Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok19. januára 2021

Nejde len o Trumpa

jourova_web.png
© EU
S novým americkým prezidentom Joe Bidenom musíme spolupracovať a spojiť svoje sily, aby sme vytvorili jednotné pravidlá, ktoré budú reflektovať naše demokratické hodnoty. Na oboch stranách Atlantiku rastie zhoda, že veľké technologické spoločnosti - Big Tech nastoľujú problémy, ktoré môžu ohroziť naše demokracie, a malo by zmysel, keby sme hľadali spoločné riešenia. Komentár Věry Jourovej

Stále sme šokovaní tým, čo sa stalo v Spojených štátoch. Nemôžeme si však dovoliť byť dnes šokovaní a zajtra na to zabudnúť. My, obhajcovia demokracie, sme sa naivne domnievali, že demokracia sa spolu so svojimi hodnotami a slobodami ubráni sama.

Máme veľmi konkrétny, ale zároveň tragický dôkaz, že to tak nie je a že mnohí ľudia jednoducho stratili dôveru v demokratické inštitúcie. Takisto vieme, že digitálna sféra vytvára príležitosti a zároveň aj obrovské riziká pre demokracie, a že nastal správny čas nastaviť v digitálnom priestore určité pravidlá. Fakty patria každému, názory patria jednotlivcom. Schopnosť rozlišovať jedno od druhého bola oslabená a náznaky toho, čo sa stalo v Spojených štátoch, môžeme vidieť aj v Európe. K náprave dôjde len vtedy, ak bude existovať dôvera vo vedu, inštitúcie a spoločnosť.

Hlavná pozornosť sa teraz upriamuje na úlohu Big Tech. Áno, aj oni umožňujú rozkvet konšpiračných teórií. Áno, zarábajú okrem iného aj na dezinformáciách a dovoľujú aktérom s podlými úmyslami sledovať ich hospodárske alebo politické ciele. Áno, vyhýbajú sa zodpovednosti a áno, ovplyvňujú našu demokratickú diskusiu alebo ju dokonca môžu kontrolovať.
Skutočnosť, že môžu permanentne zrušiť účet prezidenta USA na svojej sieti na základe nejasných kritérií a bez príslušného dohľadu, môže byť pre slobodu prejavu nebezpečná. Aj keď som presvedčená, že bolo treba reagovať na to, ako prezident Trump nezodpovedne podnecoval k násiliu, je zrejmé, že takto sa nedá pokračovať ďalej.

Čo môžeme urobiť? Odpoveď na to je zložitá.

Po prvé, potrebujeme prísnejšiu reguláciu, vymáhateľnejšie povinnosti a vyššiu mieru zodpovednosti digitálnych aktérov. Preto sme navrhli Smernice o digitálnych službách a o digitálnych trhoch, ktorými sa zvýši zodpovednosť online platforiem a objasnia sa pravidlá odstraňovania nezákonného obsahu. Spoločnosti aj ich užívatelia budú vedieť, čo môžu očakávať. Avšak na to, aby sa pretavili do reality, treba čas a my musíme konať hneď.

To ma privádza k môjmu druhému bodu. Potrebujeme urobiť okamžité kroky a vybaviť sa lepšími nástrojmi na boj proti dezinformáciám a škodlivému obsahu. Európsky demokratický akčný plán je našou mapou toho, čo by sme mali v tejto súvislosti robiť ďalej. Potrebujeme nový ‘pakt‘ proti dezinformáciám, kde IT spoločnosti v spolupráci s nami vyvinú transparentné metódy odhaľovania klamstiev a manipulácií, ktoré sa šíria ako blesk. Potrebujeme, aby ich algoritmy boli transparentnejšie a poskytli prístup k príslušným údajom. Sami nemôžu byť policajti a sudcovia v jednom.

Nesmieme obetovať slobodu prejavu, ktorá si vyžaduje otvorený priestor – aj digitálny. Musíme však zmeniť myslenie technologických spoločností a tých, ktorých pre nich pracujú. Keď chcú architekti zabezpečiť, aby budovy, ktoré navrhujú, boli pre ľudí bezpečné, riadia sa nielen zákonmi, ale aj etickými kódexmi. Programátori a odborníci v oblasti IT by mali pri písaní svojich algoritmov mať podobný prístup, čo však len zriedka počujem od vedúcich pracovníkov v technologických spoločnostiach.

A napokon treba konštatovať, že Trump nie je len príčinou, ale najmä symptómom. Jeho odchodom sa neodstránia základné príčiny rozdelenia, nedôvery a frustrácie. Neplatí to však len pre americkú spoločnosť. Máme ich aj tu doma v Európe.

Preto sa nemôžeme zamerať len na platformy. Všetci sa musíme stať digitálne gramotnejšími, musíme sa naučiť zvládať preťaženie informáciami a pochopiť základy toho, čo sa deje online a prečo sa nám zobrazujú určité veci. To nám umožní bezpečne sa pohybovať v online priestore.

Musíme sa prestať pozerať so založenými rukami na útoky na hodnoty, právny štát, nezávislých sudcov a médiá, základné práva a demokraciu. Musíme ukázať ľuďom, že hrozba pre demokraciu predstavuje aj hrozbu pre ich práva a slobody. 

A musíme si dať pozor, aby sme na nikoho nezabudli. Po uvalení zákazu na Trumpa mnohí jeho podporovatelia migrovali do iných ešte uzamknutejších sociálnych bublín. Nemôžeme ich ignorovať. Musíme nájsť spôsob, ako s nimi nadviazať dialóg a opäť ich tak zapojiť do demokratickej diskusie a obnoviť ich dôveru v demokraciu.

Demokracia nie je dokonalá. Je odrazom toho, kto sme, ale jej najväčšou výhodou je to, že závisí od nás, ľudí a od našej vzájomnej dôvery. 

Tento komentár podpredsedníčky Európskej komsie pre hodnoty a transparentnosť Věry Jourovej bol zverejnený v denníku SME 19. januára 2021.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
19. januára 2021