Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok8. februára 2022Zastúpenie na Slovensku

Peer Parliaments: Vyjadrite svoj názor na opatrenia v oblasti klímy a budúcnosť Európy!

Zorganizujte Peer Parliament a staňte sa vo svojej komunite priekopníkom pre opatrenia v oblasti klímy.

Peer Parliaments

Európsky klimatický pakt ponúka možnosť stať sa organizátorom diskusie typu Peer Parliament k týmto témam:

Peers Parliaments - témy

Usporiadanie stretnutia resp. diskusie Peer Parliament znamená, že dáte dokopy skupinu 5 až 10 ľudí, ktorých zaujíma vybraná téma – rodinu, priateľov, kolegov, susedov – a moderujete diskusiu pomocou dostupných podporných materiálov.

Hlavným cieľom každého stretnutia Peer Parliament bude vytvoriť výstupy (výsledky hlasovania v malých skupinách), ktoré budete môcť prostredníctvom webovej platformy sekretariátu Európskeho klimatického paktu odoslať priamo Európskej komisii. Výstupmi z jednotlivých diskusií sa budú zaoberať odborníci v rámci Konferencie o budúcnosti Európy v roku 2022. Stretnutia je možné organizovať fyzicky alebo aj online.

Peer Parliaments sú jedným z mnohých prostriedkov, ktorými chce EÚ dopomôcť k cieľu stať sa do roku 2050 prvým klimaticky neutrálnym kontinentom. Potrebujeme preto vytvoriť priestor pre diskusiu ľudí z rôznych kútov EÚ, aby mohli spolu zdieľať nápady aj obavy a hľadať spoločné riešenia. Peer Parliaments predstavujú šancu odkomunikovať európskym politikom, akú budúcnosť chcete ako občania, a vysvetliť svoje nápady pre dosiahnutie našich ambicióznych cieľov v oblasti klímy.

Pre ľahšiu orientáciu je pripravené krátke 10-minútové inštruktážne video, ako zorganizovať vlastný Peer Parliament a tri kroky k zdarnej realizácií:

Diskusie je možné absolvovať do konca februára 2022 v národných jazykoch, registrácia a odoslanie výsledkov (najneskôr do 10. marca 2022) prebieha na webovej platforme dostupnej v angličtine.

Európsky klimatický pakt je celoeurópska iniciatíva Európskej komisie, ktorá vznikla v decembri 2020 a oslovuje jednotlivcov, komunity a organizácie s ponukou účasti na budovaní zelenšej Európy. Pakt má za cieľ zapojiť občanov a komunity do boja za našu klímu a životné prostredie, informovať, inšpirovať a podporovať spoluprácu medzi ľuďmi a organizáciami - od orgánov na národnej, regionálnej a miestnej úrovni až po podniky, zväzy, organizácie občianskej spoločnosti, vzdelávacie inštitúcie, výskumno-inovačné organizácie, skupiny spotrebiteľov, ako aj jednotlivcov. Zapojenie do Európskeho klimatického paktu je možné na individuálnej úrovni prostredníctvom prísľubu na platfome count us in.

15. FEBRUÁRA 2022
Peer Parliaments - Informačná príručka
slovenčina
(1.13 MB - PDF)
Stiahnuť
15. FEBRUÁRA 2022
Peer Parliaments - Príručka pre organizátora
slovenčina
(1.28 MB - PDF)
Stiahnuť
15. FEBRUÁRA 2022
Peer Parliaments - Materiály Mobilita
slovenčina
(934.05 KB - PDF)
Stiahnuť
15. FEBRUÁRA 2022
Peer Parliaments - Materiály Energia
slovenčina
(2.17 MB - PDF)
Stiahnuť
15. FEBRUÁRA 2022
Peer Parliaments - Materiály Spotreba
slovenčina
(869.96 KB - PDF)
Stiahnuť

 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
8. februára 2022
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku