Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Informačný prehľad17. apríla 2023Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 2 min

MÝTUS: Slováci prídu o svoje autá so spaľovacím motorom, elektromobily nie sú ekologické

V poslednej dobe v diskusiách na sociálnych sieťach silne dominovala téma elektromobility. Radi by sme uviedli niektoré tvrdenia na pravú mieru a poskytli verejnosti niekoľko faktov.

elektromobilita

MÝTUS: Slováci prídu o svoje autá so spaľovacím motorom,

FAKTY: Od roku 2035 navrhla Európska komisia nulové emisie z nových osobných automobilov a dodávok, čo znamená, že od roku 2035 by všetky nové automobily, ktoré prídu na trh, nemali vypúšťať žiadne emisie CO2. Zákaz sa však nevzťahuje na používanie automobilov so spaľovacími motormi (ľudia tak o svoje autá so spaľovacími motormi neprídu). Pravidlá sa týkajú len nových automobilov, ktoré prídu na trh po roku 2035. Tento návrh bol definitívne odsúhlasený členskými štátmi EÚ v Rade EÚ 28. marca 2023. Na žiadosť Nemecka, ale aj niektorých iných členských štátov, vrátane Slovenska a Česka, by mala Európska komisia ešte vypracovať legislatívu, ktorá by mala zaistiť aj možnosť predaja nových áut so spaľovacími motormi na tzv. e-palivá.

MÝTUS: Elektromobily nie sú v skutočnosti ekologickejšie

FAKTY: Elektromobily sú v skutočnosti naozaj ekologickejšie. V rámci celej Európy sú emisie CO2 z elektrických automobilov počas ich životnosti približne trikrát nižšie ako emisie z automobilov s benzínovými, či naftovými motormi. Viac info nájdete aj tu. Dôvodom, prečo nie sú o 100 % nižšie, je to, že momentálne stále využívame na výrobu elektrickej energie a napádanie batérii fosílne palivá. Prioritou EÚ je však súčasne aj zrýchlené zavádzanie energií z obnoviteľných zdrojov v Európe. V mnohých európskych krajinách energia z obnoviteľných zdrojov predstavuje čoraz vyšší podiel všetkej vyrábanej energie. Zrýchlené zavádzanie energie z obnoviteľných zdrojov bude v najbližších rokoch podporované aj prostredníctvom opatrení zahrnutých v pláne RePowerEU.

Čo sa týka batérii, ich životnosť je minimálne 10 rokov a počas tohto obdobia môžu byť tieto batérie veľakrát dobíjané. Materiály použité v batériách elektromobilov je dnes už možné recyklovať. Výzvou je momentálne nedostatok závodov na ich recykláciu. Dôležité sú preto aj investície do výskumu a zriadenia týchto recyklačných závodov v členských štátoch EÚ. Európska komisia predstavila tiež legislatívny návrh (legislatíva pre batérie), ktorý by mal výraznejšie zlepšiť ekologickejší výrobný proces batériových článkov, rovnako tak aj ich recykláciu.

Rozvoj nabíjacej infraštruktúry pre elektromobily je tiež jednou z priorít Európskej komisie. Pravidlá pre rozmiestnenie nabíjacích staníc pre elektrické autá stanovuje na európskej úrovni nariadenie o infraštruktúre pre alternatívne palivá. Aj vďaka tomuto nariadeniu, ktoré je v platnosti od roku 2014, sa infraštruktúra nabíjacích staníc v celej Únii zásadne rozrástla. Prehľad týchto staníc si môžete pozrieť na mape nabíjacích staníc Európskeho monitorovacieho strediska pre alternatívne palivá.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
17. apríla 2023
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku