
Z prieskumu vyplýva, že aktuálnu situáciu na Slovensku vníma negatívne osem z desiatich obyvateľov krajiny (79 %). Ľudia na Slovensku sú v tomto ohľade pesimistickejší v porovnaní s obyvateľmi EÚ krajín, s ktorými Slovensko susedí. Podobne negatívne vnímajú ľudia na Slovensku aj súčasnú ekonomickú situáciu v krajine (83 %). Za najzásadnejší problém, ktorému musí Slovensko v súčasnosti čeliť, považujú obyvatelia rastúce ceny, infláciu a náklady na život (65 %). V porovnaní so Slovenskom rezonuje v EÚ27 vo väčšej miere predovšetkým problematika životného prostredia (14 % oproti 3 % na Slovensku).
Približne tretina (32 %) obyvateľov Slovenska vníma EÚ pozitívne, ďalších 33 % obyvateľov ju vníma neutrálne a 35 % negatívne. Takmer tretina (31 %) obyvateľov Slovenska si myslí, že Slovensko by dokázalo lepšie čeliť budúcnosti, ak by bolo mimo EÚ. Naopak, s budúcnosťou Slovenska mimo EÚ nesúhlasila viac ako polovica (56 %) opýtaných (+12 percentuálnych bodov oproti letu 2022).
Dôvera vo vládu a v parlament na Slovensku dosiahla historické minimá. Vláde SR a NR SR momentálne dôveruje len niečo viac ako desatina obyvateľov krajiny (14 %). Dôvera v EÚ je na Slovensku aktuálne na úrovni 37 %. Severoatlantickej aliancii (NATO) dôveruje približne tretina (30 %) obyvateľov Slovenska, čo je výrazne pod priemerom EÚ27 (50 %). 38 % Slovákov súhlasí s nákupom a dodávkami vojenského materiálu na Ukrajinu zo strany EÚ.
Zber dát v rámci štandardného prieskumu Eurobarometer 98 prebehol na Slovensku formou osobných rozhovorov na reprezentatívnej vzorke 1 004 respondentov v období od 12. januára do 01. februára 2023.
Prieskum vnímania EÚ na Slovensku: s členstvom Slovenska v EÚ súhlasí takmer sedem z desiatich Slovákov
Podľa prieskumu, ktorý zverejnilo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, s členstvom Slovenska v EÚ súhlasí 67 % opýtaných. Naopak, skôr a vôbec nesúhlasí 31 % respondentov. Viac ako tretina (37 %) opýtaných Slovákov dnes pripúšťa, že by Slovensko v budúcnosti mohlo alebo malo vystúpiť z EÚ. Na druhej strane, za zotrvanie v EÚ je skoro šesť z desiatich opýtaných (58 %).
Za najväčšie výhody členstva Slovenska v EÚ sú považované najmä možnosti cestovania do zahraničia (46 %) a možnosť štúdia v zahraničí (40 %). Naopak, Slovensko členstvom v EÚ najviac stráca predovšetkým v ochrane pred prílevom utečencov (27 %) a podpore poľnohospodárstva (21 %). Prieskum tiež poukazuje na to, že respondenti považujú za najdôležitejšie pre ich život predovšetkým lepšie zdravotnícke služby (80 %), bezpečnosť Slovenska (77 %) a zlepšovanie životnej úrovne (77 %).
Tri štvrtiny respondentov je hrdých na to, že sú občanmi Slovenska (77 %) a takmer šesť z desiatich Slovákov (57 %) je hrdých na to, že sú občanmi EÚ. Prieskum verejnej mienky pre Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku realizovala agentúra Focus v decembri 2022 na vzorke 1 007 respondentov.
Tlačovú konferenciu k prezentácii výsledkov Národnej správy Eurobarometra: Chceme byť v Európe cudzincami?, ktorá sa uskutočnila v piatok 24. marca 2023 v priestoroch Európskeho informačného centra v Bratislave, zorganizovalo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku.
Výsledky Národnej správy EB predstavili sociológovia Oľga Gyárfášová a Martin Slosiarik. Svoj pohľad na výsledky prieskumu sprostredkovala aj Zuzana Hozlárová, účastníčka Konferencie o budúcnosti Európy. Podujatie moderoval Vladimír Šucha, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
Podrobnosti
- Dátum uverejnenia
- 27. marca 2023
- Autor/autorka
- Zastúpenie na Slovensku