmer o 30 %. Toto zníženie ukazuje, že zavedenie opatrení zameraných na zníženie počtu jednorazových plastov má významný pozitívny dopad na ochranu životného prostredia. 

Znovuzavedenie plastových slamiek by nielenže spochybnilo dosiahnuté úspechy v boji proti plastovému znečisteniu, ale aj oslabilo záväzky EÚ smerom k obehovému hospodárstvu a udržateľným alternatívam. Európska únia teda neplánuje znovu zaviesť plastové slamky. 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
10. marca 2025
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku