Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok10. septembra 2015Odhadovaný čas čítania: 1 min

MÝTUS: Sanitky v celej EÚ musia byť žlté

sanitky.jpg
© EU
Žlté sanitky patria k ďalším z chýrov, ktoré sa šíria o Európskej únii. Mnohí tvrdia, že EÚ káže nafarbiť sanitky vo všetkých členských štátoch nažlto. 

Je pravdou, že existujú európske krajiny, ktoré na svojom území na odlíšenie dopravných prostriedkov prvej pomoci používajú výlučne žltú farbu. Žlté sanitky majú napríklad v Českej republike, Dánsku, Fínsku a ďalších štátoch Európy.  


V hustej premávke biela farba viac zaniká, zatiaľ čo žlté vozidlo vodiči i chodci zaregistrujú oveľa skôr. Preto si v mnohých krajinách zvolili na odlíšenie a ľahšie rozpoznanie sanitiek od ostatných vozidiel práve žltú farbu.
Ukladá však EÚ všetkým svojim členským štátom povinnosť používať len žlté sanitky a biele sa stanú minulosťou? Nie, neukladá. Záplava žltých sanitiek je skrátka mýtus. Legislatíva EÚ nepredpisuje akej farby majú byť záchranné vozidlá a neexistuje žiaden právny predpis o tom aké konkrétne farby sa smú alebo musia používať  na pohotovostných vozidlách. Nezávislý Európsky výbor pre normalizáciu sa síce vyjadril v prospech žltej farby vozidiel prvej pomoci, no podporuje dobrovoľnú technickú harmonizáciu v Európe, čiže normy sú vypracované na základe dobrovoľnej dohody medzi jednotlivými krajinami a inými zainteresovanými stranami. Členmi výboru sú zástupcovia vnútroštátnych normalizačných orgánov, nie krajín. 


Takže definitívne: žlté sanitky povinné nie sú!

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
10. septembra 2015