Prejsť na hlavný obsah
Logo Európskej komisie
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok22. decembra 2022Zastúpenie na Slovensku

Pokojné rozdelenie Československa inšpiruje aj po rokoch

Pripomíname si 30. výročie rozdelenia spoločnej federácie.  

Rozdelenie ČSR

Posledný deň v tomto roku si pripomíname 30 rokov od rozpadu spoločného štátu Čechov a Slovákov. 31. decembra 1992 bol oficiálne ukončený proces zániku federácie, ktorý vyvrcholil vznikom dvoch nezávislých nástupníckych štátov Slovenskej a Českej republiky. 

Zamatový rozvod, ako sa rozdeleniu Československa častokrát  hovorí, ilustruje spôsob, ktorým k nemu pred troma dekádami došlo. Vtedajšie rozdelenie prebehlo pokojne a bez násilných incidentov. Obzvlášť v dnešnom období bezprecedentnej vojenskej agresie Ruska proti Ukrajine sa ukazuje príbeh mierumilovného spolunažívania a následného pokojného rozdelenia spoločnej federácie Čechov a Slovákov ešte aktuálnejší.  

Pozrite si krátke video z produkcie Zmudri.sk, ktoré objasňuje okolnosti a priebeh rozdelenia Československa 

Výnimočnosť pokojného zániku Československa zdôrazňuje aj skutočnosť, že len niekoľko kilometrov od našich hraníc bolo osamostatňovanie sa štátov spojené s krviprelievaním. Takmer paralelne prebiehal proces rozpadu Juhoslávie poznačený konfliktami, vojnou a etnickými čistkami. Pokojný Rozpad Československa bol preto v ostrom kontraste s tragickým vývojom udalostí na Balkáne. Aj po rokoch je zamatový rozvod dôkazom, že je možné rozdeliť sa mierovo a nové nástupnícke štáty môžu vzniknúť bez potreby eskalácie napätia či vojny. 

Pokojné rozdelenie Československa tiež významne prispelo k stabilite regiónu strednej Európy. Obom novým štátom sa podarilo vyhnúť sa vzájomným sporom, politickému a kultúrnemu napätiu. Svoje úsilie tak mohli zamerať na efektívne budovanie štátu a pestovanie demokratických hodnôt. Aj napriek rozdeleniu sú vzťahy oboch štátov dlhodobo založené na spoločnom priateľstve a rešpekte. Zároveň sú dnes Česko a Slovensko súčasťou NATO a Európskej únie, kde majú obe krajiny vzájomnú nadštandardnú spoluprácu. 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
22. decembra 2022
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku