Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok10. apríla 2018Odhadovaný čas čítania: 2 min

Od tanca k prekladu

jt2018.png
© EU
Nadanej Prievidžanke Kataríne Kráľovej sa nedávno podarilo zvíťaziť v európskej súťaži 17-ročných prekladateľov Juvenes Translatores (po latinsky „mladí prekladatelia“) a 10. apríla 2018 si v Bruseli slávnostne prevezme ocenenie z rúk komisára pre ľudské zdroje Günthera Oettingera. Katarínu okrem toho čaká nabitý 3-denný program v Bruseli, počas ktorého navštívi aj Generálne riaditeľstvo Európskej komisie pre preklad.

Víťazi z jednotlivých krajín EÚ sa predviedli ako šikovní jazykári v konkurencii celkovo 3348 žiakov a 152 rôznych jazykových kombinácií. Slávnostnú ceremóniu, ktorá bude tlmočená aj do slovenčiny, si môžete pozrieť naživo zajtra od 11:00 do 12:15.

Naša tohtoročná víťazka je nielen talentovaná, ale aj všestranná. 9 rokov sa venuje tancu, rada zdobí koláče, či tvorí nové dizajny. Pomáha jej pri tom angličtina, keďže väčšina videí je práve v tomto jazyku. Katka tvrdí, že ju má rada najmä preto, ako znie a ako ľahko sa jej v nej rozmýšľa. To bolo cítiť aj na jej preklade súťažného textu, ktorý odborná porota zložená zo slovenských prekladateľov Európskej komisie vybrala za najlepší. O víťazstve v súťaži mladých prekladateľov tento rok opäť rozhodla schopnosť zachytiť myšlienku pôvodného textu a presvedčivo sa vyjadriť v slovenčine.

Vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko k tomu uviedol: „Srdečne blahoželám Katke Kráľovej k víťazstvu v súťaži Juvenes Translatores! Som rád, že máme na Slovensku talenty dokazujúce, že cudzie jazyky nás posúvajú ďalej a otvárajú nám dvere k novým možnostiam. Zaslúženú cenu si Katka v Bruseli užije aj vďaka svojej peknej slovenčine, ktorá bola dôležitým kritériom pre výber víťaza.“
 
Generálne riaditeľstvo Európskej komisie pre preklad organizuje súťaž Juvenes Translatores každoročne od roku 2007. Jej cieľom je podporovať jazykové vzdelávanie na školách a poskytnúť mladým ľuďom príležitosť vyskúšať si, aké je byť prekladateľom. Do súťaže sa môžu zapojiť sedemnásťroční žiaci stredných škôl a súťaž sa koná v rovnakom čase na všetkých vybraných školách v celej EÚ.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
10. apríla 2018