Päť rokov Junckerovej Komisie - Európska komisia Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
  • Novinový článok
  • 25. októbra 2019
  • Odhadovaný čas čítania: 3 min

Päť rokov Junckerovej Komisie

p041445-705314.jpg
© EU
Jean-Claude Juncker, predseda Európskej komisie, predniesol v Európskom parlamente prejav, v ktorom sa obzrel za piatimi rokmi pôsobenia tejto inštitúcie pod jeho vedením. 

„Vždy budem pozorne sledovať vývoj Európy – mojej najväčšej celoživotnej lásky. Som hrdý na to, že som mohol aj svojou troškou prispieť k tejto veľkolepej ceste, vďaka ktorej sme dosiahli to, čo sa pred približne 60 rokmi zdalo nemožné. A viem, že budúcim generáciám, ktoré poznajú len zjednotenú a mierovú Európu, sa zajtra podarí dosiahnuť to, čo sa nám dnes zdá nemožné,“ povedal pri tejto príležitosti Jean-Claude Juncker.

Počas pôsobenia Junckerovej komisie, EÚ:
- zrušila poplatky za roaming;
- ohranu údajov;
- vrátila investície do Európy;
- vytvorila Európsky zbor solidarity;
- zlepšila program Erasmus;
- financovala tisíce výskumných pracovníkov;
- dohodla pravidlá rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom;
- viedla boj proti klimatickej zmene;
- zakázala jednorazové plastové výrobky;
- uzatvorila obchodné dohody s Japonskom, Kanadou, Novým Zélandom.

 

Pri tejto príležitosti Európska komisia vydala zhrnutie výsledkov Investičného plánu pre Európu – nazývaného aj Junckerov plán, ktorý sa veľmi osvedčil pri podpore zamestnanosti a rastu v celej EÚ. Investície, ktoré uskutočnila skupina Európskej investičnej banky (EIB) s podporou Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI), ktorý bol zriadený v rámci Junckerovho plánu, pomohli zvýšiť hrubý domáci produkt (HDP) EÚ o 0,9 % a vytvoriť 1,1 milióna pracovných miest. Do roku 2022 sa HDP EÚ v dôsledku Junckerovho plánu zvýši o 1,8 % a vznikne 1,7 milióna pracovných miest (podľa najnovších výpočtov Spoločného výskumného centra (JRC) a ekonomického oddelenia skupiny EIB)

K októbru 2019 má Junckerov plán podľa očakávaní zmobilizovať v celej EÚ dodatočné investície v hodnote 439,4 miliardy eur. Očakáva sa, že lepší prístup k financiám bude odteraz mať viac než jeden milión startupov a malých podnikov. Približne 70 % z očakávaných zmobilizovaných investícií pochádza zo súkromných zdrojov. Junckerov plán teda splnil svoj cieľ prilákať súkromné investície. 

Kto získal finančné prostriedky?

Vďaka Junckerovmu plánu EIB a jej dcérska spoločnosť na financovanie malých podnikov Európsky investičný fond (EIF) schválili financovanie takmer pre 1 200 operácií a sú pripravené poskytnúť rizikové financovanie viac než miliónu startupov a MSP v najrôznejších sektoroch hospodárstva a vo všetkých 28 krajinách EÚ.

Aký prínos má Junckerov plán pre občanov a podniky?

Okrem financovania inovačných projektov a nových technológií podporil Junckerov plán aj iné ciele EÚ, napríklad v oblasti klímy, sociálnej a dopravnej politiky. 

  • Viac než 10 miliónov domácností má prístup k energii z obnoviteľných zdrojov,
  • 20 miliónov Európanov využíva lepšie služby zdravotnej starostlivosti,
  • 182 miliónov cestujúcich ročne využíva lepšiu železničnú a mestskú infraštruktúru.

Od septembra 2019 bolo okrem toho na Európskom portáli investičných projektov, čo je online miesto stretávania pre predkladateľov projektov a investorov, uverejnených viac než 890 projektov. Pochádzajú zo všetkých hlavných odvetví hospodárstva EÚ a celková navrhovaná výška investícií dosahuje 65 miliárd eur. Viac než 60 projektov uverejnených na portáli dostalo finančné prostriedky. Portál zároveň ponúka aj ďalšie služby – organizuje napríklad podujatia, ktorých cieľom je sprostredkúvanie obchodných partnerstiev.

Viac informácií o tejto problematike nájdete tu.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
25. októbra 2019