Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok11. októbra 2016Odhadovaný čas čítania: 1 min

Opäť je tu Juvenes translatores

juvenes_translatores.jpg
© EU
Prihláste svoju školu najneskôr do 20. októbra 2016 do 10. ročníka prekladateľskej súťaže pre stredoškolákov Juvenes translatores. Táto obľúbená súťaž pomáha učiteľom utužiť v žiakoch vzťah k cudzím jazykom a pochopiť dôležitosť toho materinského.

Tento rok oslavujú Juvenes Translatores alebo mladí prekladatelia desiate narodeniny súťaže, ktorú pre nich organizuje prekladateľský odbor Európskej komisie. Zapojiť sa môže ktorákoľvek stredná škola v EÚ. V prekladateľskom zápolení sa ich napokon stretne len toľko, koľko je za každú krajinu poslancov v Európskom parlamente. Žiaci narodení v roku 1999 budú môcť ukázať svoje jazykové znalosti pri preklade jednostranového textu z ktoréhokoľvek úradného jazyka EÚ do ktoréhokoľvek iného – jazykov máme 24 a ich vzájomných kombinácií je neuveriteľných 552! Preklady potom prejdú hodnotením prekladateľov Európskej komisie, ktorí vyberú víťaza z každej krajiny.

V apríli 2017 sa autori najlepších prekladov stretnú na spoločnej slávnosti v Bruseli. V rámci trojdenného výletu si okrem iného prevezmú cenu a navštívia prekladateľov Komisie, aby videli, ako toto povolanie v praxi vyzerá.

„Niekedy sa ten najnepatrnejší krok správnym smerom ukáže ako rozhodujúci krok vášho života. Aj keby to malo byť po špičkách, spravte ho,“ odporúča svojim mladším rovesníkom slovenská víťazka z roku 2014 Karolína Benková z gymnázia Federica Garcia Lorcu, ktorá v súťaži prekladala z angličtiny do slovenčiny.

Do 20. septembra  majú slovenské stredné školy šancu spojiť sa so stovkami škôl po celom kontinente a zažiť, aké zábavné, ale aj náročné to je, keď hľadáme slová a vety pre rovnaký obsah v inom jazyku. Neváhajte a prihláste sa hneď

Viac informácií o súťaži Juvenes Translatores nájdete aj na Facebooku.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
11. októbra 2016