Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok18. mája 2017

Od 15. júna dáme zbohom roamingovým poplatkom

roaming_web.png
© EU
Dobrá správa pre všetkých cestujúcich a dovolenkárov - od 15. júna 2017 budeme môcť volať z celej EÚ za ceny ako doma. Ak si napríklad doma platíte mesačný balík minút, SMS a dátových služieb, za akýkoľvek hovor, SMS či surfovanie na internete počas vášho pobytu v krajinách EÚ zaplatíte toľko, ako keby ste boli na Slovensku. 

Od roku 2007 sa vďaka iniciatíve Európskej komisie podarilo znížiť poplatky za roamingové hovory o viac ako 90 percent a od roku 2012 zároveň poklesli ceny za roamingové dáta o 96 percent. Spotrebitelia budú môcť od júna používať mobilné zariadenia pri cestovaní v rámci celej Európskej únie bez dodatočných poplatkov za rovnaké ceny ako doma.

Povedie koniec roamingových poplatkov k zvýšeniu cien na domácom trhu?

Nie je dôvod na to, aby operátori na Slovensku alebo inde v Únii zvyšovali domáce ceny v dôsledku reformy v oblasti roamingu. Európska komisia, ako aj Rada a Európsky parlament, venovali veľkú pozornosť tomu, aby predišli možným negatívnym dôsledkom zrušenia roamingových poplatkov. Ku zvyšovaniu cien na národnej úrovni ako aj k ohrozeniu súčasných ponúk v oblasti dátových služieb na domácom trhu by nemalo dôjsť.

Chce vám váš operátor zmeniť kontrakt?

Klienti, ktorým bude ponúkaná v súvislosti so zrušením roamingových poplatkov operátori  zmena kontraktu alebo im budú hroziť zvýšenými cenami, by o tom mali informovať národného regulátora – tým je v prípade Slovenska Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb. V každom prípade však klienti pri zmene podmienok zo strany operátora môžu od zmluvy odstúpiť bez penále alebo si môžu vybrať inú zmluvu, ktorá bude viac vyhovovať ich potrebám.

Kto bude zabezpečovať dodržiavanie pravidiel?

Zrušenie roamingu by nemalo slúžiť ako výhovorka pre zvýšenie cien domácich hovorov. Hlavné slovo pri zabezpečovaní toho, aby sa pravidlá nariadenia o roamingu neobchádzali, by mali mať domáce regulačné orgány (Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb v prípade Slovenska). Ak napríklad regulačný orgán zistí problém či porušenie, mal by túto záležitosť riešiť priamo pri zdroji. V každom prípade však majú národní regulátori k dispozícii viacero nástrojov, ktorými vedia zabezpečiť dodržiavanie hospodárskej súťaže na domácom trhu. 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
18. mája 2017