S príchodom nového roka 2021 Nemecko predalo Portugalsku opraty predsedníctva v Rade EÚ.
Portugalsko tak bude Rade EÚ predsedať od 1. januára do 30. júna 2021 a nasledujúcich šesť mesiacov sa chce riadiť mottom „Čas na výsledky: spravodlivú, zelenú a digitálnu obnovu“
Program predsedníctva sa zameriava na päť hlavných oblastí, ktoré sú v súlade s cieľmi strategického programu EÚ:
- posilňovať odolnosť Európy
- podporovať dôveru v európsky sociálny model
- presadzovať udržateľnú obnovu
- urýchliť spravodlivú a inkluzívnu digitálnu transformáciu
- opätovne potvrdiť úlohu EÚ vo svete a zabezpečiť, aby bola založená na otvorenosti a multilateralizme
Portugalské predsedníctvo Rady EÚ sa bude zameriavať na to, aby EÚ prekonala pandémiu ochorenia COVID-19. Bude presadzovať inovačnú víziu EÚ zameranú na budúcnosť a založenú na spoločných hodnotách solidarity, zbližovania a súdržnosti.
Čo znamená predsedať Rade EÚ?
Predsedajúci členský štát usmerňuje prácu Rady EÚ v oblasti právnych predpisov EÚ, zabezpečuje kontinuitu agendy EÚ, riadny priebeh legislatívneho procesu a spoluprácu medzi členskými štátmi. Medzi hlavné úlohy predsedajúceho štátu patrí plánovanie a vedenie zasadnutí Rady a jej prípravných orgánov, dohliadanie na riadny priebeh rokovaní a na správne uplatňovanie rokovacieho poriadku a pracovných metód Rady. Predsedajúci štát usporadúva rôzne formálne a neformálne zasadnutia v Bruseli, ako aj na svojej domácej pôde. Predsedajúci štát zastupuje Radu vo vzťahoch s inými inštitúciami EÚ, najmä Komisiou a Európskym parlamentom. Jeho úlohou je i usilovať sa o dosiahnutie dohody o legislatívnych spisoch prostredníctvom trialógov, neformálnych rokovaní a zasadnutí Zmierovacieho výboru. Predsedníctvo úzko koordinuje svoju činnosť aj s predsedom Európskej rady (momentálne je ním Charles Michel) a vysokým predstaviteľom Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku (aktuálne Josep Borrell).
Predsedníctvo Rady EÚ rotuje medzi členskými štátmi EÚ každých 6 mesiacov. Členské štáty, ktoré vykonávajú predsedníctvo, úzko spolupracujú v trojčlenných skupinách, ktoré sa nazývajú „triá“ či „trojice“. Tento systém sa zaviedol Lisabonskou zmluvou v roku 2009. Trio predsedníctiev stanovuje dlhodobé ciele a pripravuje spoločný program, v ktorom určuje témy a hlavné otázky, ktorými sa bude Rada zaoberať počas 18 mesiacov. Na základe tohto programu potom každá z troch krajín vypracuje svoj vlastný podrobnejší 6-mesačný program. Súčasnú trojicu tvorí nemecké, portugalské a slovinské predsedníctvo. Slovensko naposledy predsedalo Rade EÚ od júla do decembra 2016 a najbližšie by sa to malo zopakovať v roku 2030.
Viac informácií k portugalskému predsedníctvu nájdete na stránke https://www.2021portugal.eu/en/.
Podrobnosti
- Dátum uverejnenia
- 4. januára 2021