Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok22. decembra 2022Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 1 min

Pokojné rozdelenie Československa inšpiruje aj po rokoch

Pripomíname si 30. výročie rozdelenia spoločnej federácie.  

Rozdelenie ČSR

Posledný deň v tomto roku si pripomíname 30 rokov od rozpadu spoločného štátu Čechov a Slovákov. 31. decembra 1992 bol oficiálne ukončený proces zániku federácie, ktorý vyvrcholil vznikom dvoch nezávislých nástupníckych štátov Slovenskej a Českej republiky. 

Zamatový rozvod, ako sa rozdeleniu Československa častokrát  hovorí, ilustruje spôsob, ktorým k nemu pred troma dekádami došlo. Vtedajšie rozdelenie prebehlo pokojne a bez násilných incidentov. Obzvlášť v dnešnom období bezprecedentnej vojenskej agresie Ruska proti Ukrajine sa ukazuje príbeh mierumilovného spolunažívania a následného pokojného rozdelenia spoločnej federácie Čechov a Slovákov ešte aktuálnejší.  

Pozrite si krátke video z produkcie Zmudri.sk, ktoré objasňuje okolnosti a priebeh rozdelenia Československa 

Výnimočnosť pokojného zániku Československa zdôrazňuje aj skutočnosť, že len niekoľko kilometrov od našich hraníc bolo osamostatňovanie sa štátov spojené s krviprelievaním. Takmer paralelne prebiehal proces rozpadu Juhoslávie poznačený konfliktami, vojnou a etnickými čistkami. Pokojný Rozpad Československa bol preto v ostrom kontraste s tragickým vývojom udalostí na Balkáne. Aj po rokoch je zamatový rozvod dôkazom, že je možné rozdeliť sa mierovo a nové nástupnícke štáty môžu vzniknúť bez potreby eskalácie napätia či vojny. 

Pokojné rozdelenie Československa tiež významne prispelo k stabilite regiónu strednej Európy. Obom novým štátom sa podarilo vyhnúť sa vzájomným sporom, politickému a kultúrnemu napätiu. Svoje úsilie tak mohli zamerať na efektívne budovanie štátu a pestovanie demokratických hodnôt. Aj napriek rozdeleniu sú vzťahy oboch štátov dlhodobo založené na spoločnom priateľstve a rešpekte. Zároveň sú dnes Česko a Slovensko súčasťou NATO a Európskej únie, kde majú obe krajiny vzájomnú nadštandardnú spoluprácu. 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
22. decembra 2022
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku